Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to ru translation catalogue (2811 entries)

en: Your site is connected directly to Google Search Console and your sitemaps are in sync.
ru: Ваш сайт напрямую подключен к Google Search Console, и ваши карты сайта синхронизированы.

en: Upgrade to Pro to unlock Search Statistics and sync your site with Google Search Console. Get valuable insights right inside your WordPress dashboard, track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
ru: Перейдите на Про-версию, чтобы разблокировать поисковую статистику и синхронизировать свой сайт с Google Search Console. Получайте ценную информацию прямо на панели управления WordPress, отслеживайте рейтинг по ключевым словам и эффективность поиска отдельных публикаций с помощью полезных советов, которые помогут вам занять более высокие позиции в результатах поиска!

en: Top Content Discovery
ru: Поиск лучшего контента

en: There are sitemaps with errors
ru: Есть ошибки в картах сайта

en: Sitemap Errors
ru: Ошибки в карте сайта

en: SEO Changes Performance Tracking
ru: Отслеживание эффективности изменений SEO

en: Search Console
ru: Консоль поиска

en: Quickly verify ownership in Google Search Console and automatically submit sitemaps with one click. Speed up indexing, increase visibility and optimize your site's performance to effortlessly attract more organic traffic.
ru: Быстро подтвердите право собственности в Google Search Console и автоматически отправляйте карты сайта одним щелчком мыши. Ускорьте индексацию, повысьте видимость и оптимизируйте производительность своего сайта, чтобы без особых усилий привлекать больше органического трафика.

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Google Search Console Metrics
ru: Показатели Google Search Console

en: Google Search Console is Connected.
ru: Google Search Console подключена.

en: Fix Errors
ru: Исправить ошибки

en: Content Decay Tracking
ru: Отслеживание распада контента

en: Connect Your Site to Google Search Console
ru: Подключите свой сайт к Google Search Console

en: Connect to Google to automatically add sitemaps and keep them in sync.
ru: Подключитесь к Google, чтобы автоматически добавлять карты сайтов и синхронизировать их.

en: Are you sure you want to disconnect Google Search Console?
ru: Уверены, что нужно отключить Google Search Console?

en: All errors have been resolved
ru: Все ошибки были устранены

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has found some errors in sitemaps that were previously submitted to Google Search Console. Since %1$s manages your sitemaps, these additional sitemaps can be removed.
ru: %1$s обнаружил несколько ошибок в картах сайта, которые ранее были отправлены в Google Search Console. Поскольку %1$s управляет вашими картами сайта, эти дополнительные карты сайта можно удалить.

en: Fix Sitemap Errors
ru: Устранить ошибки карты сайта

note: Translators: 1 - Last fetch date.
en: We detected that your sitemap has errors. The last fetch was on %1$s. Click below to resolve this issue.
ru: Мы обнаружили, что ваша карта сайта содержит ошибки. Последняя обработка была выполнена %1$s. Нажмите ниже, чтобы устранить эту проблему.

en: Your sitemap has errors.
ru: В вашей карте сайта есть ошибки.

en: Reconnect Google Search Console
ru: Переподключить Google Search Console

en: We detected that your site has been removed from Google Search Console. If this was done in error, click below to re-sync and resolve this issue.
ru: Мы обнаружили, что ваш сайт был удален из Google Search Console. Если это было сделано по ошибке, нажмите ниже, чтобы повторно синхронизировать и устранить проблему.

en: Your site was removed from Google Search Console.
ru: Ваш сайт был удален из поисковой консоли Google.

note: Translators: 1 - All in One SEO. Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s can now verify whether your site is correctly verified with Google Search Console and that your sitemaps have been submitted correctly. Connect with Google Search Console now to ensure your content is being added to Google as soon as possible for increased rankings.
ru: %1$s теперь может контролировать, правильно ли проверен ваш сайт с помощью Google Search Console и правильно ли представлены ваши карты сайта. Подключитесь к Google Search Console прямо сейчас, чтобы убедиться, что ваш контент будет добавлен в Google как можно скорее для повышения рейтинга.

en: Have you connected your site to Google Search Console?
ru: Вы подключили свой сайт к Google Search Console?

en: Awesome! Google Search Console is connected to your site. This will help you monitor and maintain your site's presence in Google Search results.
ru: Отлично! К вашему сайту подключена консоль поиска Google. Это поможет вам отслеживать и поддерживать присутствие своего сайта в результатах поиска Google.

en: Google Search Console is Connected
ru: Google Search Console подключена.

en: Sync your site with Google Search Console and get valuable insights right inside your WordPress dashboard. Track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
ru: Синхронизируйте свой сайт с Google Search Console и получайте ценную информацию прямо на панели управления WordPress. Отслеживайте рейтинг по ключевикам и эффективность поиска отдельных записей с помощью полезных советов, которые помогают занять более высокие позиции в результатах поиска!

en: Connect Your Site with Google Search Console
ru: Подключение сайта к Google Search Console

en: Your WordPress URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Указанный URL WordPress некорректен. Проверьте формат и повторите попытку.

en: Super-charge your SEO with Link Assistant! Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links. Use our reporting feature to see all link suggestions or add them directly from any page or post.
ru: Оптимизируйте своё SEO с помощью ассистента по ссылкам! Получайте актуальные предложения по добавлению внутренних ссылок к более старому контенту, а также находите сиротливые записи, на которые нет внутренних ссылок. Используйте функционал отчётов, чтобы просмотреть все предложения по ссылкам или добавить их в любой странице или записи.

en: Our Redirection Manager allows you to create and manage redirects for 404s or modified posts.
ru: Менеджер переадресаций позволяет создавать переадресации для 404-х или измёненных записей и управлять ими.

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed. This helps the search engines to prioritize the changes on your website and helps you rank faster.
ru: Добавьте поддержку мгновенной индексации, чтобы оперативно уведомлять поисковые системы об изменениях в содержимом сайта. Это помогает поисковым системам определять приоритетность изменений на сайте и повышает его рейтинг.

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is currently not connected to %1$s. In order to analyze your site, you must first connect to our server. Please connect to %1$s and try again.
ru: В данный момент ваш сайт не подключен к %1$s. Чтобы проанализировать ваш сайт, вы должны сначала подключиться к нашему серверу. Подключитесь к %1$s и повторите попытку.

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: We are unable to retrieve the content for your site. This could be due to a number of reasons, but most likely the connection timed out while our analyzer was trying to access it. Please try again soon.
ru: AIOSEO не может получить доступ к содержимому вашего сайта. Это может быть вызвано рядом причин, но, скорее всего, время ожидания соединения истекло, пока наш анализатор пытался получить к нему доступ. Повторите попытку в ближайшее время.

en: The SEO analysis failed due to an unknown error. Please wait a moment and try again. If the issue continues to occur, then please contact our support team.
ru: Не удалось выполнить SEO-анализ из-за неизвестной ошибки. Подождите немного и повторите попытку. Если проблема не устраняется, свяжитесь с нашей службой поддержки.

en: It looks like you are accessing our analyzer from a local install. Our SEO analyzer does not work on local installs because we are unable to access it. Please try again once the site has been published.
ru: Похоже, вы получаете доступ к нашему анализатору из локальной установки. Наш SEO-анализатор не работает в локальных установках, потому что мы не можем получить к нему доступ. Повторите попытку, как только сайт будет опубликован.

en: Connect to AIOSEO
ru: Подключение к AIOSEO

en: Unblock Query Args
ru: Разблокировать аргументы запроса

en: Unblock Query Arg
ru: Разблокировать аргумент запроса

en: Unblock
ru: Разблокировать

note: Translators: 1 - To prevent a greedy regular expression you can use <code>^/</code>, 2 - to anchor it to the start of the Query Arg. For example: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the Query Arg. For example: %2$s
ru: Чтобы предотвратить возникновение жадного регулярного выражения, можно использовать %1$s для его привязки к началу аргумента запроса. Например: %2$s

en: This feature allows you to log all query arguments that are used on your site and block them. This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with unrecognized query arguments and help save search engine crawl quota.
ru: Данная функция позволяет вносить в журнал все аргументы запроса, которые используются на вашем сайте, и блокировать их. Это поможет предотвратить сканирование поисковыми системами всех вариантов ваших страниц с нераспознанными аргументами запроса и поможет сэкономить квоту сканирования поисковыми системами.

en: This action will unblock this query arg.
ru: Это действие разблокирует этот аргумент запроса.

en: This action will unblock the selected query args.
ru: Это действие разблокирует выбранные аргументы запроса.

en: This action will permanently remove this query arg.
ru: Это действие навсегда удалит этот аргумент запроса.

en: This action will permanently remove the selected query args.
ru: Это действие приведет к окончательному удалению выбранных аргументов запроса.

en: This action will block this query arg.
ru: Это действие заблокирует этот аргумент запроса.

en: This action will block the selected query args.
ru: Это действие заблокирует выбранные аргументы запроса.

en: The query arg you've entered is already being blocked.
ru: Введенный вами аргумент запроса уже блокируется.

en: The query arg has been successfully unblocked.
ru: Аргумент запроса разблокирован.

en: The query arg has been successfully deleted.
ru: Аргумент запроса удален.

en: The query arg has been successfully added to the blocklist.
ru: Аргумент запроса добавлен в черный список.

en: The "Block key" blocks both the key and all of its values, while "Block Key & values" lets you selectively block only certain values, without blocking the entire key.
ru: Функция «Блокировать ключ» блокирует и ключ, и все его значения, а функция «Блокировать ключ и значения» позволяет выборочно блокировать только определенные значения, не блокируя весь ключ.

en: Query Arg Monitoring
ru: Мониторинг аргументов запроса

en: Logs Retention
ru: Хранение журналов

en: Enter one or multiple values
ru: Введите одно или несколько значений

en: Delete Query Args
ru: Удалить аргументы запроса

en: Delete Query Arg
ru: Удалить аргумент запроса

en: Blocked by regex:
ru: Заблокировано регулярным выражением:

en: Block Query Args
ru: Блокировать аргументы запроса

en: Block Query Arg
ru: Блокировать аргумент запроса

en: Block Key & Value
ru: Блокировать ключ и значение

en: Block Key
ru: Блокировать ключ

en: Are you sure you want to unblock this query arg?
ru: Вы действительно хотите разблокировать этот аргумент запроса?

en: Are you sure you want to unblock these query args?
ru: Вы действительно хотите разблокировать эти аргументы запроса?

en: Are you sure you want to block this query arg?
ru: Вы действительно хотите заблокировать этот аргумент запроса?

en: Are you sure you want to block these query args?
ru: Вы действительно хотите заблокировать эти аргументы запроса?

en: An error occurred while trying to remove the query arg from the blocklist. Please try again later.
ru: Произошла ошибка при попытке удаления аргумента запроса из черного списка. Повторите попытку позже.

en: An error occurred while trying to delete the query arg. Please try again later.
ru: Произошла ошибка при попытке удаления аргумента запроса. Повторите попытку позже.

en: An error occurred while trying to add the query arg to the blocklist. Please try again later.
ru: Произошла ошибка при попытке добавления аргумента запроса в черный список. Повторите попытку позже.

en: Actions
ru: Действия

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Unblocked
ru: Разблокировано

en: We've made some significant changes to how we monitor Query Args for our Crawl Cleanup feature. Instead of DISABLING all query args and requiring you to add individual exceptions, we've now changed it to ALLOW all query args by default with the option to easily block unrecognized ones through our new log table.
ru: Мы внесли ряд существенных изменений в способ отслеживания аргументов запроса для функции очистки сканирования. Ранее все аргументы запроса были ОТКЛЮЧЕНЫ, и от вас требовалось добавлять отдельные исключения. Теперь все аргументы запроса по умолчанию РАЗРЕШЕНЫ, и у вас есть возможность блокировать нераспознанные аргументы с помощью нашей новой таблицы журнала.

en: Crawl Cleanup changes you should know about
ru: Изменения в функции очистки сканирования, о которых вам следует знать

en: Sample featured image
ru: Пример основного изображения

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (link as anchor text).
ru: Ссылка на запись (ссылка в виде якорного текста).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (name as anchor text).
ru: Ссылка на запись (имя в качестве якорного текста).

en: The featured image of the current page/post.
ru: Основное изображение текущей страницы/записи.

en: You can edit the "Focus Keyphrase" and view information about "Page Analysis" on the admin side.
ru: В качестве администратора вы можете редактировать «Фокусный ключевик» и просматривать информацию об «Анализе страницы».

en: X Title
ru: Заголовок X

en: X Image
ru: Изображение X

en: X Description
ru: Описание X

en: X cards by default will use the data defined below. If no data is set, X will instead pick up the data set on the Facebook tab.
ru: В карточках X по умолчанию будут использоваться данные, определенные ниже. Если данные отсутствуют, вместо них X будет использовать набор данных со вкладки Facebook.

en: X Card Type
ru: Тип карточки X

en: X (Twitter) Preview
ru: Предпросмотр X (Twitter)

en: Widgets
ru: Виджеты

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the reviewer image or not. Defaults to %1$s.
ru: Отображать ли изображение рецензента. По умолчанию %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the popup when someone hovers over the name or not. Defaults to %1$s.
ru: Отображать ли всплывающее окно, когда кто-то наводит курсор на имя. По умолчанию %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the author image or not. Defaults to %1$s.
ru: Отображать ли изображение автора. По умолчанию %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the "Written By" label or not. Defaults to %1$s.
ru: Отображать ли ярлык «Автор». По умолчанию %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the "Reviewed By" label or not. Defaults to %1$s.
ru: Отображать ли ярлык «Рецензент». По умолчанию %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the compact author bio should be output or not. Defaults to %1$s.
ru: Выводить ли компактную биографию автора. По умолчанию %1$s.

en: vote | votes
ru[0]: голос
ru[1]: голоса
ru[2]: голосов

en: Use the following shortcode to display the reviewer name.
ru: Используйте следующий шорткод для отображения имени рецензента.

en: Use the following shortcode to display the author name.
ru: Используйте следующий шорткод для отображения имени автора.

en: Use the following shortcode to display the author bio.
ru: Используйте следующий шорткод для отображения биографии автора.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post reviewer.
ru: Используйте следующий PHP-код в любом из шаблонов записей вашей темы для отображения биографии рецензента записи.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post author.
ru: Используйте следующий PHP-код в любом из шаблонов записей вашей темы для отображения биографии автора записи.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates or author archive template to display a bio for the author.
ru: Используйте следующий PHP-код в любом из шаблонов записей вашей темы или в шаблоне архива автора для отображения биографии автора.

en: The Start Date must be lower than the End Date.
ru: Дата начала должна быть раньше даты окончания.

en: The following function arguments can be used to override the default settings:
ru: Следующие аргументы функции можно использовать для переопределения стандартных настроек:

en: Start Date and End Date must be different.
ru: Даты начала и окончания должны различаться.

en: Show X Author
ru: Показать автора X

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: SERP: Search Engine Results Page preview. Your site's potential appearance in Google search results. Final display may vary, but this preview closely resembles it.
ru: Предварительный просмотр страницы результатов поиска (SERP). Потенциальное появление вашего сайта в результатах поиска Google. Окончательное отображение может отличаться, но предпросмотр максимально близок к нему.

en: SERP Preview
ru: Предпросмотр страницы результатов поиска

en: Select the post types for which you want to automatically inject an author bio.
ru: Выберите типы записей, для которых вы хотите автоматически добавлять биографию автора.

en: Schedule
ru: Расписание

en: Press enter to insert a URL
ru: Нажмите «Ввод», чтобы вставить URL

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Installs AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)
ru: Установка дополнения SEO автора (E-E-A-T) для AIOSEO

en: Gutenberg Blocks
ru: Блоки Gutenberg

en: Globally control the title, alt text, description and filename for attachment pages & images that are embedded in your content.
ru: Централизованно управляйте заголовком, замещающим текстом, описанием и именем файла для страниц вложений и изображений, встроенных в ваш контент.

en: Generate an XML Sitemap specifically for videos on your site to help search engines find them.
ru: Создайте на своем сайте XML-карту специально для видео, чтобы помочь поисковым системам находить их.

en: Enable X Card
ru: Включить карточку X

en: Edit X Meta Data
ru: Редактировать метаданные X

en: Default Term X Image
ru: Стандартное изображение термина в X

en: Default Post X Image
ru: Стандартное изображение записи в X

note: Translators: 1 - Opening <code> tag, 2 - Closing </code> tag.
en: Choose whether %1$s should automatically append a compact author bio at the end of every post. You can also manually insert the author bio using the Author Bio block.
ru: Выберите, должна ли %1$s автоматически добавляться после каждой записи компактная биография автора. Также биографию автора можно вставить вручную с помощью блока «Биография автора».

en: Boost your SEO performance by highlighting the professional expertise and trustworthiness of your authors, aligning with Google's E-E-A-T standards.
ru: Показывайте свой профессиональный опыт и надежность своих авторов по стандартам Google E-E-A-T и тем самым повышайте эффективность SEO.

en: Append Author Bio to Posts
ru: Добавить биографию автора к записям

en: About 61,000,000,000 results (0.40 seconds)
ru: Около 61 000 000 000 результатов (0,40 секунды)

en: Installs MonsterInsights Free
ru: Устанавливает MonsterInsights Free

en: Installs Broken Link Checker
ru: Устанавливает программу проверки неработающих ссылок

en: Installs AIOSEO Video Sitemap
ru: Устанавливает карту сайта AIOSEO для видео

en: Installs AIOSEO REST API
ru: Устанавливает REST API AIOSEO

en: Installs AIOSEO Redirects
ru: Устанавливает перенаправления AIOSEO

en: Installs AIOSEO News Sitemap
ru: Устанавливает новостную карту сайта AIOSEO

en: Installs AIOSEO Local SEO
ru: Устанавливает локальное SEO AIOSEO

en: Installs AIOSEO Link Assistant
ru: Устанавливает Ассистент по ссылкам AIOSEO

en: Installs AIOSEO Index Now
ru: Устанавливает AIOSEO Index Now

en: Installs AIOSEO Image SEO
ru: Устанавливает плагин AIOSEO Image SEO

en: Get the best tool to monitor your site for broken links and easily fix them to improve your SEO.
ru: Это лучший инструмент для мониторинга сайта на предмет неработающих ссылок и легкого их исправления с целью повышения качества SEO.

note: Translators: 1 - "Title" or "Description".
en: Generate New SEO %1$s
ru: Создать %1$s SEO

en: Broken Link Checker by AIOSEO is an essential tool for ensuring that all internal and external links on your website are functioning correctly. Quickly check your site for broken links and easily fix them to improve SEO.
ru: Broken Link Checker от AIOSEO — это важнейший инструмент для надлежащей работы всех внутренних и внешних ссылок на вашем сайте. Быстрый поиск неработающих ссылок на вашем сайте и их исправление для улучшения SEO.

en: Broken Link Checker
ru: Проверка неработающих ссылок

note: Translators: 1 - A plugin's name (e.g. "OptinMonster", "Broken Link Checker").
en:  and %1$s
ru:  и %1$s

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Skip %1$s Deactivate
ru: Пропустить и деактивировать

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Submit %1$s Deactivate
ru: Отправить и деактивировать

note: Translators: 1 - The plugin name.
en: If you have a moment, please share why you are deactivating %1$s:
ru: Если у вас есть минутка, расскажите, почему вы деактивируете %1$s:

en: Quick Feedback
ru: Быстрая обратная связь

en: Please share the reason
ru: Расскажите о причине

en: It's a temporary deactivation
ru: Деактивирую временно

en: I couldn't get the plugin to work
ru: Не получилось заставить плагин работать

en: Please share which plugin
ru: Расскажите, что за плагин

en: I'm switching to a different plugin
ru: Перехожу на другой плагин

en: I no longer need the plugin
ru: Мне больше не нужен плагин

en: Please select an option
ru: Выберите подходящий вариант

en: Update Author SEO (E-E-A-T)
ru: Обновить SEO автора (E-E-A-T)

en: Unlock Author SEO (E-E-A-T)
ru: Разблокировать SEO автора (E-E-A-T)

en: The URL of the school, college, or university where the author studied.
ru: URL школы, колледжа или университета, где учился автор.

en: The URL of the item the author knows about (e.g. "https://amazon.com").
ru: URL-адрес элемента, о котором известно автору (например "https://amazon.com").

en: The school, college, or university where the author studied.
ru: Школа, колледж или университет, где учился автор.

en: The organization the author works for.
ru: Организация, в которой работает автор.

en: The name of the item the author knows about (e.g. "Amazon").
ru: Название элемента, о котором известно автору (например Amazon).

note: Translators: 1 - Opening <code> tag, 2 - Closing </code> tag.
en: The following settings will be added directly to an author's schema meta data via the %1$sknowsAbout%2$s property. This property helps with the Experience aspect of Google's E-E-A-T guidelines. After setting the global options here, you can add them directly in an authors profile page.
ru: Следующие параметры будут добавлены непосредственно в метаданные схемы автора через свойство %1$sknowsAbout%2$s. Это свойство помогает с аспектом «E» (Experience — опыт) в рекомендациях Google по оценке качества E-E-A-T. После установки глобальных параметров здесь вы можете добавить их непосредственно на страницу профиля автора.

en: The fields below provide structured information for search engines about the current author. By filling out these fields, you will enhance your online presence and improve search engine visibility. This increases the chances of your author details appearing prominently in search results, making it easier for readers, publishers, and media representatives to discover and connect with you.
ru: В полях ниже для поисковых систем представлена структурированная информация о текущем авторе. Заполнив эти поля, вы увеличите свое присутствие в Интернете и улучшите видимость в поисковых системах. Благодаря этому данные о вашем авторе вероятнее появятся на видном месте в результатах поиска, а читатели, издатели и представители средств массовой информации смогут легче вас находить и связываться с вами.

en: School, college, or university URL
ru: URL школы, колледжа или университета

en: Same As URLs
ru: То же, что и URL-адреса

en: Reviewed By Schema
ru: Проверено Schema

en: Optimize your site for Google's E-E-A-T ranking factor by proving your writer's expertise through author schema markup and new UI elements.
ru: Оптимизируйте свой сайт под факторы ранжирования Google E-E-A-T, подтвердив опыт своего автора с помощью разметки авторской схемы и новых элементов пользовательского интерфейса.

en: Learn more about Author SEO (E-E-A-T)
ru: Узнайте больше об авторском SEO (E-E-A-T)

en: Indexing not allowed, blocking robots.txt rule detected
ru: Индексирование запрещено, обнаружено правило блокировки файла robots.txt

en: Enter a URL and press enter
ru: Введите URL и нажмите «Ввод»

en: Enable Author SEO (E-E-A-T) on Your Site
ru: Включите SEO автора (E-E-A-T) на вашем сайте

en: Enable Author Info
ru: Включить информацию об авторе

en: Employer
ru: Место работы

en: E-E-A-T for Higher Rankings
ru: E-E-A-T для более высокого рейтинга

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Author SEO (E-E-A-T) is a %1$s Feature
ru: Функция «SEO автора (E-E-A-T)» доступна в версии %1$s

en: Author SEO (E-E-A-T)
ru: SEO автора (Е-Е-А-Т)

en: Author SEO
ru: SEO автора

en: Author Schema
ru: Схема автора

en: Author Info (E-E-A-T)
ru: Информация об авторе (Е-Е-А-Т)

en: Author Experience Topics (E-E-A-T)
ru: Сферы опыта автора (E-E-A-T)

en: Author Bio Block
ru: Блок информации об авторе

en: Alumni Of
ru: Место учебы

en: Additional URLs to help identify the item (e.g. "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").
ru: Дополнительные URL-адреса, помогающие идентифицировать элемент (например "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(название компании)").

en: Add Item
ru: Добавить элемент

en: Activate Author SEO (E-E-A-T)
ru: Активировать SEO автора (E-E-A-T)

en: Unlock Network Tools
ru: Разблокировать сетевые инструменты

en: Unlock Domain Activations
ru: Разблокировать активации домена

en: Top-rated WordPress donation and fundraising plugin. Over 10,000+ non-profit organizations and website owners use Charitable to create fundraising campaigns and raise more money online.
ru: Лучший плагин для сбора пожертвований в WordPress. Более 10 000 некоммерческих организаций и сайтов используют Charitable для сбора средств в интернете.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Network Tools is a %1$s Feature
ru: Сетевые инструменты доступны в версии %1$s

en: Leading WordPress backup & site migration plugin. Over 1,500,000+ smart website owners use Duplicator to make reliable and secure WordPress backups to protect their websites. It also makes website migration really easy.
ru: Лучший плагин WordPress для резервного копирования и миграции сайтов. Более 1 500 000 самых продвинутых владельцев сайтов уже используют Duplicator для создания резервных копий в WordPress. Кроме того, плагин значительно упрощает миграцию сайтов.

en: Install Free Plugin
ru: Установить бесплатный плагин

en: Import your Local SEO settings and locations from other plugins.
ru: Импортируйте настройки и местоположения локального SEO из других плагинов.

en: Import Local SEO From Other Plugins
ru: Импортировать локальное SEO из других плагинов

en: Add License Key
ru: Добавить лицензионный ключ

en: Update (Don't Modify Date)
ru: Обновить (дату не менять)

en: Save (Don't Modify Date)
ru: Сохранить (дату не менять)

en: Unavailable for Legal Reasons
ru: Недоступно по юридическим причинам

en: Temporary Redirect
ru: Временное перенаправление

en: Service Unavailable
ru: Сервис недоступен

en: See Other
ru: См. другое

en: Permanent Redirect
ru: Постоянное перенаправление

en: Not Modified
ru: Не изменялось

en: Not Implemented
ru: Не реализовано

en: Internal Server Error
ru: Внутренняя ошибка сервера

en: Install
ru: Установить

en: I'm a Teapot
ru: Я чайник

en: HTTP Version Not Supported
ru: Версия HTTP не поддерживается

en: Gone
ru: Больше не существует

en: Get Started with Google Analytics for Free
ru: Начните работу с Google Analytics бесплатно

en: Gateway Timeout
ru: Истекло время ожидания ответа от сервера

en: Bad Request
ru: Неверный запрос

en: Bad Gateway
ru: Проблема со шлюзом

note: Translators: 1 - Line break HTML tags, 2 - Plugin short name ("AIOSEO"), Analytics plugin name (e.g. "MonsterInsights").
en: You have been using the %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) integration which has been deprecated by Google and is no longer supported. This may affect your website's data accuracy and performance.%1$sTo ensure a seamless analytics experience, we recommend migrating to %3$s, a powerful analytics solution.%1$s%3$s offers advanced features such as real-time tracking, enhanced e-commerce analytics, and easy-to-understand reports, helping you make informed decisions to grow your online presence effectively.%1$sClick the button below to be redirected to the %3$s setup process, where you can start benefiting from its robust analytics capabilities immediately.
ru: Вы используете интеграцию %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics), которая объявлена ​​Google устаревшей и больше не поддерживается. Это может повлиять на точность данных и производительность вашего сайта.%1$sЧтобы обеспечить бесперебойную работу с аналитикой, мы рекомендуем перейти на %3$s — отличное аналитическое решение.%1$s%3$s предлагает расширенные функции, такие как отслеживание в реальном времени, расширенную аналитику электронной торговли и простые для понимания отчеты, которые помогут вам принимать обоснованные решения и эффективно расширять свое присутствие в Интернете.%1$sНажмите кнопку ниже, чтобы перейти к установке %3$s и начинайте пользоваться всеми аналитическими функциями прямо сейчас.

en: Universal Analytics V3 Deprecation Notice
ru: Уведомление о прекращении поддержки Universal Analytics V3

note: Translators: 1 - Type of conflicting plugin (i.e. SEO or Sitemap), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Please keep only one %1$s plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %2$sClick here to Deactivate.%3$s
ru: Следует оставлять активным только один плагин %1$s, иначе можно потерять свой рейтинг и трафик. %2$sНажмите здесь, чтобы деактивировать.%3$s

en: User-Declared Canonical:
ru: Объявленный пользователем каноникал:

en: Unknown user agent
ru: Неизвестный юзер-агент

en: Unknown robots.txt state, typically because the page wasn't fetched or found, or because robots.txt itself couldn't be reached
ru: Неизвестное состояние robots.txt выдаётся как правило, потому, что страница не была извлечена или найдена, или потому, что сам robots.txt недоступен.

en: Unknown indexing status
ru: Неизвестный статус индексации

en: Unknown fetch state
ru: Неизвестное состояние получение данных

en: This specifies whether your website's robots.txt file allows Googlebot to crawl the page.
ru: Указывает, позволяет ли файл robots.txt вашего сайта роботу Googlebot сканировать страницу.

en: This specifies whether your website's robots meta tag allows Googlebot to index the page.
ru: Указывает, позволяет ли мета-тег robots вашего сайта роботу Googlebot индексировать страницу.

en: This shows the date and time when Google's crawler (Googlebot) last visited and crawled the page.
ru: Здесь показаны дата и время, когда поисковый Googlebot в последний раз посещал страницу и сканировал её.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: The page is invalid or has errors. Please check %1$sGoogle Search Console%2$s for more details.
ru: Страница недействительна или содержит ошибки. Проверьте %1$sGoogle Search Console%2$s для получения подробной информации.

en: The page is indexed.
ru: Страница проиндексирована.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: The page has not been indexed. Please check %1$sGoogle Search Console%2$s for more details.
ru: Страница не была проиндексирована. Проверьте %1$sGoogle Search Console%2$s для получения более подробной информации.

en: Successful fetch
ru: Успешное получение

en: Soft 404
ru: Мягкая 404

en: Shows the canonical URL specified by you (the website owner). Canonical URLs help indicate the preferred version of a page, especially for duplicate content.
ru: Показывает канонический URL, указанный вами (владельцем сайта). Канонические URL помогают указать предпочтительную версию страницы, особенно для дублирующегося контента.

en: Server error (5xx)
ru: Ошибка сервера (5xx)

en: Reveals the canonical URL chosen by Googlebot. Sometimes, Googlebot may select a different canonical URL than the user-declared one.
ru: Показывает канонический URL, выбранный роботом Googlebot. Иногда Googlebot может выбрать другой канонический URL, отличный от объявленного пользователем.

en: Redirection error
ru: Ошибка переадресации

en: Page Fetch:
ru: Извлечение страницы:

en: Not found (404)
ru: Ничего не найдено (404)

en: Never
ru: Никогда

en: Mobile user agent
ru: Мобильный юзер-агент

en: Last Crawl:
ru: Последний обход:

en: Invalid URL
ru: Неверный URL

en: Internal error
ru: Внутренняя ошибка

en: Indicates whether Google successfully fetched the page during its last visit.
ru: Указывает, успешно ли Google извлёк страницу во время последнего посещения.

en: Indicates whether Google crawled the page as a mobile or desktop user agent. This is important because Google uses mobile-first indexing for most websites.
ru: Указывает, выполнял ли Google обход страницы с помощью мобильного или десктопного юзер-агента. Это важно, потому что Google использует мобильную индексацию для большинства сайтов.

en: Indicates the index status of the page in Search Statistics. This is the verdict result for the analysis.
ru: Указывает статус индексации страницы в статистике поиска. Это итоговый результат анализа.

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'X-Robots-Tag' http header
ru: Индексация запрещена, обнаружен "noindex" в http-заголовке "X-Robots-Tag"

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'robots' meta tag
ru: Индексация запрещена, обнаружен "noindex" в мета-теге "robots"

en: Indexing Allowed?
ru: Индексация разрешена?

en: Indexing allowed
ru: Индексация разрешена

en: Indexed
ru: Проиндексирован

en: Index Status:
ru: Статус индекса:

en: Headline Score
ru: Оценка заголовка

en: Google-Selected Canonical:
ru: Выбранный Google каноникал:

en: Enter a custom field/taxonomy name...
ru: Введите произвольное поле/название таксономии...

en: Desktop user agent
ru: Десктопный юзер-агент

en: Crawled As:
ru: Сканировано как:

en: Crawl blocked by robots.txt
ru: Сканирование заблокировано robots.txt

en: Crawl Allowed?
ru: Сканирование разрешено?

en: Crawl allowed by robots.txt
ru: Обход, разрешённый robots.txt

en: Blocked due to unauthorized request (401)
ru: Заблокирован из-за несанкционированного запроса (401)

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404)
ru: Заблокирован из-за другой проблемы 4xx (не 403 или 404)

en: Blocked due to access forbidden (403)
ru: Заблокирован из-за запрета доступа (403)

en: Blocked by robots.txt
ru: Заблокировано robots.txt

en: TruSEO scoring can improve your search engine rankings. To see TruSEO scores for your published posts, enable at least one post type by turning on "Show in Search Results" in the Search Appearance settings.
ru: Оценка TruSEO может улучшить ваш рейтинг в поисковых системах. Чтобы увидеть оценки TruSEO ваших опубликованных записей, включите хотя бы один тип записей, включив "Показывать в результатах поиска" в настройках внешнего вида поиска.

en: It looks like you haven't selected any post types yet!
ru: Похоже, вы ещё не выбрали ни одного типа записей!

en: For some crawlers, encountering conflicting "Crawl-delay" might lead to unpredictable behavior.
ru: Столкновение с конфликтующей задержкой обхода может привести к непредсказуемому поведению некоторых сканеров.

en: Enable Post Types
ru: Включить типы записей

en: Crawl-delay must be a number starting from 1.
ru: Значение задержки обхода должно выражаться числом, не менее 1.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
ru: Карты сайта для видео — это функция %1$s

en: Unlock Video Sitemaps
ru: Разблокировать карты сайта для видео

en: Unlock SEO Revisions
ru: Разблокировать редакции SEO

en: Unlock Search Statistics
ru: Разблокировать статистику поиска

en: Unlock Schema Markup Generator
ru: Разблокировать генератор Schema-разметки

en: Unlock Schema Generator
ru: Разблокировать генератор Schema

en: Unlock Redirects
ru: Разблокировать перенаправления

en: Unlock Post Tracking
ru: Разблокировать отслеживание записей

en: Unlock News Sitemaps
ru: Разблокировать карты сайта для новостей

en: Unlock Local SEO
ru: Разблокировать локальное SEO

en: Unlock Link Assistant
ru: Разблокировать ассистент по ссылкам

en: Unlock Keyword Tracking
ru: Разблокировать отслеживание ключевых слов

en: Unlock Image SEO
ru: Разблокировать SEO изображений

en: Unlock Custom Taxonomies
ru: Разблокировать произвольные таксономии

en: Unlock Custom Fields
ru: Разблокировать произвольные поля

en: Unlock Breadcrumb Templates
ru: Разблокировать шаблоны цепочек навигации

en: Unlock All Features
ru: Разблокировать все функции

en: Unlock Access Control
ru: Разблокировать контроль доступа

note: Translators: 1 - "PRO".
en: This is a %1$s Feature
ru: Это функция %1$s

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
ru: Карта сайта для видео генерирует XML-карту сайта для видеоконтента вашего сайта. Поисковые системы используют эти данные для отображения информации расширенного описания в результатах поиска.

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
ru: Карта сайта для Google Новостей позволяет контролировать, какой контент отправляется в Google Новости, и содержит только статьи, опубликованные за последние 48 часов.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
ru: Столбцы таксономии — это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: SEO Revisions is a %1$s Feature
ru: Редакции SEO — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Search Statistics is a %1$s Feature
ru: Статистика поиска — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Markup Generator is a %1$s Feature
ru: Генератор разметки Schema — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Generator is a %1$s Feature
ru: Генератор Schema — это функция %1$s

note: Translators: "PRO".
en: Reordering Headings is a %1$s Feature
ru: Изменение порядка заголовков — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Remove Category Base Prefix is a %1$s feature. %2$s
ru: Удаление базового префикса категории — это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Redirects is a %1$s Feature
ru: Перенаправления — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
ru: Оценка приоритета – это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Post Tracking is a %1$s Feature
ru: Отслеживание записей — это функция %1$s

en: Outbound Suggestions
ru: Исходящие предложения

en: Our Redirection Manager lets you easily create and manage redirects for broken links to avoid confusing search engines and users and prevents losing backlinks.
ru: Менеджер переадресаций позволяет создавать и контролировать перенаправления для неработающих ссылок, чтобы не вводить в заблуждение поисковые системы и пользователей, а также предотвращает потерю обратных ссылок.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: OpenAI Integration is a %1$s feature. %2$s
ru: Интеграция OpenAI — это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: News Sitemaps is a %1$s Feature
ru: Новостная карта сайта — это функция %1$s

en: Mark as Cornerstone
ru: Отметить как ключевой контент

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Local SEO is a %1$s Feature
ru: Локальное SEO – это функция %1$s

en: Local Business schema markup informs Google about your business details like name, address, phone number, hours, and price range, which can appear in a Knowledge Graph card or business carousel.
ru: Schema-разметка местного бизнеса сообщает Google данные о вашей компании, такие как имя, адрес, номер телефона, часы работы и диапазон цен, которые могут отображаться в карточке графа знаний или бизнес-карусели.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Link Assistant is a %1$s Feature
ru: Ассистент по ссылкам — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
ru: Отслеживание ключевых слов — это функция %1$s

en: internal linking recommendations in Link Assistant.
ru: рекомендаций внутренних ссылок в ассистенте по ссылкам.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
ru: IndexNow — это функция %1$s. %2$s

en: Inbound Suggestions
ru: Входящие предложения

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
ru: Чтобы отправить в Google новостную карту сайта, вы должны добавить свой сайт в Центр издателей Google и получить его одобрение.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Image SEO is a %1$s Feature
ru: SEO изображений — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Term Image Source is a %1$s feature. %2$s
ru: Источником изображения термина по умолчанию является функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
ru: Типы объектов таксономии по умолчанию — это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
ru: Виджеты консоли — это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
ru: Поддержка произвольных таксономий — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Fields is a %1$s Feature
ru: Произвольные поля — это функция %1$s

en: Count
ru: Кол-во

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
ru: Ключевой контент — это самые важные и информативные статьи или страницы вашего веб-сайта, которые служат основой вашей контент-стратегии. AIOSEO использует ключевой контент для

note: Translators: 1 - "PRO", "Learn more".
en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
ru: Ключевой контент – это функция версии %1$s. %2$s

en: Cornerstone Content
ru: Ключевой контент

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
ru: По умолчанию только администраторы имеют разрешение на управление %1$s в WordPress. С помощью контроля доступа вы можете легко расширить права доступа для пользователей с другими ролями.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Breadcrumb Templates is a %1$s Feature
ru: Шаблоны цепочек навигации — это функция %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
ru: Меню панели администратора — это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "Pro" string, 2 - "Learn more link".
en: Additional Keyphrases are a %1$s feature. %2$s
ru: Дополнительные ключевые фразы — это функция %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Access Control is a %1$s Feature
ru: Контроль доступа — это функция %1$s

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Адрес URL для TikTok недействителен. Проверьте формат и повторите попытку.

en: Show more
ru: Показать больше

en: Highlighting is disabled for current view
ru: Выделение отключено для текущего просмотра

en: Highlight sections in the Editor
ru: Выделение разделов в редакторе

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
ru: Ваш источник является защищенным путём и не может быть переадресован.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A link to "Search Appearance > Advanced".
en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
ru: Внимание: вы отключили автоматическое создание описаний и используете формат описания по умолчанию. %1$s не выведет описание, если вы не введёте что-либо. Можете включить автогенерацию описаний в разделе %2$s.

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
ru: Это позволяет скрыть объявления о плагинах и подробности об обновлениях в Центре уведомлений.

en: Search Appearance > Advanced
ru: Внешний вид поиска > Дополнительно

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Oops! It looks like an error occurred while saving the changes. Please try again or %1$scontact our support team%2$s.
ru: Упс! Похоже, произошла ошибка при сохранении изменений. Пожалуйста, попробуйте еще раз или %1$sсвяжитесь с нашей службой поддержки%2$s.

en: Database Version
ru: Версия БД

en: Database Powered By
ru: База данных, работающая на

en: Database Size
ru: Размер базы данных

en: Database
ru: База данных

note: Translators: %1$s is the data size, %2$s is the index size, %3$s is the engine type.
en: Data: %1$.2f MB / Index: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s
ru: Данные: %1$.2f MB / Индекс: %2$.2f MB / Движок: %3$s / Сопоставление: %4$s

en: Update Page
ru: Обновить страницу

en: You have 1 more notification
ru: У вас есть ещё 1 уведомление

en: This functionality relies on widget support, which is not available in your current theme.
ru: Данный функционал основан на механизме поддержки виджетов, который недоступен в текущей теме сайта.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is low at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for more than %4$s.
ru: Плотность %1$s низкая при %2$s, ключевик появляется %3$s раз. Для достижения лучших результатов старайтесь стремиться к более  %4$s.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is high at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for lower than %4$s.
ru: Плотность %1$s высока при %2$s, ключевик появляется %3$s раз. Для достижения лучших результатов старайтесь стремиться к объёму ниже %4$s.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is %2$s, the Keyphrase appears %3$s times.
ru: Плотность %1$s равна %2$s, ключевик появляется %3$s раз.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s density
ru: Плотность %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Breadcrumbs are currently disabled, so this block will be rendered empty. You can enable %1$s's breadcrumb functionality under %2$sGeneral Settings > Breadcrumbs%3$s.
ru: Цепочка навигации в данный момент отключена, поэтому этот блок будет отображаться пустым. Вы можете включить функциональность цепочки навигации %1$s в разделе %2$sОбщие настройки > Цепочка навигации%3$s.

en: This site runs in a sub-directory. The robots.txt file must be located at the root of the website host to which it applies.
ru: Этот сайт работает в подкаталоге. Файл robots.txt должен находиться в корневом каталоге узла веб-сайта, к которому он относится.

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: This rule overrides the default rule #%1$s%2$s.
ru: Это правило имеет приоритет над правилом по умолчанию #%1$s%2$s.

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: This rule is a duplicate of rule #%1$s%2$s.
ru: Это правило дублирует правило #%1$s%2$s.

note: Translators: [DUPLICATE] 1 - The table row index, 2 - Warn this index is on the network level, 3 - Warn about unpredictable behavior.
en: This rule conflicts with rule #%1$s%2$s.%3$s
ru: Это правило конфликтует с правилом #%1$s%2$s.%3$s

en: The network rule takes precedence.
ru: Сетевое правило имеет приоритет.

en: The "Allow" rule takes precedence.
ru: Правило «Разрешить» имеет приоритет.

en: Paste Robots.txt text
ru: Вставьте текст robots.txt

en: Or
ru: Или

en: Invalid robots.txt URL.
ru: Недопустимый адрес URL robots.txt.

en: Import Robots.txt
ru: Импорт файла robots.txt

en: Import from URL
ru: Импортировать из URL

en: from the network level
ru: на уровне сети

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: Equivalent to rule #%1$s%2$s. The trailing wildcard is ignored.
ru: Эквивалентно правилу #%1$s%2$s. Замыкающая звездочка игнорируется.

en: Directive
ru: Директива

en: Custom Robots.txt Preview
ru: Предварительный просмотр пользовательского файла robots.txt

en: Clean-param must start with at least one param which is optionally followed by one path.
ru: Директива Clean-param должна начинаться как минимум с одного параметра, за которым опционально может следовать один путь.

en: There was an error importing the robots.txt content from the URL.
ru: Произошла ошибка при импорте содержимого robots.txt из URL.

en: No User-agent found in the content beginning.
ru: Директива User-agent не найдена в начале содержимого.

en: With our powerful revisions feature for all your SEO data, never lose the exact SEO title or description (and more!) that helped you rank higher in search results and restore it back in a single click.
ru: Благодаря функции управления редакциями для всех ваших SEO-данных вы никогда не потеряете точное SEO-название или описание (и многое другое!), которые вывели вас на более высокое место в результатах поиска, и сможете восстановить их одним щелчком.

en: SEO Revisions provide a historical record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions. (Plus, Pro & Elite plans only)
ru: Редакции SEO предоставляют историческую запись обновлений SEO, позволяя вам отслеживать эффективность ваших усилий по SEO и принимать обоснованные решения. (Доступно только в планах Plus, Pro и Elite)

en: SEO Revisions Comparison
ru: Сравнение редакций SEO

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Our powerful revisions feature provides a valuable record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions.
ru: Благодаря функции управления редакциями вы получаете ценные данные об обновлениях SEO, что позволяет вам отслеживать эффективность собственных усилий по SEO и принимать обоснованные решения.

en: Open SEO Revisions
ru: Открыть редакции SEO

en: Next
ru: Далее

en: Improved SEO strategy
ru: Улучшенная стратегия SEO

en: Historical record of optimization efforts
ru: Историческая запись о попытках оптимизации

en: Greater transparency and accountability
ru: Повышенная прозрачность и подотчетность

en: Go to editor
ru: Перейти в редактор

en: Easy to manage revisions
ru: Удобно управлять редакциями

en: Compare Revisions of
ru: Сравнить редакции

en: Compare any two revisions
ru: Сравнить любые две редакции

en: SEO Revisions
ru: Редакции SEO

note: Translators: 1 - The percentage of headings.
en: Less than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too few.
ru: Тему вашего текста отражает менее %1$s подзаголовков H2 и H3. Этого слишком мало.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: (legacy)
ru: (устаревший функционал)

en: We encountered an error loading the code snippets, please try again later.
ru: Возникла ошибка при загрузке сниппета, повторите попытку позже.

en: Using WPCode you can install AIOSEO code snippets with 1-click directly from this page or the WPCode library inside the WordPress admin.
ru: Используя WPCode, вы можете установить фрагменты кода AIOSEO одним щелчком мыши непосредственно с этой страницы или из библиотеки WPCode внутри админки WordPress.

en: Use Snippet
ru: Использовать сниппет

en: Update WPCode
ru: Обновление WPCode

en: Please Update WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
ru: Обновите WPCode, чтобы загрузить библиотеку сниппетов AIOSEO

en: Please Install WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
ru: Установите WPCode для загрузки библиотеки сниппетов AIOSEO

en: Please Activate WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
ru: Активируйте WPCode для загрузки библиотеки сниппетов AIOSEO

en: Learn More about WPCode Snippets
ru: Узнайте больше о сниппетах WPCode

en: Install WPCode
ru: Установить WPCode

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
ru: Поддерживайте настройки WordPress в актуальном состоянии с помощью самого популярного плагина для управления сниппетами кода в WordPress. Более 1 500 000 сайтов уже используют его для добавления кода в WordPress напрямую из раздела администратора.

en: Code Snippets
ru: Сниппеты кода

en: Activate WPCode
ru: Активировать WPCode

en: Use the power of ChatGPT to generate engaging SEO titles and meta descriptions for your posts.
ru: Используйте возможности ChatGPT для создания привлекательных SEO-заголовков и мета-описаний для своих записей.

en: Open AI Integration
ru: Интеграция Open AI

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
ru: Отчет о рейтинге контента содержит полезные сведения о положении вашего контента в результатах поиска и помогает оптимизировать ваши записи. Отчет генерируется ежемесячно, охватывая 12 месяцев до текущего. Регулярно проверяя этот отчет, вы сможете выявить тренды рейтинга своих записей и принимать информированные решения для повышения заметности своего контента и его места в результатах поиска.

en: Slowly Recovering
ru: Медленное восстановление

en: Performance Score
ru: Оценка производительности

en: Peak
ru: Пик

en: Loss
ru: Убыток

en: Last Updated On
ru: Последнее обновление

en: Example
ru: Пример

en: Drop (%)
ru: Падение (%)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening strong tag, 3 - Closing strong tag.
en: Did you know that %1$s Pro allows you to choose a %2$sprimary category%3$s for your posts? This feature works hand in hand with our powerful Breadcrumbs template to give you full navigational control to help improve your search rankings!
ru: Знаете ли вы, что %1$s Pro позволяет выбирать %2$sосновную рубрику%3$s для записей? Эта функция работает рука об руку с нашим мощным шаблоном цепочек навигации, предоставляя полный контроль над навигацией и помогая улучшить ваш рейтинг в поиске!

en: Country code
ru: Код страны

en: Choose country
ru: Выберите страну

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s Points
ru: %1$s Балла

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s points
ru: %1$s балла

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
ru: Описание основного термина, первого назначенного термина или текущего термина.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
ru: Название основного термина, первого назначенного термина или текущего термина.

en: All Content Types
ru: Все типы контента

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
ru: Сделано с ♥ командой AIOSEO

en: Free Plugins
ru: Бесплатные плагины

en: title
ru: заголовок

en: The API key you have entered is invalid. Please check your API key and try again.
ru: Введен недействительный ключ API. Проверьте ключ API и повторите попытку.

note: Translators: 1 - "titles" or "meta descriptions", 2 - "title" or "meta description".
en: With our Pro version, you now have access to the powerful feature that generates SEO optimized %1$s with just a click of a button. Say goodbye to manual %2$s creation and hello to increased online visibility.
ru: Pro-версия теперь даёт доступ к мощному функционалу, который генерирует оптимизированные для SEO %1$s одним нажатием кнопки. Забудьте о том, что такое вручную создавать %2$s и приветствуйте повышенную видимость в Интернете.

en: Use AI Generator
ru: Использовать ИИ-генератор

en: Upgrade to Pro Today
ru: Обновить до версии Pro сегодня

en: Titles
ru: Заголовки

en: OpenAI API Key
ru: Ключ API OpenAI

en: meta descriptions
ru: метаописания

en: Learn more about all the features
ru: Узнайте больше обо всех функциях

note: Translators: 1 - "Titles" or "Descriptions".
en: Generating SEO %1$s is a Pro Feature
ru: Функция создания %1$s SEO доступна в версии PRO.

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: Enter an OpenAI API key in order to automatically generate SEO titles and meta descriptions for your pages. %1$s
ru: Введите ключ OpenAI API, чтобы автоматически генерировать SEO-заголовки и метаописания для страниц сайта. %1$s

en: Descriptions
ru: Описания

note: Translators: 1 - The Page Builder name, 2 - HTML code opening tag, 3 - HTML code closing tag.
en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
ru: Мы обнаружили, что в настоящее время вы используете конструктор страниц %1$s. Пожалуйста, нажмите %2$sсюда%3$s, чтобы использовать редактор %1$s для получения наиболее точного результата.

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
ru: В зависимости от количества сканируемых записей процесс может занять некоторое время. Вы можете спокойно покинуть эту страницу и вернуться позже.

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
ru: Срок действия вашего соединения с Google Search Console истек или оно недействительно. Убедитесь, что ваш сайт подтвержден в Google Search Console, и попробуйте подключиться повторно. Если проблема не устраняется, вы можете связаться с нашей службой поддержки.

en: Yes, I want to disconnect
ru: Да, хочу отключиться

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This action will disconnect %1$s from Google Search Console. By disconnecting from Google Search Console, you will no longer receive valuable insights on how your content is being discovered.
ru: Это действие отключит %1$s от поисковой консоли Google. Отключившись от Google Search Console, вы больше не будете получать ценную информацию о том, как ваш контент обнаруживается в Google.

en: Reconnect
ru: Переподключить

en: Position
ru: Позиция

en: Impressions
ru: Показа

en: Disconnect
ru: Отключить

en: Diff
ru: Разность

en: Clicks
ru: Клики

en: Avg. CTR
ru: Средн. CTR

en: Your URL is invalid.
ru: Ваш URL недействителен.

en: Your target URL is not valid.
ru: Ваш целевой URL недействителен.

en: You don't have any keywords yet.
ru: У вас пока нет ключевиков.

en: Winning / Losing
ru: Победившие / неудачные

en: Up
ru: Вверх

en: TruSEO Score
ru: Оценка TruSEO

en: Track page rankings
ru: Отслеживание рейтинга страниц

en: Track page and keyword rankings
ru: Отслеживайте рейтинга страниц и ключевиков

en: Track keyword rankings
ru: Отслеживание рейтинга ключевиков

en: Track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights.
ru: Отслеживайте, как ваш сайт продвигается в поисковых рейтингах, и получайте отчеты с практическими рекомендациями.

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
ru: Отслеживайте качества ранжирования ключевиков в результатах поиска с течением времени, основываясь на их позиции и среднем CTR. Это может помочь вам понять эффективность ключевых слов и выявлять важные тенденции или колебания.

en: Total Keywords
ru: Всего ключевиков

en: Total Clicks
ru: Всего кликов

en: Top Winning
ru: Топ победивших

en: Top Pages
ru: Лучшие страницы

en: Top Losing
ru: Топ неудачных

en: Top Keywords
ru: Лучшие ключевики

en: Top 3 Position
ru: Топ-3 позиция

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
ru: В этой таблице показана эффективность ключевиков, по которым ваш сайт ранжируется с течением времени, в том числе отображены показы, количество переходов и средняя позиция в результатах поиска. Это позволяет легко анализировать эффективность ключевиков и выявлять любые неэффективные варианты, которые, возможно, нуждаются в оптимизации или замене.

en: This graph shows the <strong>total number of times your website appeared in the search results</strong> within the selected timeframe.
ru: Этот график показывает <strong>общее количество раз, когда ваш сайт появлялся в результатах поиска</strong> в течение выбранного периода времени.

en: This graph shows the <strong>total number of keywords that your website ranks for in search results</strong> within the selected timeframe.
ru: Этот график показывает <strong>общее количество ключевиков, по которым ваш сайт занимает первое место в результатах поиска</strong> в течение выбранного периода времени.

en: This graph shows the <strong>total number of clicks that your website received from the search results</strong> within the selected timeframe.
ru: Этот график показывает <strong>общее количество кликов, которые ваш сайт получил из результатов поиска</strong> в течение выбранного периода времени.

en: This graph shows the <strong>average position of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
ru: Этот график показывает <strong>среднюю позицию вашего контента в результатах поиска</strong> в течение выбранного периода времени.

en: This graph shows the <strong>average click-through rate of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
ru: Этот график показывает <strong>средний показатель кликов по вашему контенту в результатах поиска</strong> в течение выбранного периода времени.

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
ru: Этот график визуально отображает то, насколько хорошо ключевики <strong>ранжируются в результатах поиска с течением времени</strong>. Данные основываются на позиции ключевиков и среднем CTR. Это может помочь вам понять эффективность ключевиков и выявлять важные тенденции или колебания.

en: This feature requires the following plan:
ru: Для этой функции требуется следующий тариф:

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific pages or posts and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning content may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing may need to be reevaluated and potentially updated.
ru: Эти списки могут быть полезны для понимания эффективности конкретных страниц и записей и выявления возможностей для улучшения. Например, наиболее выигрышный контент может сыграть свою роль в дальнейшей оптимизации или продвижении, а наименее удачный потребуется переосмыслить и, скорее всего, обновить.

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
ru: Приведенные ниже графики статистики SEO полезны для понимания видимости вашего сайта или отдельных страниц в результатах поиска и со временем помогут вам выявлять тенденции или замечать изменения.<br /><br />Эти данные ограничены 100 ключевиками в день, что позволяет ускорить обработку и помогает расставить приоритеты в выполнении задач по SEO. По этой причине иногда может казаться, что данные несовместимы с Google Search Console, однако сделано это намеренно.

en: Speed tests for individual pages/posts
ru: Тесты скорости отдельных страниц/записей

en: SEO Statistics
ru: Статистика SEO

en: Search traffic insights
ru: Анализ поискового трафика

en: Search statistics are being fetched.
ru: Извлекается статистика поиска.

en: Search Impressions
ru: Поисковые показы

en: Search Clicks
ru: Поисковые клики

en: Refreshing data
ru: Обновление данных

en: Post Optimizations
ru: Оптимизация записи

en: Post Detail
ru: Подробная информация о записи

note: Translators: 1 - Right arrow.
en: Open Report %1$s
ru: Открытый отчет %1$s

en: News & Video Sitemap
ru: Карта сайта новостей и видео

en: Loading new report data...
ru: Загрузка данных нового отчёта...

en: Last 7 Days
ru: Последние 7 дней

en: Last 6 Months
ru: Последние 6 месяца

en: Last 3 Months
ru: Последние 3 месяцев

en: Last 28 Days
ru: Последние 28 дней

en: Keyword Rankings
ru: Рейтинг ключевика

en: Keyword Positions
ru: Позиции ключевика

en: Keyword Performance
ru: Эффективность ключевика

en: Keyword
ru: Ключевик

en: Included as Pro Feature
ru: Включено как про-функционал

en: in search results
ru: в результатах поиска

en: Improved visibility
ru: Улучшенная видимость

en: Google Search Console Integration
ru: Интеграция с Google Search Console

en: Down
ru: Вниз

en: Content Rankings
ru: Рейтинг содержимого

en: Connect your website to Google Search Console
ru: Подключите сайт к Google Search Console

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
ru: Подключите свой сайт к Google Search Console, чтобы получать информацию о том, как обнаруживается контент. Определите области для улучшения и привлекайте трафик на свой сайт.

en: Connect with Google Search Console to track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights that help you get the most out of your content. (Elite plan only)
ru: Подключитесь к Google Search Console, чтобы отслеживать, как ваш сайт продвигается в поисковых рейтингах, и генерируйте отчеты с полезной информацией, которая поможет получить максимальную отдачу от контента сайта (только элитный тариф).

en: Connect to Google Search Console
ru: Подключение к Google Search Console

en: Avg. Position
ru: Средняя позиция

en: 50-100 Position
ru: 50-100 позиция

en: 4-10 Position
ru: 4-10 позиция

en: 11-50 Position
ru: 11-50 позиция

note: Translators: 1 - The number of spots.
en: %s spot | %s spots
ru[0]: %s позиция
ru[1]: %s позиции
ru[2]: %s позиций

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %s point | %s points
ru[0]: %s балл
ru[1]: %s баллов
ru[2]: %s баллов

note: Translators: 1 - The number of keywords.
en: %s keyword | %s keywords
ru[0]: %s ключевик
ru[1]: %s ключевика
ru[2]: %s ключевиков

note: Translators: 1 - The number of impressions.
en: %s impression | %s impressions
ru[0]: %s показ
ru[1]: %s показа
ru[2]: %s показов

note: Translators: 1 - The number of clicks.
en: %s click | %s clicks
ru[0]: %s клик
ru[1]: %s клика
ru[2]: %s кликов

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Plugin short name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML link tag.
en: %1$sUpgrade your %2$s %3$s%4$s plan to see Keyword Positions
ru: %1$sУлучшите свой тариф %2$s %3$s%4$s, чтобы видеть позиций по ключевикам

note: Translators: 1 - The direction (up or down), 2 - The difference, 3 - "in search results", 4 - The first date, 5 - The second date.
en: %1$s %2$s %3$s compared to the previous period (%4$s - %5$s)
ru: %1$s %2$s %3$s по сравнению с предыдущим периодом (%4$s - %5$s)

en: Search Statistics
ru: Статистика поиска

en: source url set once post is published
ru: исходный URL устанавливается после публикации записи

en: Google Rich Results Test
ru: Тест обогащённых результатов Google

en: SEO Setup Wizard
ru: Помощник настройки SEO

en: SEO Overview
ru: Обзор SEO

en: SEO Inspector
ru: Инспектор SEO

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
ru: Выберите, какие виджеты %1$s нужно отображать на панели мониторинга.

en: Post Types:
ru: Типы записей:

en: Our SEO Setup Wizard dashboard widget helps you remember to finish setting up some initial crucial settings for your site to help you rank higher in search results. Once the setup wizard is completed this widget will automatically disappear.
ru: Наш виджет панели инструментов мастера настройки SEO помогает не забыть завершить настройку некоторых важнейших параметров сайта, чтобы повысить рейтинг в результатах поиска. Как только все этапы помощника настройки будут пройдены, данный виджет автоматически исчезнет.

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
ru: Наш виджет обзора SEO помогает определить, на каких публикациях или страницах следует сосредоточиться при обновления содержимого сайта, чтобы повысить свой рейтинг в результатах поиска.

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
ru: Наш виджет новостей SEO предоставляет полезные ссылки, которые позволят получать максимальную отдачу от вашего SEO и подсказывают как продолжать занимать более высокие позиции по сравнению с конкурентами в результатах поиска.

en: No keyphrase found
ru: Ключевиков на найдено

en: No data yet
ru: Пока нет данных

en: Meta Tags
ru: Метатеги

en: List of custom field names to include as post content for tags and the SEO Page Analysis. Add one per line.
ru: Список названий произвольных полей для включения в качестве содержимого записи для тегов и SEO-анализа страницы. По одному названию на строку.

en: Edit Facebook Meta Data
ru: Править метаданные Facebook

en: NEW
ru: НОВИНКА

en: SEO Preview
ru: Предпросмотр SEO

en: Edit User
ru: Править пользователя

en: No articles were found.
ru: Статей не найдено.

en: Unisex
ru: Унисекс

en: Press enter to create a value
ru: Нажмите Enter, чтобы создать значение

en: Male
ru: Мужчина

en: Female
ru: Женщина

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
ru: Альтернативное название сайта. Это может быть аббревиатура или сокращенная версия названия вашего сайта.

en: Alternate Website Name
ru: Альтернативное название сайта

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
ru: Название, которое Google может использовать для вашей домашней страницы в результатах поиска на мобильных устройствах. Если оставить пустым, будет использоваться название сайта из настроек WordPress.

en: Remove Smart Tag
ru: Удалить смарт-тег

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ru: Минимальный размер: 200x200 пикселей, идеальное соотношение 1,91:1, объем до 8 МБ (например 1640x856 px или 3280x1712 px для экранов Retina). Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ru: Минимальный размер: 200x200 пикселей, идеальное соотношение 1,91:1, объем до 5 МБ (например 1640x856 px или 3280x1712 px для экранов Retina). Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Learn more about Smart Tags
ru: Узнайте больше об умных метках

en: It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
ru: Невозможно полностью раскрыть тему на одной странице, но вы можете затронуть любопытные детали, так чтобы это заинтересовало читателей. Им наверняка понравится, если вы дадите ссылку на ресурс, где они смогут получить больше информации. А самое главное: ваш рейтинг будет расти!

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
ru: По умолчанию SEO-менеджеры имеют доступ к настройкам %1$sбазы SEO, карт сайта, aссистента по ссылкам, переадресаций, локального SEO и отдельных страниц и записей%2$s

en: Add links to internal and external resources that are useful for your readers. For Internal links, make sure the links are highly relevant to the subject you're writing about. For external links, make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
ru: Добавляйте ссылки на внутренние и внешние ресурсы, которые могут быть полезными посетителям сайта. Размещая внутренние ссылки, убедитесь, что они имеют прямое отношение к теме, о которой вы пишете. Что же касается внешних ссылок, здесь важно ссылаться на высококачественные сайты: Google наказывает страницы, которые ссылаются на «спам-сайты» (те, которые нарушают рекомендации Google для веб-мастеров).

en: Week
ru: Неделя

en: Volunteer
ru: Волонтерство

en: Visual Arts Event
ru: Мероприятие по изобразительному искусству

en: Theater Event
ru: Театральное мероприятие

en: Temporary
ru: Временное

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Sports Event
ru: Спортивное мероприятие

en: Social Event
ru: Общественное мероприятие

en: Search Schema
ru: Поиск Schema

en: Screening Event
ru: Показательное мероприятие

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Sale Event
ru: Событие распродажи

en: Rescheduled
ru: Перенесено

en: Publication Event
ru: Событие публикации

en: Professional Certificate
ru: Профессиональный сертификат

en: Postponed
ru: Отложенный

en: Postgraduate Degree
ru: Степень кандидата наук

en: Part Time
ru: Неполная занятость

en: Other
ru: Другое

en: Online
ru: Онлайн

en: Music Event
ru: Музыкальное мероприятие

en: Moved Online
ru: Перемещено в Интернет

en: Literary Event
ru: Литературное мероприятие

en: Intern
ru: Внутреннее

en: Hour
ru: Час

en: High School
ru: Средняя школа

en: Hackathon
ru: Хакатон

en: Full Time
ru: Полное время

en: Food Event
ru: Кулинарное мероприятие

en: Festival
ru: Фестиваль

en: Exhibition Event
ru: Выставочное мероприятие

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Education Event
ru: Образовательное мероприятие

en: Easily generate unlimited schema markup for your content to help you rank higher in search results. Our schema validator ensures your schema works out of the box.
ru: Cоздавайте неограниченное количество разметок schema для своего контента, чтобы повысить рейтинг сайта в поисковиках. Наш валидатор разметки schema гарантирует, что ваша schema будет работать сразу так, как нужно.

en: Details
ru: Детали

en: Delivery Event
ru: Событие доставки

en: Day-by-Day Basis
ru: Изо дня в день

en: Dance Event
ru: Танцевальное мероприятие

en: Custom Schema
ru: Произвольная Schema

en: Contractor
ru: Подрядчик

en: Comedy Event
ru: Комедийное мероприятие

en: Childrens Event
ru: Детское мероприятие

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Business Event
ru: Деловое мероприятие

en: Bachelor Degree
ru: Степень бакалавра

en: Associate Degree
ru: Среднее специальное

en: Are you sure you want to delete this query arg?
ru: Вы действительно хотите удалить этот аргумент запроса?

en: Annual
ru: Ежегодно

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Введённый URL недействителен. Проверьте его формат и повторите попытку.

en: Your Templates
ru: Ваши шаблоны

en: You have not added any schema yet. You can add any schema graphs you like via the Schema Generator below.
ru: Вы еще не добавляли Schema. Можно добавлять любые понравившиеся графы Schema с помощью генератора Schema ниже.

en: Yes, process this network change
ru: Да, обработать это изменение сети

en: Visit Site
ru: Перейти на сайт

en: Video
ru: Видео

en: Validate with Google
ru: Проверка с помощью Google

en: Validate Schema
ru: Валидация Schema

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use our powerful Schema Generator to configure Schema Markup for your content. Search Engines use structured data to better understand what your site is about as well as to display rich snippets in search results. %1$s
ru: Используйте наш мощный генератор Schema, чтобы настраивать разметку Schema для содержимого сайта. Поисковые системы используют структурированные данные, чтобы лучше понимать, о чем ваш сайт, а также отображать расширенные фрагменты в результатах поиска. %1$s

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Migrate data or create backups without the need to visit each dashboard.
ru: Разблокируйте инструменты сетевого уровня для управления всеми сайтами из одного удобного рабочего пространства. Переносите данные или создавайте резервные копии без необходимости посещать каждую панель мониторинга.

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Manage your license key activations for each individual domain.
ru: Разблокируйте инструменты сетевого уровня для управления всеми сайтами из одного удобного рабочего пространства. Управляйте активациями своего лицензионного ключа для каждого отдельного домена.

en: Unlimited Schema
ru: Безлимитная Schema

en: This is the default graph for this post type. All data for this graph will be automatically generated.
ru: Это граф по умолчанию для данного типа записи. Все данные для этого графа будут сгенерированы автоматически.

en: This is a network-wide change.
ru: Это изменение подействует в масштабах всей сети.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please visit the dashboard for that site directly and update the settings there.
ru: Эти произвольные правила robots.txt будут применяться глобально ко всей вашей сети. Чтобы скорректировать правила robots.txt отдельного сайта, зайдите в консоль непосредственно этого сайта и обновите настройки там.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please choose it in the list above.
ru: Эти произвольные правила в robots.txt будут применяться глобально ко всей вашей сети. Чтобы скорректировать правила в robots.txt отдельного сайта, выберите его в списке выше.

en: Service
ru: Услуга

en: Select Site
ru: Выбрать сайт

en: Search Results Page
ru: Страница результатов поиска

en: Schema Validation
ru: Валидация Schema

en: Schema Templates
ru: Шаблоны Schema

en: Schema In Use
ru: Используемая Schema

en: Schema Generator
ru: Генератор Schema

en: Schema Catalog
ru: Каталог Schema

en: Path
ru: Путь

en: Network Admin (no site)
ru: Администратор сети (без сайта)

en: Music Group
ru: Музыкальная группа

en: Music Album
ru: Музыкальный альбом

en: Music
ru: Музыка

en: Medical Page
ru: Медицинская страница

en: Job Posting
ru: Объявление о вакансии

en: items per page
ru: элементов на странице

en: Increase Rankings
ru: Повышение рейтинга

en: How To
ru: Как сделать

en: Generate Schema
ru: Генерировать Schema

en: Fact Check
ru: Проверка факта

en: Event
ru: Событие

en: Domain Activations
ru: Активации домена

en: Deactivate License
ru: Деактивировать лицензию

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Dataset
ru: Набор данных

en: Configure Schema Markup for your content. Search engines use structured data to display rich results in SERPs.
ru: Настройте Schema Markup для своего контента. Поисковые системы используют структурированные данные для выдачи в результатах поиска более полных результатов.

en: Checkout Page
ru: Страница оформления заказа

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
ru: Вы уверены, что хотите деактивировать этот аддон по сети?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
ru: Вы уверены, что хотите деактивировать эти аддоны по сети?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
ru: Вы уверены, что хотите активировать этот аддон по сети?

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
ru: Вы уверены, что хотите активировать эти аддоны по сети?

en: All
ru: Все

en: Alias Of
ru: Псевдоним

en: Additional Schema Types
ru: Дополнительные типы Schema

en: Activate License
ru: Активировать лицензию

en: About Page
ru: О странице

en: The URL of the author page.
ru: URL страницы автора.

en: Author URL
ru: URL автора

en: Software
ru: Программное обеспечение

en: Network Tools
ru: Сетевые инструменты

en: Website Name
ru: Название сайта

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the title, alt tag, caption, description and filename of the images on your site.
ru: Модуль SEO изображений — это премиальная функция, которая позволяет управлять заголовками, альтернативными метками, подписями, описаниями и именами файлов изображений на вашем сайте.

en: description
ru: описание

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
ru: Страницы типа %1$s не будут проиндексированы и исключаются из карты сайта, чтобы поисковые системы их игнорировали. Вы по-прежнему можете контролировать вид их заголовков, как показано ниже.

en: You can choose to hide this block on the front-end of your site so that visitors won't see it but search engines will still see it.
ru: Этот блок можно скрыть во фронтэнде сайта, чтобы посетители его не видели, но поисковые системы распознавали его.

en: Words to Strip
ru: Удаляемые слова

en: Underscores (_)
ru: Подчеркивания (_)

en: Title Case
ru: Регистр заголовка

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
ru: Результаты, полученные анализатором SEO после сканирования главной страницы сайта.

en: The first word of each sentence starts with a capital.
ru: Первое слово каждого предложения начинается с большой буквы.

en: Strip Punctuation
ru: Удаление пунктуации

en: Sentence Case
ru: Регистр предложения

en: Punctuation Characters to Keep:
ru: Пунктуация, которая будет сохранена:

en: Pound (#)
ru: Решетка (#)

en: Plus (+)
ru: Плюс (+)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
ru: Обратите внимание, что если импортировать метаданные записей/терминов из %1$s версии 3.7.1 или ниже, процесс успешно завершится только если ID записей/терминов этого сайта идентичны ID исходного сайта.

en: Numbers (0-9)
ru: Числа (0-9)

en: Major words are capitalized and minor words remain in their original casing.
ru: Основные слова пишутся с заглавной буквы, а второстепенные остаются в исходном регистре.

en: Lower Case
ru: Нижний регистр

en: Looking for meta keywords?
ru: Ищете метаключевики?

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
ru: Перейдите на вкладку «Дополнительно», чтобы добавлять/менять метаключевики.

en: Filename
ru: Название файла

en: Date Archive Pages
ru: Страницы архива даты

en: Dashes (-)
ru: Тире (-)

en: Custom Role
ru: Произвольная роль

en: Convert casing of image attributes
ru: Преобразование регистра атрибутов изображения

en: Control the title, alt tag, caption, description and filename of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
ru: Управляйте заголовком, тегом alt, подписью, описанием и названием файлов изображений (только для тарифов Plus, Pro и Elite)

en: Clean uploaded image filenames
ru: Очистка загруженных названий файлов изображений

en: Choose which casing should be applied to the attribute.
ru: Выберите, какой регистр следует применять к атрибуту.

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Choose whether your %1$s should be included in search results. If you select "No", then your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them.
ru: Выберите, следует ли включать %1$s в результаты поиска. Если выбрать «Нет», %1$s будут исключены из алгоритма индексации и карты сайта, чтобы поисковые системы их игнорировали.

en: Casing
ru: Регистр

en: Caption
ru: Подпись

en: Autogenerate image attributes
ru: Автогенерация атрибутов изображений

note: Translators: 1 - The image attribute name ("Caption" or "Description").
en: Autogenerate %1$s on Upload
ru: Автогенерация %1$s при загрузке

en: Apostrophe (')
ru: Апостроф (')

en: Ampersand (&)
ru: Амперсанд (&)

en: Alt Tag
ru: Alt-тэг

en: All letters are converted to lower case (small) letters.
ru: Все буквы преобразуются в строчные (маленькие).

en: Add a Redirect
ru: Добавить переадресацию

note: Translators: 1 - A internal link for Redirects, 2 - Open strong tag, 3 - Close strong tag.
en: %2$sYour redirect was added and you may edit it <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.%3$s
ru: %2$sПереадресация добавлена, изменить её можно <a href="%1$s" target="_blank">здесь</a>.%3$s

note: Translators: 1 - The type of format ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: %1$s Format
ru: Формат атрибута %1$s

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
ru: Не удалось сохранить файл .htaccess из-за синтаксических ошибок. Проверьте приведенный ниже код и повторите попытку.

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
ru: Не удалось сохранить файл .htaccess, так как он не был доступен для записи. Проверьте права доступа к файлу и повторите попытку.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The HTML anchor allows %1$s to link directly to your header from this table of contents block. Feel free to edit if you want, but an anchor is required. For headings without an anchor, %1$s will automatically generate them.
ru: HTML-якорь позволяет %1$s напрямую ссылаться на заголовок из блока оглавления. При необходимости возможно редактирование, но якорь все равно обязателен. Для заголовков без якорей %1$s создаст их автоматически.

en: Edit HTML Anchor:
ru: Изменить HTML-якорь:

en: Are you sure you want to delete this link?
ru: Удалить эту ссылку?

en: Are you sure you want to delete these links?
ru: Удалить эти ссылки?

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
ru: Добавьте блок заголовка ниже, чтобы начать создание оглавления.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s can automatically output a table of contents based on your heading tags below. Search engines sometimes use table of contents in search results or rich snippets which can help you increase your rankings.
ru: %1$s может автоматически выводить оглавление на основе ваших тегов заголовков ниже. Поисковые системы иногда используют оглавление в результатах поиска или расширенные сниппеты, которые могут повысить рейтинг сайта.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more uncommon words.
ru: Ваш заголовок будет иметь больше шансов получить клики, если в нем будет больше необычных слов.

en: Yes, count me in!
ru: Да, рассчитывайте на меня!

en: Write an answer...
ru: Напишите ответ...

en: Write a question...
ru: Напишите вопрос...

en: Word balance
ru: Баланс слов

en: Who should use AIOSEO?
ru: Кому следует использовать AIOSEO?

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
ru: Хотите получить максимальную отдачу от Clarity? Интегрируйте Clarity с Google Analytics с помощью MonsterInsights уже сегодня!

en: VAT ID:
ru: Идентификатор НДС:

en: Too Many Words
ru: Слишком много слов

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
ru: Чтобы поисковые системы учитывали, какие профили связаны с этим сайтом, введите их ниже:

en: Title Wrapper
ru: Обёртка заголовка

en: Table of Contents Settings
ru: Настройки оглавления

en: Store
ru: Магазин

en: Reordering the headings in the Table of Contents block is a feature that can only be used by Pro users. Upgrade to Pro to unlock this advanced functionality.
ru: Упорядочивание заголовков в блоке оглавления это функция, которую могут использовать только Про-пользователи. Переходите на Про, чтобы разблокировать этот расширенный функционал.

en: Reorder
ru: Упорядочить

en: Reduce Word Count
ru: Сократите количество слов

en: Open Your RSS Feed
ru: Открыть RSS-канал сайта

en: Not Enough Words
ru: Недостаточно слов

en: Needs improvement
ru: Требуется улучшение

en: Meta Description
ru: Метаописание

en: List Style
ru: Стиль списка

en: Headlines with 20-30% common words are more likely to get clicks.
ru: Заголовки, содержащие 20-30% общих слов, имеют больше шансов получить клики.

en: Great choice! Get started with MonsterInsights today to see how people find and use your website.
ru: Хороший выбор! Начните работу с MonsterInsights сегодня, чтобы увидеть, как люди находят и используют ваш сайт.

en: Get relevant suggestions for adding internal links to all your content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
ru: Получайте актуальные предложения по добавлению внутренних ссылок ко всему контенту сайта, а также по поиску зависших записей, в которых нет внутренних ссылок.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get improved features and faster fixes by sharing non-sensitive data via usage tracking that shows us how %1$s is being used. No personal data is tracked or stored.
ru: Получайте улучшенные функции и ускоряйте исправления, обмениваясь неконфиденциальными данными через средство отслеживания использования, которое показывает нам, как используется %1$s. Никакие персональные данные не отслеживаются и не хранятся.

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$s%3$d and above%2$s.
ru: Для достижения наилучших результатов следует стремиться к %1$s%3$d и выше%2$s.

en: FAQ schema is a Pro feature.
ru: Схема часто задаваемых вопросов — это функция Pro.

en: FAQ Options
ru: Настройки ЧаВо

en: Done
ru: Готово

en: Display Block
ru: Блок отображения

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Dedicated HTML Sitemaps do not work while using "plain" permalinks. Please update your %1$spermalink structure%2$s to use this option.
ru: Выделенные HTML-карты сайта не работают при использовании «обычных» постоянных ссылок. Чтобы использовать эту опцию, обновите структуру %1$sпостоянных ссылок%2$s.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Build a Better %1$s
ru: Создайте лучший %1$s

en: at least one
ru: по крайней мере, один

en: All in One SEO is perfect for business owners, bloggers, designers, developers, photographers, and basically everyone else. If you want to optimize your WordPress SEO, then you need to use All in One SEO Pack.
ru: All in One SEO идеально подходит для владельцев бизнеса, блоггеров, дизайнеров, разработчиков, фотографов и практически всех остальных. Если вы хотите улучшить SEO своего WordPress-сайта, вам пригодится All in One SEO Pack.

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Initial score range, 4 - Final score range.
en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
ru: Отличный результат находится между %1$s%3$d и %4$d%2$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Table of Contents
ru: Оглавление %1$s

en: Sample Parent Term Name
ru: Образец названия родительского термина

en: The name of the parent term of the current term.
ru: Название родителя текущего термина.

en: Parent Term
ru: Родительский термин

en: The permalink for this post just changed! This could result in 404 errors for your site visitors.
ru: Постоянная ссылка на эту запись только что изменилась! Это может привести к ошибке 404 при посецении вашего сайта.

en: Zip Code
ru: Почтовый индекс

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Your RSS feed has been disabled. Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings. You can re-enable the global RSS feed in the %1$scrawl content settings%2$s.
ru: Ваша RSS-лента отключена. Отключение глобального RSS-канала НЕ рекомендуется. Это мешает пользователям получать содержимое сайта в автоматическом режиме и может повредить вашему SEO-рейтингу. Вы можете снова включить глобальную RSS-ленту в %1$sнастройках сканирования содержимого%2$s.

en: You're almost there! Once you complete the SEO setup your site will be optimized to rank in search engine results!
ru: Почти готово! Как только вы закончите настройку SEO, ваш сайт будет оптимизирован для лучшего ранжирования в результатах поиска!

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: You can import additional page URL's to your sitemap using a CSV file. The following 4 columns are required: %1$sPage URL, Priority, Frequency, Date Modified.%2$s
ru: Вы можете импортировать дополнительные URL страниц в карту сайта с помощью файла CSV. Обязательны следующие 4 столбца: %1$sURL страницы, приоритет, частота, дата изменения.%2$s

en: You can add additional social profile URLs here, separated by a new line.
ru: Здесь вы можете добавить дополнительные URL своих профилей в социальных сетях. Каждую ссылку вводите с новой строки.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title, meta description and image.
ru: Вы используете статическую домашнюю страницу, которая находится в разделе «Страницы». В %1$sнастройках домашней страницы%2$s можно напрямую изменить заголовок, метаданные и изображение.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
ru: Вы используете статическую домашнюю страницу, которая находится в разделе «Страницы». В %1$sнастройках домашней страницы%2$s можно напрямую изменить заголовок и описание.

en: Write your post title to see the analyzer data. This Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines that drive traffic, shares, and rank better in search results.
ru: Напишите название своей записи, чтобы увидеть данные анализатора. Инструмент «Анализатор заголовков» позволяет создавать привлекательные SEO-заголовки, которые привлекают трафик, стимулируют делиться ссылкой с друзьями и повышает рейтинг в результатах поиска.

en: Without a Focus Keyphrase
ru: Без фокусного ключевика

note: Translators: 1 - The singular label for the current post type.
en: View %1$s
ru: Смотреть %1$s

en: URL already exists.
ru: URL уже существует.

en: Upgrade to Pro Today!
ru: Обновить до версии Pro сегодня!

en: Unable to read CSV file. Please check if the file is valid and try again.
ru: Не удалось прочитать файл CSV. Проверьте его состояние и повторите попытку.

en: Try New Headline
ru: Попробуйте новый заголовок

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
ru: Всего %1$s

en: Too Short 🙃
ru: Слишком короткий 🙃

en: Too Long 😑
ru: Слишком длинный 😑

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
ru: Это навсегда удалит эту страницу из карты сайта дополнительных страниц.

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
ru: Это навсегда удалит выбранные страницы из карты сайта дополнительных страниц.

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: This option allows you to control whether %1$s should parse shortcodes when generating data such as the SEO title/meta description. Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %2$s
ru: Эта опция позволяет контролировать, должен ли %1$s разбирать шорткоды при генерации таких данных, как SEO-заголовок/метаописание. Может привести к конфликтам со сторонними плагинами/темами. %2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the RDF/RSS 1.0 format. %1$s
ru: Глобальная лента выходных данных сайта в формате RDF/RSS 1.0. %1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the Atom format. %1$s
ru: Это глобальный канал вывода вашего сайта в формате Atom. %1$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML link/span tag, 3 - Closing HTML span tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: This Headline Analyzer is part of %1$s to help you increase your traffic. %2$sAnalyze your site further here%3$s →%4$s
ru: Этот анализатор заголовков является частью %1$s и помогает увеличить трафик. %2$sПроанализируйте свой сайт здесь%3$s →%4$s

en: The static posts page feed allows users to subscribe to any new content added to your blog page.
ru: Лента статической страницы записей позволяет пользователям подписываться на обновления страницы блога.

en: The search feed allows visitors to subscribe to your content based on a specific search term.
ru: Лента поиска позволяет посетителям подписываться на обновления сайта на основе определенного поискового запроса.

en: The post comments feed allows your users to subscribe to any new comments on a specific page or post.
ru: Лента комментариев к записям позволяет пользователям подписываться на любые новые комментарии под определенной страницей или записью.

en: The paginated RSS feeds are for any posts or pages that are paginated.
ru: Постраничные RSS-каналы предназначены для любых записей или страниц, разбитых на части.

en: The global RSS feed is how users subscribe to any new content that has been created on your site.
ru: Глобальная RSS-лента позволяет пользователям подписываться на обновления содержимого сайта.

en: The global comments feed allows users to subscribe to any new comments added to your site.
ru: Глобальная лента комментариев позволяет пользователям подписываться на любые новые комментарии, оставленные на сайте.

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
ru: Выбранный вами файл не является CSV-файлом.

en: The authors feed allows your users to subscribe to any new content written by a specific author.
ru: Лента авторов позволяет пользователям подписываться на новые записи определенного автора.

en: The attachments feed allows users to subscribe to any changes to your site made to media file categories.
ru: Лента вложений позволяет пользователям подписываться на любые новые файлы в медиабиблиотеке.

en: Taxonomy Feeds
ru: Ленты таксономий

en: Super! 🔥🔥🔥
ru: Супер! 🔥🔥🔥

en: Static Posts Page Feed
ru: Лента статической страницы записей

en: SEO Setup
ru: Установка SEO

en: SEO Headline Analyzer
ru: SEO-анализатор заголовков

en: Select which Taxonomies should include an RSS feed.
ru: Выберите, для каких таксономий должен использоваться RSS-канал.

en: Select which post type archives should include an RSS feed. This only applies to post types that include an archive page.
ru: Выберите, для каких типов архивов записей должен использоваться RSS-канал. Это относится только к типам записей, которые формируют страницу архива.

en: Search Preview
ru: Предпросмотр поиска

en: Search Feed
ru: Лента поиска

en: Run Shortcodes
ru: Запуск шорткодов

en: REST API support
ru: Поддержка REST API

en: Disabling unnecessary RSS feeds can help save search engine crawl quota and speed up content indexing for larger sites. If you choose to disable any feeds, those feed links will automatically redirect to your homepage or applicable archive page.
ru: Отключение ненужных RSS-каналов может помочь сэкономить квоту сканирования поисковыми системами и ускорить индексацию контента для более крупных сайтов. Если вы решите отключить какие-либо ленты, ссылки на эти ленты будут автоматически перенаправлять на вашу домашнюю страницу или соответствующую страницу архива.

en: RDF/RSS 1.0 Feed
ru: Лента RDF/RSS 1.0

en: Previous Scores
ru: Предыдущие оценки

en: Post Type Archive Feeds
ru: Ленты архивов типов записей

en: Post Comment Feeds
ru: Ленты комментариев записи

en: Personal Options
ru: Персональные настройки

en: Paginated RSS Feeds
ru: RSS-каналы с разбивкой на подстраницы

en: Open Your Static Posts Page RSS Feed
ru: Открыть RSS-канал статическую страницу записей

en: Open Your Comments RSS Feed
ru: Открыть RSS-ленту комментариев

en: Open Your Atom Feed
ru: Открыть свой канал Atom

en: Okay
ru: Хорошо

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: NOTE: Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %1$s
ru: Включение этой опции может привести к конфликтам со сторонними плагинами/темами. %1$s

en: Not Looking Great
ru: Не выглядит отлично

en: New Score
ru: Новая оценка

en: Most readers only look at the first and last 3 words of a headline before deciding whether to click.
ru: Большинство читателей смотрят только на первые и последние 3 слова заголовка, прежде чем решить, стоит ли нажимать на него.

en: Missing social markup!
ru: Отсутствует социальная разметка!

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs. (Plus, Pro & Elite plans only)
ru: Управляйте SEO-метаданными своих записей с помощью WordPress REST API. Этот аддон также без проблем работает с безголовыми установками WordPress (только для тарифов Plus, Pro и Elite).

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs.
ru: Управляйте SEO-метаданными своих записей с помощью WordPress REST API. Это дополнение также без проблем работает с headless-установками WordPress.

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
ru: Управляйте существующими ссылками, получайте актуальные предложения по добавлению внутренних ссылок к старому содержимому, находите зависшие записи и многое другое.

en: Looks Good! 👍👍
ru: Выглядит хорошо! 👍👍

en: Include All Post Type Archives
ru: Включить все архивы типов записей

en: Improve SEO Rankings
ru: Улучшить SEO-рейтинг

en: Import from CSV
ru: Импорт из CSV

en: Import Additional Pages
ru: Импорт дополнительных страниц

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
ru: Если у вас еще нет проекта на %1$s, создать его можно %2$sздесь%3$s.

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
ru: Вот как ваш заголовок будет выглядеть на странице результатов поиска Google.

en: Good 🙂
ru: Хорошо 🙂

en: Global RSS Feed
ru: Глобальный RSS-канал

en: Global Comments RSS Feed
ru: Глобальный RSS-канал комментариев

en: Getting There
ru: Попасть туда

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
ru: Используйте топовый плагин оптимизации конверсии, чтобы конвертировать растущий трафик сайта в подписчиков, потенциальных клиентов и продажи.

note: Translators: 1 - The upgrade call to action.
en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
ru: Получите дополнительные ключевики и многие другие модули! %1$s

en: Follow on YouTube
ru: Смотрите в YouTube

en: Enter your verification codes below to activate webmaster tools.
ru: Введите коды подтверждения ниже, чтобы активировать инструменты веб-мастеров.

en: Enter a different headline than your post title to see how it compares.
ru: Введите заголовок, отличный от заголовка записи, чтобы посмотреть, как он будет выглядеть в сравнении.

en: Ending Words
ru: Конечные слова

note: Translators: 1 - A noun for something that's being edited ("Post", "Page", "Article", "Product", etc.).
en: Edit %1$s
ru: Изменить %1$s

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
ru: Создавайте переадресации для неработающих ссылок и управляйте ими, чтобы не сбивать с толку поисковые системы и пользователей, а также не терять ценные обратные ссылки.

en: Download Sample CSV File
ru: Скачать образец файла CSV

en: Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings.
ru: Отключение глобального RSS-канала НЕ рекомендуется. Это мешает пользователям получать содержимое сайта в автоматическом режиме и может повредить вашему SEO-рейтингу.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
ru: А вы знаете, что с помощью ассистента по ссылкам можно автоматически добавлять внутренние ссылки? %1$s

en: Delete Selected Pages
ru: Удалить выбранные страницы

en: Delete Page
ru: Удалить страницу

en: Customer Data
ru: Данные клиента

en: Current Score
ru: Текущая оценка

en: CSV example file
ru: Пример CSV-файла

en: Crawl Cleanup
ru: Очистка сканера

en: Could Be Better
ru: Могло быть лучше

en: Conversion Tools
ru: Инструменты конверсии

en: Complete support for schema markup so you can get more clicks and traffic with rich snippets.
ru: Полная поддержка разметки схемы, для увеличения кликов и трафика с расширенными сниппетами.

en: Compare the percentages of your results to the goal for each category and adjust as necessary.
ru: Сравните процентное соотношение ваших результатов с целью для каждой категории и при необходимости скорректируйте.

en: Choose a Post Type
ru: Выберите тип записи

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
ru: Ниже приведены оценки TruSEO опубликованных на сайте записей. Потратьте немного времени на улучшение TruSEO-оценки и повышение рейтинга сайта.

en: Beginning Words
ru: Начальные слова

en: Beginning & Ending Words
ru: Начальные и конечные слова

en: Author Feeds
ru: Ленты авторов

en: Attachments Feed
ru: Лента вложений

en: Atom Feed
ru: Лента Atom

en: Analyze Headline
ru: Анализ заголовка

en: AIOSEO Local - Opening Hours
ru: AIOSEO местное - график работы

en: AIOSEO Local - Map
ru: AIOSEO местное - карта

en: AIOSEO Local - Locations
ru: AIOSEO местное - местоположения

en: AIOSEO Local - Business Info
ru: AIOSEO местное - информация о компании

en: AIOSEO - HTML Sitemap
ru: AIOSEO - HTML-карта сайта

en: Additional Profiles
ru: Дополнительные профили

en: Add Page
ru: Добавить страницу

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed.
ru: Добавьте поддержку IndexNow, чтобы мгновенно уведомлять поисковые системы об изменении содержимого вашего сайта.

note: Translators: 1 - "Clarity".
en: %1$s Project ID
ru: ID проекта %1$s

note: Translators: 1 - The plugin shortname ("AIOSEO").
en: %1$s Overview
ru: Обзор %1$s

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Learn more link.
en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
ru: %1$s помогает понять, как пользователи взаимодействуют с вашим сайтом, с помощью тепловых карт и записей сеансов. %2$s

en: Sample description for media.
ru: Образец описания медиафайла.

en: Description for the current media file.
ru: Описание данного медиафайла.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Hey, we noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ru: Кажется, вы уже некоторое время используете %1$s — прекрасно! Вы окажете нам ОГРОМНУЮ услугу, если поставите плагину 5 звезд на WordPress. Это поможет другим пользователям узнать о нас и даст нам стимул расти дальше.

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post type name.
en: %1$s %2$s %3$s Feed
ru: Лента %1$s %2$s %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Search query.
en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
ru: Лента %1$s %2$s Поиск &#8220;%3$s&#8221;

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Author name.
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
ru: Лента %1$s %2$s Записи пользователя %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Term name, 4: Taxonomy singular name.
en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
ru: Лента %1$s %2$s %3$s %4$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Tag name.
en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
ru: Лента метки %1$s %2$s %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Category name.
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
ru: Лента рубрики %1$s %2$s %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post title.
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
ru: Лента комментариев %1$s %2$s %3$s

en: Installs OptinMonster
ru: Устанавливает OptinMonster

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
ru: Обзор %s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Setup
ru: Установка %s

en: View supported browsers
ru: Открыть список поддерживаемых браузеров

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
ru: Вы используете браузер, который больше не поддерживается %1$s. Пожалуйста, обновите или используйте другой браузер, чтобы получить доступ к настройкам плагина.

en: Your browser version is not supported
ru: Версия вашего браузера не поддерживается.

en: Resolve This Issue
ru: Решить эту проблему

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
ru: Скопируйте приведенное выше сообщение об ошибке и вставьте его в сообщение в службу поддержки %1$s.

note: Translators: 1 - Line break HTML tag, 2 - "AIOSEO".
en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
ru: Похоже, что на вашем веб-сайте есть проблема с использованием JavaScript. %1$s%2$s разработан с использованием JavaScript, чтобы предоставить вам наилучшие возможности.

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
ru: Похоже, что JavaScript не загрузился.

note: Translators: 1 - The sitemap name, 2 - The current page.
en: %1$s Sitemap %2$s
ru: Карта сайта %1$s - %2$s

en: Don't update the modified date
ru: Не обновлять дату изменения

en: Open Redirects
ru: Открыть переадресации

en: Here you can add a redirect or view your existing redirects from this page. Click on the button below to view the Redirects panel.
ru: Здесь вы можете создать новую или просмотреть существующие переадресации с данной страницы. Нажмите на кнопку ниже, чтобы получить доступ к панели переадресаций.

en: Go to Social Networks
ru: Перейти к соцсетям

note: Translators: 1 - "Open Graph", 2 - "Go to Social Networks ->".
en: No %1$s markup will be output for your post because it is currently disabled. You can enable %1$s markup in the Social Networks settings. %2$s
ru: Разметка %1$s не будет выводиться для вашей записи, поскольку в настоящее время она отключена. Вы можете включить разметку %1$s в настройках соцсетей. %2$s

en: Link selected.
ru: Ссылка выбрана.

en: Insert/edit link
ru: Вставить/изменить ссылку

en: Got It!
ru: Понятно!

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
ru: Теперь вы можете управлять настройками SEO внутри %1$s через %2$s перед публикацией записи!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: New: %1$s %2$s integration
ru: Новое: %1$s %2$s интеграция

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: The options below are disabled because you are using %1$s to manage your SEO. They can be changed in the %2$sSearch Appearance menu%3$s.
ru: Параметры ниже отключены, так как вы используете %1$s для управления SEO. Их можно изменить в меню %2$sВид в поисковиках%3$s.

en: IndexNow API Key
ru: API-ключ IndexNow

en: Index Now
ru: Моментальная индексация

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: You can manually set an API key here, but if left blank a new one will be auto-generated. %1$s
ru: Здесь вы можете вручную задать ключ API, но если оставить его пустым, новый ключ будет сгенерирован автоматически. %1$s

en: Regenerate API Key
ru: Восстановление ключа API

en: Update IndexNow
ru: Обновить IndexNow

en: The IndexNow addon is required to use this feature.
ru: Для использования этой функции требуется аддон IndexNow.

en: Activate IndexNow
ru: Активировать IndexNow

note: Translators: 1 - The post title.
en: Links & Suggestions for "%1$s"
ru: Ссылки и предложения для «%1$s»

en: Are you sure you want to delete all links?
ru: Удалить все ссылки?

en: Are you sure you want to delete these pages?
ru: Уверены, что хотите удалить эти страницы?

en: Are you sure you want to delete this page?
ru: Уверены, что хотите удалить эту страницу?

en: Delete Link
ru: Удалить ссылку

en: See a Full Domains Report
ru: См. полный отчет о доменах

en: Total External Links
ru: Всего внешних ссылок

en: # of Links
ru: Число ссылок

en: other domains
ru: прочие домены

en: See a Full Links Report
ru: См. полный отчет о ссылках

en: Total Links
ru: Всего ссылок

en: Orphaned Posts
ru: Зависшие записи

en: Affiliate Links
ru: Партнерские ссылки

en: External Links
ru: Внешние ссылки

en: Posts Crawled
ru: Записи просканированы

en: Orphaned posts are posts that have no inbound internal links yet and may be more difficult to find by search engines.
ru: Брошенные записи — это записи, которые еще не имеют входящих внутренних ссылок, и поисковым системам их может быть сложнее обнаружить.

en: See All Linking Opportunities
ru: Просмотреть все возможности для ссылок

en: Linking Opportunities
ru: Потенциальные связи

en: Link Suggestions
ru: Предлагаемые ссылки

en: External
ru: Внешние

en: Affiliate
ru: Партнер

en: Outbound Internal
ru: Исходящие внутренние

en: Domain
ru: Домен

en: Yes, I want to delete all links
ru: Да, удалить все ссылки

en: Yes, I want to delete these links
ru: Да, удалить эти ссылки

en: Yes, I want to delete this link
ru: Да, удалить эту ссылку

en: Most Linked to Domains
ru: Наиболее связанные с доменами

en: No items found.
ru: Ничего не найдено.

en: Internal vs External vs Affiliate Links
ru: Внутренние, внешние и партнерские ссылки

en: View detailed link & domain reports, manage existing links and discover new internal linking opportunities through smart suggestions (Pro & Elite plans only)
ru: Просматривайте подробные отчёты о ссылках и доменах, управляйте существующими ссылками и открывайте новые возможности внутренних ссылок с помощью умных предложений (только для планов Pro и Elite).

en: A simple & powerful event calendar plugin for WordPress that comes with all the event management features including payments, scheduling, timezones, ticketing, recurring events, and more.
ru: Простой и эффективный плагин для составления календаря событий в WordPress. В нем есть все необходимые функции управления событиями, включая платежи, планирование, часовые пояса, продажу билетов, возможность отмечать повторяющиеся события и многое другое.

en: The best WordPress eCommerce plugin for selling digital downloads. Start selling eBooks, software, music, digital art, and more within minutes. Accept payments, manage subscriptions, advanced access control, and more.
ru: Лучший плагин WordPress для продажи цифровых товаров. Начните продавать электронные книги, программное обеспечение, музыку, шедевры цифрового искусства и многое другое за считанные минуты. Принимайте платежи, управляйте подписками, используйте расширенный контроль доступа и многое другое.

en: The #1 Stripe payments plugin for WordPress. Start accepting one-time and recurring payments on your WordPress site without setting up a shopping cart. No code required.
ru: Лучший платежный плагин Stripe для WordPress. Начните принимать разовые и регулярные платежи на своем сайте WordPress без настройки корзины. Программирование не требуется.

en: The #1 affiliate management plugin for WordPress. Easily create an affiliate program for your eCommerce store or membership site within minutes and start growing your sales with the power of referral marketing.
ru: Лучший плагин для WordPress, предназначенный для управления партнерскими программами. Вы можете за считанные минуты создавать партнерские программы для своего электронного магазина или сайта с подпиской, чтобы ваши продажи росли благодаря реферальному маркетингу.

en: The most advanced WordPress search plugin. Customize your WordPress search algorithm, reorder search results, track search metrics, and everything you need to leverage search to grow your business.
ru: Самый продвинутый поисковый плагин WordPress. Настраивайте собственный алгоритм поиска WordPress, меняйте порядок результатов поиска, отслеживайте показатели поиска и все, что вам нужно, чтобы использовать поиск для развития своего бизнеса.

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 15 billion notifications each month.
ru: Поддерживайте связь с посетителями вашего сайта даже после того, как они покинут его: используйте лучшее программное обеспечение для push-уведомлений. Более 10 000 компаний по всему миру применяют PushEngage для отправки 15 миллиардов уведомлений ежемесячно.

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
ru: Простое размещение видео из YouTube на сайте в WordPress без потребности в написании кода. Имеет готовые макеты, позволяет встраивать прямые трансляции, применять фильтры к видео, объединять видео с нескольких каналов и так далее.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
ru: Простое размещение постов из Twitter в WordPress без потребности в написании кода. Имеет готовые макеты, позволяет комбинировать несколько лент из Twitter, поддерживает Twitter Cards, модерирует твиты и так далее.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
ru: Простое размещение постов из Instagram на сайте в WordPress без потребности в написании кода. Имеет ряд готовых шаблонов, позволяет отображать контент с нескольких аккаунтов, размещать хэштеги и многое другое. Используется на 1 миллионе сайтов.

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
ru: Простое размещение постов из Facebook на сайте в WordPress без потребности в написании кода. Имеет готовые шаблоны, позволяет встраивать альбомы, размещать групповой контент, обзоры, прямые эфиры, комментарии и реакции.

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
ru: Превратите посетителей своего сайта в представителей вашего бренда! Расширяйте список адресов электронной почты, посещаемость веб-сайта и количество подписчиков в социальных сетях с помощью самого мощного плагина для бесплатных раздач и конкурсов для WordPress.

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
ru: Увеличьте продажи и конверсию до 15% с помощью уведомлений о покупках другими людьми в режиме реального времени. TrustPulse поможет вам показать активность пользователей и покупки в реальном времени, чтобы убедить других пользователей последовать их примеру.

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
ru: Самый быстрый конструктор лендинговых страниц для WordPress с функцией перетаскивания. Создавайте собственные лендинги без написания кода, подключайте их к своей CRM, набирайте подписчиков и расширяйте свою аудиторию. Используется уже на 1 миллионе сайтов.

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 3 million websites use it to fix WordPress email issues.
ru: Благодаря топовому SMTP-плагину для WordPress вы сможете повысить продуктивность рассылки электронной почты WordPress и будете уверены, что электронные письма вашего веб-сайта точно доходят до пользователя. Более 3 миллионов веб-сайтов используют этот плагин для решения проблем с электронной почтой WordPress.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
ru: Ведущий аналитический плагин WordPress, который показывает, как люди находят и используют ваш веб-сайт. Эта информация поможет вам принимать обоснованные решения для развития вашего бизнеса. Качественная настройка Google Analytics без программирования.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 1000+ form templates. Trusted by over 6 million websites as the best forms plugin.
ru: Лучший конструктор форм WordPress с функцией перетаскивания. Используйте более 1000 шаблонов для создания прекрасных контактных форм, опросов, платежных форм и многого другого. Владельцы более 6 миллионов сайтов считают этот плагин самым эффективным для составления форм.

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
ru: Мгновенно получайте больше подписчиков, лидов и продаж с помощью топового набора инструментов для оптимизации конверсии. Создавайте всплывающие окна с высокой конверсией, панели объявлений, вращающееся колесо розыгрышей и многое другое с помощью интеллектуального таргетинга и персонализации.

en: User Access Control
ru: Контроль доступа пользователей

en: Custom Breadcrumb Templates
ru: Произвольные шаблоны цепочки навигации

en: Post Report
ru: Отчёт по записи

en: Domains Report
ru: Отчет по доменам

en: Links Report
ru: Отчет по ссылкам

en: Overview
ru: Обзор

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
ru: Нам не удалось проанализировать ваш заголовок. Повторите попытку позже.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro.
en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
ru: Требуется обновление, чтобы этот аддон продолжал работать с %1$s %2$s.

en: Update Addon
ru: Обновить дополнение

en: Update to version
ru: Обновить до версии

en: Inbound Internal
ru: Внутренние входящие

note: Translators: 1 - The amount of links, 2 - The type of link.
en: See All %1$s %2$s Links
ru: Просмотреть все %2$s ссылки (%1$s шт.)

en: Phrase
ru: Фраза

en: Post Title
ru: Заголовок записи

en: Inbound
ru: Входящие

note: Translators: 1 - The type of link.
en: %1$s Link Suggestions
ru: Предлагаемые %1$s ссылки

note: Translators: 1 - The type of link.
en: Delete All %1$s Links
ru: Удалить все %1$s ссылки

en: Overall Score
ru: Общая оценка

en: Depending on the amount of content on your site, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
ru: В зависимости от объёма содержимого сайта, процесс может занять некоторое время. Вы можете спокойно покинуть эту страницу и зайти позже.

en: Link suggestions are being processed.
ru: Предложения по ссылкам обрабатываются.

en: Open Link Assistant
ru: Открыть aссистент по ссылкам

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
ru: Здесь вы можете просмотреть обзор существующих ссылок сайта, а также найти предложения для новых внутренних ссылок. Нажмите кнопку ниже, чтобы открыть панель ассистента по ссылкам.

en: Top Domain Reports
ru: Отчеты о наиболее популярных доменах

en: See Affiliate Links
ru: Смотреть партнерские ссылки

en: See Orphaned Posts
ru: Смотреть зависшие записи

en: Actionable Link Suggestions
ru: Практические предложения по ссылкам

en: Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
ru: Получайте актуальные предложения по добавлению внутренних ссылок на более старое содержимое сайта, а также по поиску зависших записей, в которых нет внутренних ссылок.

note: Translators: 1 - Link to learn more.
en: In order to continue searching for additional keyphrases, you'll need to upgrade. %1$s
ru: Чтобы продолжить поиск дополнительных ключевиков, вам необходимо повысить тариф. %1$s

note: Translators: 1 - Semrush.
en: You have exceeded the number of requests allowed by your %1$s plan.
ru: Вы превысили количество запросов, разрешенное вашим тарифом %1$s.

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
ru: В настоящее время у вас нет разрешения на обновление этого дополнения. Попросите администратора сайта произвести обновление.

en: At this length, it will get cut off in search results. Try reducing it to about 55 characters.
ru: При такой длине он будет обрезан в результатах поиска. Попробуйте уменьшить его примерно до 55 символов.

en: Too Long
ru: Слишком длинно

en: Headlines that are about 55 characters long will display fully in search results and tend to get more clicks.
ru: Заголовки длиной около 55 символов полностью отображаются в результатах поиска и, как правило, получают больше кликов.

en: You have space to add more keywords and power words to boost your rankings and click-through rate.
ru: У вас есть место, чтобы добавить больше ключевых слов и сильных слов, чтобы повысить рейтинг и долю кликов.

en: Too Short
ru: Слишком коротко

en: Headline Type
ru: Тип заголовка

en: Word Count
ru: Счётчик слов

en: Sentiment
ru: Настроение

en: Needs Improvement
ru: Требуется улучшение

en: All good
ru: Всё хорошо

en: Character Count
ru: Счётчик символов

en: At least one
ru: По крайней мере, один

en: Word Balance
ru: Баланс слов

en: Headlines with power words are more likely to get clicks.
ru: Заголовки с сильными словами имеют больше шансов получить клики.

en: Power Words
ru: Сильные слова

en: Emotionally triggered headlines are likely to drive more clicks.
ru: Эмоциональные заголовки, скорее всего, вызовут больше кликов.

en: Emotional Words
ru: Эмоциональные слова

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
ru: Ваш заголовок с большей вероятностью получит клики, если в нем будет больше общих слов.

en: Uncommon Words
ru: Необычные слова

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
ru: Заголовки с необычными словами чаще получают клики.

en: Common Words
ru: Распространенные слова

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Headlines that are lists and how-to get more engagement on average than other types of headlines. %1$s%2$sLearn More%3$s →
ru: Заголовки, которые представляют собой перечисления и полезные инструкции привлекают в среднем больше внимания, чем другие типы заголовков. %1$s%2$sПодробнее%3$s →

en: Negative headlines are attention-grabbing and tend to perform better than neutral ones.
ru: Негативные заголовки привлекают внимание и, как правило, работают лучше, чем нейтральные.

en: Your headline has a negative sentiment.
ru: У вашего заголовка негативное настроение.

en: Negative
ru: Негативное

en: Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.
ru: Положительные заголовки, как правило, привлекают больше внимания, чем нейтральные или отрицательные.

en: Your headline has a positive sentiment.
ru: У вашего заголовка позитивное настроение.

en: Positive
ru: Позитивное

en: Headlines that are strongly positive or negative tend to get more engagement than neutral ones.
ru: Заголовки, имеющие ярко выраженный позитивный или негативный характер, обычно привлекают больше внимания, чем нейтральные.

en: Your headline has a neutral sentiment.
ru: У вашего заголовка нейтральное настроение.

en: Neutral
ru: Нейтральное отношение

en: Your headline has too many words. Long headlines will get cut off in search results and won’t get as many clicks.
ru: В вашем заголовке слишком много слов. Длинные заголовки будут обрезаны в результатах поиска и не получат много кликов.

en: Too Many Words 😑
ru: Слишком много слов 😑

en: Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
ru: Заголовки с большей вероятностью будут нажиматься в результатах поиска, если они содержат около 6 слов.

en: Reduce Word Count 🙂
ru: Сократите количество слов 🙂

en: Your headline has the right amount of words. Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
ru: Ваш заголовок содержит допустимое количество слов. Вероятность того, что на заголовки кликнут в результатах поиска, выше, если в них около 6 слов.

en: Good
ru: Хорошо

en: Your headline doesn’t use enough words. You have more space to add keywords and power words to improve your SEO and get more engagement.
ru: В вашем заголовке недостаточно слов. У вас еще есть место для добавления ключевых и эффективных слов, которые улучшат SEO и привлекут больше внимания.

en: Not Enough Words 🙃
ru: Недостаточно слов 🙃

en: Goal:
ru: Цель:

en: Important Issues
ru: Важные проблемы

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO"), 2 - Pro, 3 - Version Number (e.g. "1.0.0"), 4 - Addon name (e.g. "Redirection Manager"), 5 - Version Number (e.g. "1.0.0").
en: This addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
ru: Необходимо обновить это дополнение. %1$s %2$s требует версию не ниже %3$s для дополнения %4$s. В настоящее время у вас установлена версия %5$s.

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Our Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines%1$sthat drive traffic, shares, and rank better in search results.
ru: Наш инструмент «Анализатор заголовков» помогает создавать потрясающие SEO-заголовки, %1$s которые привлекают трафик, репосты и рейтинг в результатах поиска.

en: Top 10 Ways to Increase Traffic
ru: 10 лучших способов увеличить трафик

en: Enter Your Headline
ru: Введите заголовок

en: Choose whether you want to use the OG data from the Facebook tab in your individual pages/posts by default.
ru: Выберите, использовать ли по умолчанию данные OG из вкладки Facebook ваших страниц/записей.

en: No content yet
ru: Содержимого пока нет

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
ru: Ошибка обновления плагина. Проверьте разрешения и повторите попытку.

en: Please enter a valid headline.
ru: Введите корректный заголовок.

en: Link Assistant
ru: Ассистент по ссылкам

en: Email
ru: Эл. почта

en: Fax
ru: Факс

en: Phone
ru: Телефон

en: Tax ID
ru: ИНН

en: Vat ID
ru: № плательщика НДС

note: Translators: 1 - The amount of errors.
en: %1$s Error | %1$s Errors
ru[0]: %1$s ошибка
ru[1]: %1$s ошибки
ru[2]: %1$s ошибок

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Upgrade to %1$s %2$s
ru: Перейти на %1$s %2$s

en: Join Our Community
ru: Присоединяйтесь к нашему сообществу

en: Quick Links
ru: Быстрые ссылки

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
ru: В настоящее время у вас нет разрешения на активацию этого аддона. Попросите администратора сайта активировать эту опцию.

en: Our Opening Hours:
ru: Наш график работы:

en: Email:
ru: Эл. почта:

en: Fax:
ru: Факс:

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Our location:
ru: Наше местоположение:

note: Translators: 1 - The generated date, 2 - The generated time.
en: and was generated on %1$s at %2$s
ru: и была создана %1$s в %2$s

en: sitemap
ru: карта сайта

en: High
ru: Высокий

en: Medium
ru: Средний

en: Low
ru: Низкий

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
ru: Не ожидали увидеть это? Убедитесь, что ваша карта сайта включена и содержимое вашего сайта настроено на индексацию. %1$sУзнать подробности →%2$s

en: Configure Sitemap
ru: Настройки карты сайта

en: Back to Homepage
ru: Вернуться на главную

en: There are no posts here
ru: Записи отсутствуют

en: Whoops!
ru: Ой!

en: Back
ru: Назад

note: Translators: 1 - The "start-end" pagination results, 2 - Total items.
en: Showing %1$s of %2$s
ru: Отображается %1$s из %2$s

en: Images
ru: Изображения

en: URL Count
ru: Счётчик URL

en: Sitemap Index
ru: Индекс карты сайта

en: Post Archive
ru: Архив записей

en: 404 - Page Not Found
ru: 404 — страница не найдена

en: Search Results for
ru: Результаты поиска

note: Translators: "Crumb" refers to a part of the breadcrumb trail.
en: Sample Crumb
ru: Образец звена цепочки навигации

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
ru: Ошибка при получении ключевых фраз. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
ru: Вы превысили лимит запросов. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Custom Marker
ru: Произвольный маркер

en: Map Display
ru: Отображение карты

en: Show icon
ru: Отображать значок

en: Show label
ru: Отображать ярлык

note: Translators: 1 - Strong tag, 2 - Close strong tag.
en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
ru: %1$sПользовательский маркер должен иметь размер 100x100 пикселей.%2$s Если изображение выходит за пределы этих параметров, оно может (частично) перекрывать информационный блок.

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
ru: Позвольте посетителям видеть ваше местоположение на интерактивной карте Google. Можно создавать несколько карт для одновременного отображения разных локаций.

en: Driving Directions
ru: Схема проезда

en: Google Reviews
ru: Отзывы Google

en: Google Places Support
ru: Поддержка Google Places

en: Map Preview
ru: Предпросмотр карты

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag, 3 - Widget name
en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s" widget.
ru: Чтобы добавить этот виджет, посетите %1$sстраницу виджетов%2$s и найдите виджет «%3$s».

en: API Key
ru: Ключ API

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
ru: Интеграция с Картами Google позволит вашим пользователям точно определять, где находится ваша компания. Наши интерактивные карты позволяют им видеть отзывы ваших клиентов, оставленные в Google, и прокладывать маршруты прямо с вашего сайта. Создайте несколько карт для различных местоположений.

en: Google Maps API Key
ru: Ключ API Карт Google

en: Map
ru: Карта

en: Maps
ru: Карты

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Map
ru: %1$s Местоположение - Карта

note: Translators: 1 - The title of the location.
en: Please configure the map for this location: %1$s
ru: Настройте карту для местоположения: %1$s

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
ru: Поделитесь содержимым своего сайта в своих любимых социальных сетях, чтобы привлечь внимание и повысить эффективность SEO.

en: Get out the word!
ru: Уберите слово!

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
ru: Эта переадресация поддерживается с помощью функции перемещения сайта на вкладке «Полная переадресация сайта».

en: The regex syntax is invalid.
ru: Синтаксис регулярного выражения недействителен.

en: Visibility
ru: Видимость

en: You're good to go!
ru: Всё готово!

en: Your post needs improvement!
ru: Ваша запись нуждается в улучшении!

en: No focus keyphrase!
ru: Нет фокусного ключевика!

note: Translators: 1 - How many errors were found.
en: %1$s error found! | %1$s errors found!
ru[0]: Обнаружена %1$s ошибка!
ru[1]: Обнаружена %1$s ошибки!
ru[2]: Обнаружена %1$s ошибок!

en: Good!
ru: Хорошо!

en: Blocked!
ru: Заблокировано!

en: .htaccess file is empty.
ru: Файл .htaccess пуст.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
ru: По умолчанию участники имеют доступ к настройкам %1$sSEO отдельных страниц и записей, на редактирование которых у них уже есть разрешение.%2$s

en: Contributor
ru: Участник

note: Translators: 1 - The name of the WP role, 2 - Opening bold tag, 3 - Closing bold tag, 4 - Plugin Name ("All in One SEO").
en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
ru: По умолчанию роль %1$s %2$sне имеет доступа%3$s к настройкам %4$s.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
ru: %1$s использует WordPress Rest API, и на вашем сайте он может быть отключен. %2$s.

en: Click here to learn more
ru: Нажмите сюда, чтобы узнать больше

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Addons Not Configured Properly
ru: Дополнения %1$s настроены неправильно

en: No results found for your search. Try again!
ru: По вашему запросу ничего не найдено. Попробуй еще раз!

en: Begin typing a term ID or name to search...
ru: Начните вводить ID или название термина для поиска...

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
ru: Начните вводить ID, заголовок или ярлык записи для поиска...

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
ru: Сортировка. Поддерживаемые значения: %1$s, %2$s, %3$s и %4$s.

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
ru: Направление сортировки. Поддерживаемые значения: %1$s и %2$s.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
ru: Выводиться обычную карту сайта или компактную с архивом дат.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
ru: Следует ли отображать дату публикации записи.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
ru: Следует ли отображать подписи. По умолчанию %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
ru: HTML-тег, используемый для подписи каждого раздела. По умолчанию %1$s.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
ru: Таксономии (по ярлыкам, через запятую), включённые в карту сайта.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
ru: Типы записей (по ярлыкам, через запятую), включённые в карту сайта.

en: To view the new sitemap, first save changes.
ru: Чтобы открыть новую карту сайта, сперва сохраните изменения.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
ru: Чтобы открыть карту сайта, введите URL и сохраните изменения.

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
ru: Функция принимает ассоциативный массив со следующими аргументами, которые можно использовать для переопределения стандартных настроек:

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
ru: Следующие атрибуты шорткода могут использоваться для переопределения стандартных настроек:

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
ru: Страница, которую вы указали, некорректна или уже существует. Пожалуйста, введите страницу с уникальным ярлыком.

en: Open HTML Sitemap
ru: Открыть HTML-карту сайта

note: Translators: 1 - A URL.
en: e.g. %1$s
ru: напр. %1$s

en: Dedicated Page
ru: Выделенная страница

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
ru: Данный параметр позволяет переключаться между обычной картой сайта и компактной картой сайта с архивом дат. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
ru: Этот параметр применяется только к записям и страницам.

en: Publication Date
ru: Дата публикации

en: Display HTML Sitemap
ru: Отображать HTML-карту сайта

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
ru: С помощью специально созданных инструментов, представленных ниже, вы можете добавить на свой сайт карту сайта в формате HTML и помочь посетителям просматривать содержимое вашего сайта. Добавление HTML-карты сайта на ваш сайт также поможет поисковым системам быстрее находить ваши материалы.

en: HTML Sitemap Settings
ru: Настройки HTML-карты сайта

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
ru: Используйте следующий код PHP в любом месте вашей темы, чтобы отобразить карту сайта. %1$s

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Closing HTML strong tag.
en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
ru: Чтобы добавить этот блок, перейдите к редактированию страницы или записи и найдите блок %1$s"%2$s — HTML-карта сайта"%3$s.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
ru: Используйте следующий шорткод для отображения карты сайта в формате HTML. %1$s

en: Display the sitemap on a dedicated page:
ru: Отображение карты сайта на выделенной странице:

en: Post/Term ID
ru: ID записи/термина

en: Last Updated Date
ru: Дата последнего обновления

en: Yes, I want to restore this backup
ru: Да, я хочу восстановить эту резервную копию

en: Yes, I want to delete this backup
ru: Да, я хочу удалить эту резервную копию

en: Are you sure you want to restore this backup?
ru: Уверены, что хотите восстановить эту резервную копию?

en: Are you sure you want to delete this backup?
ru: Уверены, что хотите удалить эту резервную копию?

en: Home Page Meta Description
ru: Метаописание главной страницы

en: You have new notifications!
ru: У вас есть новые уведомления!

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
ru: Введите список ID терминов через запятую.

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
ru: Введите список ID записей через запятую.

en: Descending
ru: По убыванию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Sort Direction
ru: Порядок

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Last Updated
ru: Последнее обновление

en: Sort Order
ru: Сортировка

en: Show Publication Date
ru: Показать дату публикации

en: Show Labels
ru: Показать ярлыки

en: Compact Archives
ru: Компактные архивы

en: No date archives could be found.
ru: Архивы дат не найдены.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The short plugin name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML strong tag.
en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
ru: Следующие аддоны невозможно использовать, поскольку для их работы требуется %1$s%2$s %3$s%4$s:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - HTML Sitemap
ru: %1$s - HTML-карта сайта

note: Translators: The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s HTML sitemap widget.
ru: Виджет HTML-карты сайта %1$s.

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: No posts/terms could be found.
ru: Записи/термины не найдены.

en: Select Rule
ru: Выберите правило

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
ru: Введите код локали, например: en_GB, ru_RU

en: Enter a WordPress Filter Name
ru: Введите название фильтра WordPress

en: Enter the Server Name
ru: Введите название сервера

en: Enter an IP Address
ru: Введите IP

en: Select Roles
ru: Выберите роли

en: Select Status
ru: Выберите статус

en: Key
ru: Ключ

en: Select a Value or Add a New One
ru: Выберите значение или добавьте новое

en: Add Custom Rule
ru: Добавить произвольное правило

note: Translators: 1 - The dollar symbol, 2 - Dollar symbol example.
en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
ru: Символ доллара %1$s должен быть в конце. Например: %2$s

en: Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ru: Будем признательны, если вы поставите нашему плагину максимальную оценку в каталоге WordPress. Так вы поддержите нашу мотивацию, а плагин станет еще популярнее.

en: Help us improve
ru: Помогите нам стать лучше

en: That's Awesome!
ru: Это потрясающе!

en: Yes, I love it!
ru: Да, я люблю его!

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
ru: Включите анализатор заголовков, который поможет создавать безупречные заголовки и повышать рейтинг в результатах поиска.

en: Headline Analyzer
ru: Анализатор заголовков

en: Value
ru: Значение

en: Create, manage and monitor redirects for 404's or modified posts + server redirects, full site redirects and site aliases (Pro & Elite plans only)
ru: Создавайте, управляйте и отслеживайте переадресации страниц 404 или изменённых записей + переадресации серверов, полные переадресации сайтов и псевдонимы сайтов (только для планов Pro и Elite)

en: Full Site Redirects
ru: Полные переадресации сайта

en: Custom Rules
ru: Произвольные правила

en: Site Aliases
ru: Псевдонимы сайта

en: Logged Out
ru: Не авторизован

en: Logged In
ru: Авторизован

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Feeds
ru: Ленты

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Locale
ru: Локаль

en: WordPress Filter
ru: Фильтр WordPress

en: HTTP Header
ru: Заголовки HTTP

en: WordPress User Roles
ru: Роли пользователей WordPress

en: Referrer
ru: Реферер

en: Login Status
ru: Статус авторизации

en: Full Site Redirect
ru: Полная переадресация сайта

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
ru: На вашем сайте установлена %1$sнебезопасная версия%2$s WordPress, которая больше не поддерживается. Установите последнюю версию WordPress, чтобы продолжать использовать %3$s.

en: Content
ru: Содержимое

en: Unauthorized
ru: Отказ в доступе

en: Forbidden
ru: Запрещено

en: Found
ru: Обнаружено

en: List
ru: Список

en: How-To
ru: Руководства

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - The current year, 5 - Opening HTML link tag, 6 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
ru: %1$sВнимание:%2$s %3$s прекратит поддержку версий WordPress, предшествующих версии 5.3, к концу %4$s. %5$sЧитайте дополнительную информацию%6$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
ru: На вашем сайте установлена %1$sустаревшая версия%2$s WordPress. Рекомендуем использовать последнюю версию WordPress, чтобы обеспечить безопасность вашего сайта.

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
ru[0]: Добавьте переадресацию для улучшения SEO
ru[1]: Добавьте переадресации для улучшения SEO
ru[2]: Добавьте переадресаций для улучшения SEO

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
ru: Улучшит SEO-рейтинг своего сайта с помощью дополнительных ключевиков.

en: AIOSEO - Breadcrumbs
ru: AIOSEO — цепочки навигации

en: Display the current page breadcrumb.
ru: Отображать цепочку навигации текущей страницы.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s brand.
ru: Бренд %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Brand
ru: Бренд %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s SKU.
ru: Артикул %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s SKU
ru: Артикул %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s price.
ru: Цена %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Price
ru: Цена %1$s

en: The archive post type name.
ru: Имя типа записи архива.

en: Post Type Name
ru: Название типа записи

en: The archive format.
ru: Формат архива.

en: Archive format
ru: Формат архива

en: The search string.
ru: Строка поиска.

en: Search String
ru: Строка поиска

en: The day.
ru: День.

en: The month.
ru: Месяц.

en: The year.
ru: Год.

en: The 404 error format.
ru: Формат ошибки 404.

en: The search result format.
ru: Формат результата поиска.

en: Search result format
ru: Формат результата поиска

en: The author's last name.
ru: Фамилия автора.

en: The author's first name.
ru: Имя автора.

en: The author's display name.
ru: Отображаемое имя автора.

en: Author Display Name
ru: Отображаемое имя автора

en: The blog page title.
ru: Название страницы блога.

en: The crumb separator.
ru: Разделитель в цепочке навигации.

note: Translators: 1 - The name of a taxonomy.
en: The %1$s title.
ru: Заголовок %1$s.

en: The label.
ru: Ярлык.

en: Label
ru: Этикетка

en: The permalink.
ru: Постоянная ссылка.

en: Show Blog Home
ru: Отображать главную блога

en: Blog Page Title
ru: Название страницы блога

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
ru: Отображать полную иерархию рубрики, даже если она не выбрана в каждой отдельной записи.

en: Category Hierarchy
ru: Иерархия рубрик

en: Link current item
ru: Ссылка на текущий элемент

en: Show current item
ru: Отображать текущий элемент

en: Format the label used for the 404 error page.
ru: Отформатируйте ярлык, используемый для страницы ошибки 404.

en: Format the label used for the search results page.
ru: Отформатируйте ярлык, используемый для страницы результатов поиска.

en: Format the label used for archives page.
ru: Отформатируйте ярлык, используемый для страницы архивов.

en: Prefix for breadcrumb path.
ru: Префикс цепочки навигации.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
ru: Ярлык, используемый для ссылки на домашнюю страницу (первый элемент) в цепочке навигации.

en: Homepage label
ru: Ярлык главной страницы

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
ru: Эти настройки будут влиять на все цепочки навигации, отображаемые %1$s на вашем сайте.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
ru: Цель цепочек навигации - помочь пользователям перемещаться по сайту. Это также помогает поисковым системам понять структуру и иерархию ссылок на веб-странице.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
ru: Цепочки навигации являются неотъемлемой частью SEO. По умолчанию %1$s автоматически добавляет цепочку навигации в разметку схемы, которую мы добавляем на ваш сайт, и вам не нужно вносить какие-либо изменения, чтобы это работало. Цепочку навигации также можно использовать в качестве вторичной навигационной системы, которая сообщает пользователям, где они находятся относительно домашней страницы веб-сайта.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
ru: Используйте следующий PHP-код в любом месте вашей темы (внутри петли), чтобы отобразить цепочку навигации. %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
ru: Чтобы добавить этот блок, при редактировании страницы или записи найдите блок «%1$s - Цепочки навигации». %2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
ru: Используйте следующий шорткод для отображения текущей цепочки навигации. %1$s

en: Custom HTML templates
ru: Произвольные HTML-шаблоны

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
ru: Наш редактор шаблонов позволит вам легко настроить отображение цепочек навигации на вашем сайте согласно нюансам каждого типа записей или таксономии.

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
ru: Заменить исходный шаблон цепочки навигации сайта, используя удобный редактор шаблонов.

en: Day
ru: День

en: Year
ru: Год

en: Use a default template
ru: Использовать стандартный шаблон

en: Opening Hours block, widget and shortcode
ru: Блоки, виджеты и шорткоды часов работы

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
ru: Подробный адрес, контакты и платежная информация

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
ru: Бизнес-информация и блоки, виджеты и шорткоды местоположений

en: AIOSEO Local - Location Categories
ru: AIOSEO местное - Рубрики местоположений

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - Breadcrumbs
ru: %1$s — цепочки навигации

en: Include
ru: Включить

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
ru: Гранулированный контроль над шаблоном для каждого типа записей, таксономии и архива.

en: Default template for all pages.
ru: Стандартный шаблон для всех страниц.

en: Visual Breadcrumb Trails
ru: Визуальные трассы цепочки навигации

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
ru: Независимо от того, есть ли у вашей компании несколько офисов или только один, %1$s упрощает настройку и отображение актуальной информации о вашем бизнесе. Вы можете использовать специальные инструменты ниже или настраиваемый тип публикации «Местоположения» (только для нескольких местоположений), чтобы генерировать релевантную и полезную информацию для поисковых систем или ваших клиентов.

en: Professional Service
ru: Профессиональное обслуживание

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
ru: Размеры журнала могут колебаться и не всегда быть точными на 100%, поскольку результаты можно кэшировать. Кроме того, после очистки журнала он может не отображаться как «0», поскольку таблицы базы данных также включают дополнительную информацию, такую ​​как индексы, которые не очищаются.

en: Clear Redirect Logs
ru: Очистить журнал переадресаций

en: Clear 404 Logs
ru: Очистить журнал 404

en: Last Accessed
ru: Последний доступ

en: at
ru: в

en: Show Icons
ru: Показывать значки

en: Show Title
ru: Показывать заголовок

en: Available as Addon Plugin
ru: Доступно в виде аддона

en: Redirection Manager
ru: Менеджер переадресаций

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
ru: Schema местного бизнеса (поддерживается несколько адресов) + блоки, виджеты и шорткоды с информацией о компании и её местоположении (только для тарифов Plus, Pro и Elite)

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
ru: Отправляйте свои свежие новости в Google Новости (только для тарифов Pro и Elite)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
ru: Отправляйте данные о своих видео в поисковые системы (только для тарифов Pro и Elite)

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
ru: Контролируйте приоритет и частоту для каждой записи, страницы, рубрики, метки и т.д.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
ru: Контролируйте приоритет и частоту для каждого типа записи и таксономии

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
ru: Записи, страницы, рубрики, метки + навигационные цепочки + расширенные графы (товар, страница часто задаваемых вопросов, рецепт и т.д.)

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
ru: Товары WooCommerce, категории товаров, метки товаров, атрибуты товаров + смарт-теги WooCommerce (цена, бренд и т.д.)

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
ru: Некоторые серверы могут быть настроены для непосредственного обслуживания файловых ресурсов, предотвращая перенаправление.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
ru: Каретка %1$s должна быть в начале. Например: %2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
ru: Чтобы предотвратить использование ресурсоёмкого регулярного выражения, вы можете использовать %1$s, чтобы привязать его к началу URL-адреса. Например: %2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>Regex</code>
en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
ru: Не забудьте включить опцию %1$s, если это регулярное выражение.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
ru: Значения якоря не отправляются на сервер и не могут быть переадресованы.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The source URL should probably start with a %1$s
ru: Исходный URL, вероятно, должен начинаться с «%1$s».

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
ru: Указанные источник и цель совпадают, это создаст замкнутый цикл.

en: Permalinks are not currently supported.
ru: Постоянные ссылки в настоящее время не поддерживаются.

en: Please enter a valid relative source URL.
ru: Введите действительный относительный URL источника.

en: Regex
ru: Регулярное выражение

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
ru: Это дубликат URL, который уже добавлен. Добавлять можно только уникальные исходные URL.

en: Add Redirects
ru: Добавить переадресацию

en: Source URLs
ru: Исходные URL

en: Query Parameters:
ru: Параметры запроса:

en: what's this?
ru: что это?

note: Translators: 1 - Oening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
ru: Введите относительный URL для переадресации или начните вводить заголовок страницы или записи, ярлыка или ID. Также можно использовать регулярное выражение (%1$s)

en: FUTURE
ru: ЗАПЛАНИРОВАН

en: PENDING
ru: ОЖИДАЕТ

en: DRAFT
ru: ЧЕРНОВИК

en: Filter
ru: Фильтр

en: Moved Permanently
ru: Перемещён навсегда

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
ru: Для данного исходного URL уже существует переадресация. Чтобы внести изменения, вместо этого отредактируйте оригинал.

note: Translators: 1 - Domain URL, 2 - Domain URL.
en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
ru: Ваш URL содержит домен внутри пути: %1$s. Жалаете использовать вместо этого %2$s?

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
ru: Ваш целевой URL содержит недопустимые символы %1$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
ru: Ваш целевой URL должен быть абсолютным, как %1$s, или начинаться с косой черты %2$s.

en: Add Redirect
ru: Добавить переадресацию

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
ru: При добавлении ваших переадресаций произошла ошибка. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
ru: Введите URL или введите название страницы/записи, ярлык или ID.

en: Redirect Type:
ru: Тип переадресации:

en: Widget
ru: Виджет

en: Display Info
ru: Показать информацию

en: 404 Redirects
ru: Переадресация 404

en: Modified Posts
ru: Измененные записи

en: Manual Redirects
ru: Ручная переадресация

en: Ignore all parameters except UTM
ru: Игнорировать все параметры кроме UTM

en: Ignore & pass parameters to the target
ru: Игнорировать и передавать параметры цели

en: Exact match all parameters in any order
ru: Точное соответствие всех параметров в любом порядке

en: Ignore all parameters
ru: Игнорировать все параметры

en: Create and manage redirects for your broken links.
ru: Создавайте переадресации для неработающих ссылок и управляйте ими.

en: Forever
ru: Навсегда

en: 1 week
ru: 1 неделю

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 hour
ru: 1 час

en: Ignore Slash
ru: Игнорировать косую черту

en: Ignore Case
ru: Игнорировать регистр

en: Redirect Logs
ru: Журнал переадресаций

en: No, I changed my mind
ru: Нет, я передумал(а)

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Are you sure you want to delete these query args?
ru: Вы действительно хотите удалить эти аргументы запроса?

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import Local SEO directly into %1$s.
ru: Выберите плагин для импорта локального SEO непосредственно в %1$s.

en: Import from CSV file...
ru: Импорт из CSV-файла...

en: Payment Methods Accepted
ru: Принимаемые способы оплаты

en: Currencies Accepted
ru: Принимаемые валюты

en: Address Line 2
ru: Дополнения к адресу

en: Address Line 1
ru: Адресная строка 1

en: Hours
ru: Часы

en: I have two sets of opening hours per day
ru: На каждый день у нас два графика рабочих часов

en: Displayed when the business is open all day long.
ru: Отображается, когда компания работает весь день.

en: Displayed when the business is closed.
ru: Отображается, когда компания не работает.

en: Will default opening hours set globally
ru: Будут ли стандартные часы работы установлены глобально

en: Use Defaults
ru: Использовать стандартные

en: IDs
ru: ID

en: Contact Info
ru: Контактная информация

en: Contact Page URL
ru: URL страницы контактов

en: About Page URL
ru: URL страницы описания

en: Website URL
ru: URL сайта

en: Show icons
ru: Показывать значки

en: Show labels
ru: Показывать ярлыки

en: Phone/Fax Country Code
ru: Телефонный код страны

en: Show Tax ID
ru: Показывать налоговый ID

en: Show VAT ID
ru: Показывать VAT ID

en: Email Address
ru: Эл. почта

en: Fax Number
ru: Факс

en: Address
ru: Адрес

en: Hits
ru: Переходы

en: Target URL
ru: Целевой URL

en: Source URL
ru: Исходный URL

en: 404 Monitoring
ru: Мониторинг ошибок 404

en: Redirect Monitoring
ru: Мониторинг переадресаций

en: Automatic Redirects
ru: Автоматические переадресации

en: Fast Server Redirects
ru: Быстрые переадресации сервера

en: Search URLs
ru: Поиск URL

en: Add New Redirection
ru: Создать новую переадресацию

en: Pass through
ru: Пройти

en: All Groups
ru: Все группы

en: Filter by Group
ru: Фильтрация по группам

en: Group
ru: Группа

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Business Info
ru: %1$s местное - Бизнес-информация

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Opening Hours
ru: %1$s местное - Часы работы

note: Translators: 1 - The singular label of the custom post type.
en: Select a %1$s
ru: Выберите %1$s

note: Translators: 1 - The plural label of the custom post type.
en: No %1$s found
ru: Не удалось обнаружить %1$s

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Please enable multiple locations before using this block.
ru: Пожалуйста, включите опцию нескольких адресов перед использованием данного блока.

en: Settings
ru: Настройки

en: Import / Export
ru: Импорт / Экспорт

en: 404 Logs
ru: Журнал 404

en: No Index RSS Feeds
ru: Нет индексных RSS-каналов

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Setup %1$s
ru: Установка %1$s

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Activate %1$s
ru: Активация %1$s

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: %1$s is Installed & Active
ru: %1$s установлен и активирован

en: items
ru: элем.

en: of
ru: из

en: Apply
ru: Применить

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Google Analytics is now handled by %1$s.
ru: Google Analytics теперь обслуживается %1$s.

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Install %1$s
ru: Установить %1$s

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag, 3 - Semrush.
en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
ru: Для подключения к %3$s %1$sтребуется действующий лицензионный ключ%2$s.

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
ru: Получите дополнительные ключевые фразы с %1$s!

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
ru: Чтобы использовать эту функцию, сначала добавьте фокусный ключевик.

note: Translators: 1 - Plugin short name "AIOSEO", 2 - Semrush.
en: %1$s integrates directly with %2$s to provide you with actionable keyphrases to help you write better content.
ru: %1$s напрямую интегрируется с %2$s, чтобы предоставить действенные ключевые фразы, которые помогут вам писать более качественный текст.

note: Translators: 1 - Plugin short name + Pro "AIOSEO Pro", 2 - Semrush, 3 - Link to learn more.
en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
ru: Анализ содержимого сайта с помощью ключевых слов %1$s доступен лишь пользователям имеющим лицензию %2$s. %3$s

en: No results
ru: Ничего

en: Remove Keyphrase
ru: Удалить ключевую фразу

en: Add Keyphrase
ru: Добавить ключевую фразу

en: Trend
ru: Тренд

en: Volume
ru: Объём

en: Show Results For:
ru: Показать результаты для:

en: Get Additional Keyphrases
ru: Получить дополнительные ключевики

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Additional Keyphrases by %1$s
ru: Дополнительные ключевики от %1$s

en: Not Found
ru: Ничего не найдено

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Opening link tag, 4 - Closing link tag.
en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
ru: %1$s перенес все ваши форматы заголовков, некоторые из которых были пустыми. Если вы намеренно использовали пустые форматы в предыдущей версии %2$s и хотите, чтобы WordPress обрабатывал ваши заголовки, вы можете спокойно закрыть это сообщение. Для получения дополнительной информации ознакомьтесь с документацией %3$sпустым форматам заголовков%4$s.

en: review | reviews
ru[0]: отзыв
ru[1]: отзыва
ru[2]: отзывов

en: Rating
ru: Оценка

en: Question
ru: Вопрос

en: FAQ
ru: ЧаВо

en: (Default)
ru: (По умолчанию)

en: Recipe
ru: Рецепт

en: Course
ru: Блюдо

en: The first name of the post author.
ru: Имя автора записи.

en: The display name of the post author.
ru: Отображаемое имя автора публикации.

note: Translators: 1 - "AIOSEO Pro", 2 - "AIOSEO Lite".
en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
ru: На вашем сайте уже активирован %1$s Pro. Если хотите переключиться на %2$s Lite, перейдите в Плагины > Установленные и отключите %1$s. Затем можно активировать %2$s Lite.

en: Heads up!
ru: Внимание!

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The PHP version, 4 - The current year, 5 - The short plugin name ("AIOSEO"), 6 - Opening HTML link tag, 7 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s Support for PHP %3$s will be discontinued in %4$s. After this, if no further action is taken, %5$s functionality will be disabled. %6$sRead more for additional information.%7$s
ru: %1$sПримечание:%2$s Поддержка PHP %3$s будет прекращена в %4$s году. Если после этого не будет предпринято никаких действий, функциональность %5$s будет прервана. %6$sПодробности здесь.%7$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
ru: На данном сайте используется %1$sустаревшая версия%2$s PHP, которая больше не поддерживается и может вызвать проблемы с %3$s. Обратитесь к поставщику услуг хостинга, чтобы обновить версию PHP, или переходите на %4$sрекомендованный хостинг WordPress%5$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - Opening HTML link tag, 5 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
ru: %1$sПримечание:%2$s плагин %3$s отключен на данном сайте, пока не будет исправлена проблема. %4$sПодробности здесь.%5$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
ru: Данный сайт работает на %1$sненадежной версии%2$s PHP, которая больше не поддерживается. Обратитесь к поставщику услуг хостинга, чтобы обновить версию PHP, или переходите на %3$sрекомендованный хостинг WordPress%4$s.

en: Sample Taxonomy Name Value
ru: Образец наименования таксономии

en: Sample Custom Field Value
ru: Образец значения произвольного поля

en: Example search string
ru: Пример поисковой фразы

en: Sample author biography
ru: Образец биографии автора

en: Sample Archive Title
ru: Образец заголовка архива

en: Sample taxonomy description
ru: Образец описания таксономии

en: Sample Category 1, Sample Category 2
ru: Образец рубрики 1, образец рубрики 2

en: Sample Taxonomy Title
ru: Образец заголовка таксономии

en: An example of content from your page/post.
ru: Пример содержимого вашей страницы/записи.

en: Sample excerpt from a page/post.
ru: Образец отрывка страницы/записи.

en: Sample Parent
ru: Образец родителя

en: Sample Post
ru: Образец публикации

en: Sample caption for media.
ru: Образец подписи медиа.

en: A sample alt tag for your image
ru: Образец alt-тега изображения

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
ru: Все рубрики текущей записи, разделённые запятыми.

en: The title of the parent post of the current page/post.
ru: Заголовок родительской страницы/записи текущей страницы/записи.

en: Parent Title
ru: Заголовок родителя

en: The meta description for the current page/post.
ru: Метаописание текущей страницы/записи.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
ru: Имя первого термина таксономии, присвоенного текущей странице/записи.

en: Taxonomy Name
ru: Название таксономии

en: The term the user is searching for.
ru: Текст, который ищет пользователь.

en: Search Term
ru: Поиск текста

en: A custom field from the current page/post.
ru: Произвольное поле текущей страницы/записи.

en: Custom Field
ru: Произвольное поле

en: The tagline for your site, set in the general settings.
ru: Краткое описание сайта, установленное в общих настройках.

en: Tagline
ru: Слоган

en: The description for your site.
ru: Описание данного сайта.

en: Site link (link as text).
ru: Ссылка на сайт (в виде текста).

en: Site Link (Alt)
ru: Ссылка на сайт (Alt)

en: Site link (name as text).
ru: Ссылка на сайт (имя как текст).

en: Site Link
ru: Ссылка сайта

en: The separator defined in the search appearance settings.
ru: Разделитель, установленный в настройках вида в поисковиках.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The original title of the current post.
ru: Оригинальный заголовок данной записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The year when the page/post was published, localized.
ru: Год публикации страницы/записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
ru: Год %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The month when the page/post was published, localized.
ru: Месяц публикации страницы/записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Month
ru: Месяц %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The day of the month when the page/post was published, localized.
ru: День месяца публикации страницы/записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Day
ru: %1$s День

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The date when the page/post was published, localized.
ru: Дата публикации страницы/записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Date
ru: Дата %1$s

en: The date of the current archive, localized.
ru: Дата создания текущего архива.

en: Archive Date
ru: Дата архива

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The content of your page/post.
ru: Содержимое страницы/записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
ru: Содержимое %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
ru: Отрывок, определенный для страницы/записи. Не будет возвращать к содержанию записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt Only
ru: Только отрывок %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post.
ru: Отрывок, определенный для страницы/записи.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
ru: Отрывок %1$s

en: The current year, localized.
ru: Текущий год.

en: Current Year
ru: Текущий год

en: The current month, localized.
ru: Текущий месяц.

en: Current Month
ru: Текущий месяц

en: The current day of the month, localized.
ru: Текущий день месяца.

en: Current Day
ru: Текущий день

en: The current date, localized.
ru: Текущая дата.

en: Current Date
ru: Текущая дата

en: The page number for the current paginated page.
ru: Номер страницы для текущей подстраницы.

en: Page Number
ru: Номер страницы

en: The permalink for the current page/post.
ru: Постоянная ссылка для текущей страницы/записи.

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (link as text).
ru: Ссылка на текущий или первый термин (ссылка как текст).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link (Alt)
ru: Ссылка типа %1$s (Alt)

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (name as text).
ru: Ссылка на текущий или первый термин (название как текст).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link
ru: Ссылка типа %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
ru: Описание таксономии %1$s

en: Current or first category title.
ru: Заголовок текущей или первой рубрики.

en: The title of the current archive.
ru: Заголовок текущего архива.

en: Archive Title
ru: Название архива

en: Author Last Name
ru: Фамилия автора

en: Author First Name
ru: Имя автора

en: Author Name
ru: Имя автора

en: The biography of the author.
ru: Именно биография автора.

en: Author Biography
ru: Биография автора

en: Author archive link (link as text).
ru: Ссылка на архив автора (ссылка как текст).

en: Author Link (Alt)
ru: Ссылка автора (Alt)

en: Author archive link (name as text).
ru: Ссылка на архив автора (имя как текст).

en: Author Link
ru: Ссылка на автора

en: Caption for the current media file.
ru: Подпись текущего медиафайла.

en: Media Caption
ru: Подпись медиа

en: Image Alt Tag
ru: Alt изображения

en: Archives for
ru: Архив

en: Attachments
ru: Вложения

note: Translators: 1 - "statically" or "dynamically", 2 - The date, 3 - The time, 4 - The plugin name ("All in One SEO"), 5 - Currently installed version.
en: This sitemap was %1$s generated on %2$s at %3$s by %4$s %5$s - the original SEO plugin for WordPress.
ru: Эта карта сайта была сгенерирована %1$s %2$s в %3$s плагином %4$s %5$s — оригинальным плагином SEO для WordPress.

en: statically
ru: статически

en: Delete Static Files
ru: Удалить статические файлы

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
ru: %1$s обнаружил статические файлы карты сайта в корневой папке вашего WordPress-сайиа.
    				Пока эти файлы существуют, %2$s не сможет динамически создавать карту сайта.

en: Static sitemap files detected
ru: Обнаружены статические файлы карты сайта

note: Translators: 1 - The phone number.
en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ru: Нам не удалось импортировать номер телефона, который вы ранее ввели для разметки схемы графа знаний.
    					Поскольку он должен иметь международный формат, введите его (%1$s) с кодом страны, например +7 (495) 777-1234.

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free %1$s plugin during the setup of %2$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
ru: При установке %2$s вы выбрали вариант с бесплатным плагином %1$s, но в процессе установки возникла проблема. Нажмите ниже, чтобы выполнить установку вручную.

en: Try Again
ru: Повторить

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
ru: К сожалению, при импорте ваших настроек SEO-плагина произошла ошибка. Вероятно, это связано с несовместимостью установленной версии. Убедитесь, что у вас установлена ​​последняя версия плагина, и повторите импорт.

en: SEO Plugin Import Failed
ru: Ошибка импорта SEO-плагина

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
ru: При попытке изменения файла .htaccess произошла ошибка. Повторите попытку позже.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
ru: %1$s Отладочная информация от %2$s

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
ru: В процессе удаления физического файла robots.txt произошла ошибка.

en: There was an error importing the static robots.txt file.
ru: Произошла ошибка при импорте статического файла robots.txt.

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
ru: Не удалось выполнить деактивацию. Проверьте разрешения и попробуйте снова.

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
ru: Не удалось выполнить установку. Проверьте разрешения и попробуйте снова.

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
ru: Просмотр заголовка и описания модуля Facebook Open Graph

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
ru: Из-за некоторых изменений механизма интеграции с Open Graph, ваши заголовки и описания в Facebook могли измениться. Вы использовали следующие параметры, которые были удалены:

note: Translators: 1 - The phone number.
en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ru: Номер телефона, который вы ранее вводили для разметки схемы графа знаний, недействителен. Поскольку он должен иметь международный формат, введите его (%1$s) еще раз с кодом страны, в таком формате: +7 (495) 555-1234.

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
ru: Неверный номер телефона для графа знаний

en: Blank Title Formats Detected
ru: Обнаружены пустые форматы заголовков

en: Review Now
ru: Проверить сейчас

note: Translators: 1 - All in One SEO.
en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
ru: Из-за ошибки в предыдущей версии %1$s, название и описание домашней страницы сайта могли измениться. Найдите минутку, чтобы проверить настройки домашней страницы, с целью убедиться в их корректности.

en: Review Your Homepage Title & Description
ru: Проверьте заголовок и описание домашней страницы

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
ru: %1$s обнаружил, что у вас есть одно или несколько произвольных полей с пробелами в названии.
    								Чтобы %2$s мог правильно проанализировать эти поля, их названия не должны содержать пробелов.

en: Custom field names with spaces detected
ru: Произвольные поля с пробелами в названиях

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
ru: Дополнительную информацию об XML-файлах карты сайта можно найти на %1$ssitemaps.org%2$s.

en: Physical Robots.txt File Detected
ru: Обнаружен физический файл Robots.txt

en: needs update
ru: требует обновления

en: Not Set
ru: Не задано

en: unknown
ru: неизвестно

en: Web Server
ru: Сервер

en: Constants
ru: Константы

en: Base URL:
ru: Базовый URL:

en: Base Directory:
ru: Базовая директория:

en: Url:
ru: URL:

en: Path:
ru: Путь:

en: Upload Directory Info
ru: Информация о каталоге загрузки

en: Hidden
ru: Скрыт

en: Visible
ru: Виден

en: Front Page Info
ru: Информация о главной странице

en: User Count
ru: Число пользователей

en: Permalink Structure
ru: Структура постоянной ссылки

en: User Language
ru: Язык пользователя

en: Latest version:
ru: Последняя версия:

en: (Invalid IP)
ru: (некорректный IP)

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
ru[0]: %1$s минута
ru[1]: %1$s минуты
ru[2]: %1$s минуты

en: Est. reading time
ru: Примерное время на чтение

en: Written by
ru: Автор

note: Translators: 1 - A data (e.g. September 2, 2022).
en: Published on %1$s.
ru: Опубликовано в %1$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
ru: Настройки %1$s

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
ru: Всему содержимому сайта установлен nofollow.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
ru: На всем сайте к содержимому применен noindex.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is updated to the latest version
ru: %1$s обновлен до последней версии

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s needs to be updated
ru: %1$s требует обновления

en: Go to Schema Settings
ru: Перейти к настройкам Schema

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
ru: %1$s &rsaquo; Помощник настройки

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
ru: Рейтинг %1$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
ru: Информация о %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), - 2 - This placeholder will be replaced with star icons, - 3 - "WordPress.org" - 4 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
ru: Оцените %1$s %2$s на %3$s, чтобы помочь нашему плагину стать популярнее. Спасибо!

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
ru: %1$sВставить в ссылку %2$srel="UGC"%3$s

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
ru: %1$sВставить в ссылку %2$srel="sponsored"%3$s

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
ru: %1$sУстановить ссылке %2$srel="nofollow"%3$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ru: Это уведомление автоматически исчезнет после завершения миграции. Между тем, всё должно продолжать работать, как ожидалось.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
ru: %1$s в текущий момент обновляет базу данных и перемещает ваши SEO-данные в фоновом режиме.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO).
en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
ru: Миграция %1$s V3 -> V4 в процессе

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ru: Это уведомление автоматически исчезнет, ​​как только импорт будет завершен. Между тем, всё должно продолжать работать, как ожидалось.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
ru: %1$s импортирует имеющиеся SEO-данные в фоновом режиме.

en: SEO Meta Import In Progress
ru: Выполняется импорт SEO-метафайлов

en: Conflicting Plugins Detected
ru: Обнаружены конфликтующие плагины

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
ru: Предупреждение: %1$s обнаружил, что на сайте, вероятно, используется недопустимый формат описания. Это может привести к некорректному применению описаний к контенту.

en: Invalid Description Format
ru: Некорректный формат описания

en: Fix Now
ru: Исправить

en: Search Engines Blocked
ru: Поисковые системы заблокированы

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
ru: В плагине отсутствуют необходимые зависимости. Свяжитесь со службой поддержки для получения дополнительной информации.

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
ru: Расширенная поддержка %1$s

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
ru: Версия Pro установлена ​​правильно, но её необходимо активировать на странице плагинов WordPress.

en: You are not licensed.
ru: У вас нет лицензии.

note: Translators: 1 - The marketing site domain ("aioseo.com").
en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
ru: Не удалось установить обновление. Загрузите из %1$s и установите вручную.

en: Pro version is already installed.
ru: Версия Pro уже установлена.

en: Please enter your license key to connect.
ru: Введите свой лицензионный ключ для подключения.

en: You are not allowed to install plugins.
ru: У вас недостаточно прав для установки плагинов.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
ru: %1$s &rsaquo; Подключение

note: Translators: 1 - "Learn more link".
en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
ru: Не знаете, для чего используются ключевые фразы? Ознакомьтесь с нашей документацией для получения дополнительной информации. %1$s

en: Add Focus Keyphrase
ru: Добавить фокусный ключевик

en: Add Additional Keyphrases
ru: Добавить дополнительные ключевые фразы

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
ru: В контенте слишком мало слов. Добавьте больше текста.

en: Content length
ru: Объём текста

en: This is far below the recommended minimum of words.
ru: Количество слов намного меньше рекомендуемого минимума.

en: The content length is ok. Good job!
ru: С объёмом текста всё в порядке. Отличная работа!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
ru: %1$s - слишком длинно. Постарайтесь сократить.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
ru: %1$s - длинновато. Постарайтесь сократить.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
ru: %1$s не установлен. Установите %1$s, чтобы иметь доступ к вычислениям рейтинга SEO.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s length
ru: Длина %1$s

en: Focus keyphrase not found in SEO title.
ru: Фокусный ключевик в SEO-заголовке не найден.

en: Focus keyphrase in SEO title
ru: Фокусный ключевик в SEO-заголовке

en: Focus keyphrase found in SEO title.
ru: Фокусный ключевик обнаружен в SEO-заголовке.

en: Focus keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
ru: Фокусного ключевика нет в начале в SEO-заголовка.

en: Focus keyphrase at the beginning of SEO Title
ru: Фокусный ключевик в SEO-заголовке

en: Focus keyphrase used at the beginning of SEO title.
ru: Фокусный ключевик используется в начале SEO-заголовка.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in meta description.
ru: %1$s отсутствует в метаописании.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in meta description.
ru: %1$s присутствует в метаописании.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in meta description
ru: %1$s в метаописании

en: Focus keyphrase not found in the URL.
ru: Фокусный ключевик в URL не найден.

en: Focus keyphrase in URL
ru: Фокусный ключевик в URL

en: Focus keyphrase used in the URL.
ru: Фокусный ключевик используется в URL.

en: Readability
ru: Читабельность

en: Additional Keyphrases
ru: Дополнительные ключевики

en: Focus Keyphrase
ru: Фокусный ключевик

en: Edit Snippet
ru: Редактировать сниппет

en: General
ru: Основные

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
ru: Введите URL для замены стандартного канонического URL

en: Robots Setting
ru: Настройка роботов

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
ru: %1$s не упоминается в первом абзаце. Убедитесь, что тема сразу понятна читателю.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
ru: %1$s присутствует в первом абзаце. Отличная работа!

en: No content added yet.
ru: Контент пока не добавлен.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in introduction
ru: %1$s во введении

en: Focus keyphrase not found in content.
ru: Фокусный ключевик в тексте не найден.

en: Focus keyphrase in content
ru: Фокусный ключевик в тексте

en: Focus keyphrase found in content.
ru: Фокусный ключевик в тексте найден.

en: Preview & Edit
ru: Предпросмотр и редактирование

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
ru: Здесь вы можете просматривать и редактировать миниатюру, заголовок и описание, которые будут отображаться при публикации вашего сайта в социальных сетях. Нажмите кнопку ниже, чтобы просмотреть и отредактировать предварительный вид модуля.

en: Default (Set under Social Networks)
ru: По умолчанию (устанавливается в социальных сетях)

en: Use Data from Facebook Tab
ru: Брать данные из вкладки Facebook

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
ru: Стандартный тип объекта (устанавливается в социальных сетях)

en: Press enter to create an article tag
ru: Жмите Enter, чтобы создать метку статьи

en: Facebook Description
ru: Описание для Facebook

en: Facebook Title
ru: Заголовок для Facebook

en: Facebook Image
ru: Изображение для Facebook

en: Video URL
ru: URL видео

en: Custom Field Name
ru: Имя произвольного поля

en: Image Source
ru: Источник изображения

en: Facebook Preview
ru: Предпросмотр для Facebook

en: Social
ru: Соцсети

en: Keyphrase
ru: Ключевая фраза

en: Focus keyphrase
ru: Фокусный ключевик

en: Modal Content
ru: Содержимое модального окна

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
ru: Используйте чаще свои фокусные ключевики в подзаголовках H2 и H3!

en: Focus keyphrase in Subheadings
ru: Фокусный ключевик в подзаголовках

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
ru: Подзаголовки H2 и H3 отражают тему вашего текста. Отлично!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
ru: Подзаголовок H2 или H3 отражает тему вашего текста. Отлично!

note: Translators: 1 - The percentage of headings.
en: More than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
ru: Более %1$s подзаголовков H2 и H3 отражают тему вашего текста. Это слишком много. Не перестарайтесь с оптимизацией!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
ru: %1$s отсутствует в alt-атрибутах изображений. Добавьте изображение с %1$s в качестве альтернативного текста.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in image alt attributes
ru: %1$s в alt-атрибутах изображений

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in image alt attribute(s).
ru: %1$s находится в alt-атрибутах изображений.

en: The title is over 60 characters.
ru: Заголовок длиннее 60 символов.

en: SEO Title length
ru: Длина SEO-заголовка

en: The title is too short.
ru: Заголовок слишком короткий.

en: No title has been specified. Make sure to write one!
ru: Заголовок не указан. Обязательно исправьте это!

en: Please add a title first.
ru: Сначала добавьте заголовок.

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences, 2 - Expected maximum percentage of sentences.
en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
ru: %1$s предложений содержат страдательный залог, что превышает рекомендуемый максимум %2$s. Попробуйте перефразировать их, используя действительный залог.

en: Passive voice
ru: Страдательный залог

en: You're using enough active voice. That's great!
ru: Вы достаточно часто используете активный залог. Это замечательно!

en: You are using short paragraphs.
ru: Вы используете короткие абзацы.

en: Paragraphs length
ru: Объём абзацев

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
ru: Как минимум один абзац слишком длинный. Попробуйте сократить абзацы.

en: You are not using rich media like images or videos.
ru: Вы не используете мультимедийные материалы, такие как изображения или видео.

en: Images/videos in content
ru: Изображения/видео в контенте

en: Your content contains images and/or video(s).
ru: Ваш контент содержит изображения и/или видео.

en: Please add some content first.
ru: Сначала добавьте содержимое.

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
ru: %1$s предложений содержат более %2$s слов, что превышает рекомендуемый максимум в %3$s. Попробуйте сократить текст.

en: Sentences length
ru: Длина предложений

en: Sentence length is looking great!
ru: Предложения выглядят отлично!

en: The meta description is over 160 characters.
ru: Метаописание длиннее 160 символов.

en: Meta description length
ru: Длина метаописания

en: The meta description is too short.
ru: Метаописание слишком короткое.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
ru: Метаописание отсутствует. Вместо этого в поисковых системах будет отображаться копия страницы. Обязательно напишите его!

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
ru: Ваши предложения достаточно разнообразны. Великолепно!

en: Consecutive sentences
ru: Последовательные предложения

note: Translators: 1 - Number of sentences.
en: The text contains at least %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
ru: В тексте как минимум %1$d предложений подряд начинаются с одного и того же слова. Стоит их немного разнообразить!

en: Well done!
ru: Отлично!

en: Transition words
ru: Слова-связки

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences.
en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
ru: Только %1$s предложений содержат слова-связки, чего не достаточно. Используйте их в большем количестве.

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
ru: Ни одно предложение не содержит слова-связки. Используйте их.

en: Flesch reading ease N/A
ru: Индекс удобочитаемости не определён

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string, 3 - Note string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
ru: Материал в тесте набирает %1$s, что считается %2$s для чтения. %3$s

en: Flesch reading ease
ru: Индекс удобочитаемости

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
ru: Материал в тесте набирает %1$s, что считается %2$s для чтения.

en: very easy
ru: очень лёгким

en: Good job!
ru: Отличная работа!

en: Preview Snippet Editor
ru: Просмотр редактора сниппетов

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
ru: Вы не используете подзаголовки, но ваш текст достаточно короткий и, вероятно, в них не нуждается.

en: Subheading distribution
ru: Распределение подзаголовков

en: Great job!
ru: Отличная работа!

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
ru: Вы не используете подзаголовки, хотя ваш текст довольно длинный. Попробуйте добавить несколько подзаголовков.

note: Translators: 1 - Expand to the number of text sections not separated by subheadings, 2 - expands to the recommended number of words following a subheading.
en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
ru[0]: %1$d раздел текста длиннее %2$d слов и не разделен подзаголовками. Добавьте подзаголовки, чтобы улучшить читаемость.
ru[1]: %1$d раздела текста длиннее %2$d слов и не разделены подзаголовками. Добавьте подзаголовки, чтобы улучшить читаемость.
ru[2]: %1$d разделов текста длиннее %2$d слов и не разделены подзаголовками. Добавьте подзаголовки, чтобы улучшить читаемость.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
ru: Мы не обнаружили внутренних ссылок в вашем контенте. Добавьте внутренние ссылки в свой материал.

en: Internal links
ru: Внутренние ссылки

en: You are linking to other resources on your website which is great.
ru: Вы ссылаетесь на другие публикации на своём веб-сайте, и это здорово.

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
ru: Внешние ссылки не найдены. Используйте ссылки на внешние ресурсы.

en: External links
ru: Внешние ссылки

en: Great! You are linking to external resources.
ru: Прекрасно! Вы ссылаетесь на внешние ресурсы.

note: Translators: 1 - "Google Tag Manager account".
en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
ru: Получите свой ID Google Tag Manager в %1$s.

en: Google Tag Manager Container ID
ru: ID контейнера Google Tag Manager

en: Pinterest account
ru: Учётная запись Pinterest

note: Translators: 1 - "Pinterest account".
en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
ru: Получите свой код проверки Pinterest на %1$s.

note: Translators: 1 - "Baidu Webmaster Tools".
en: Get your Baidu verification code in %1$s.
ru: Получите свой код проверки Baidu в %1$s.

en: Baidu Verification Code
ru: Код проверки Baidu

note: Translators: 1 - "Yandex Webmaster Tools".
en: Get your Yandex verification code in %1$s.
ru: Получите ваш код проверки Яндекса на %1$s.

en: Yandex Verification Code
ru: Код проверки Яндекса

note: Translators: 1 - "Bing Webmaster Tools".
en: Get your Bing verification code in %1$s.
ru: Получите ваш проверочный код Bing на %1$s.

en: Bing Verification Code
ru: Код проверки Bing

note: Translators: 1 - "Google Search Console".
en: Get your Google verification code in %1$s.
ru: Получите ваш проверочный код Google на %1$s.

en: Google Verification Code
ru: Код проверки Google

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
ru: Мы рекомендуем использовать плагин %1$sFree ExactMetrics%2$s, чтобы максимально использовать возможности Google Analytics.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
ru: Мы рекомендуем использовать плагин %1$sFree MonsterInsights%2$s, чтобы максимально использовать возможности Google Analytics.

en: Success!
ru: Готово!

en: Webmaster Tools Verification
ru: Верификация инструментов поисковых систем

note: Translators: 1 - "<head></head>".
en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
ru: Вставленный выше код будет добавлен между тегами %1$s на каждой странице вашего сайта.

en: Miscellaneous Verification
ru: Различные проверки

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
ru: Ваша учетная запись не дает вам полномочий редактировать данное поле. %1$s

en: Add content after each post in your site feed.
ru: Вставка произвольного контента после каждой записи в ленте сайта.

en: Add content before each post in your site feed.
ru: Вставка произвольный контент перед каждой записью в ленте сайта.

en: RSS After Content
ru: Произвольный контент после RSS

en: RSS Before Content
ru: Произвольный контент перед RSS

en: Open Your RDF Feed
ru: Открыть RSS-канал сайта

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
ru: Эта функция используется для автоматического добавления контента в RSS-канал вашего сайта. В частности, она позволяет добавлять ссылки на блог и отдельные записи в блоге, поэтому парсеры также автоматически обработают эти ссылки. Это помогает поисковым системам идентифицировать вас как первоисточник контента.

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
ru: Автоматическое добавление контента в RSS-канал вашего сайта.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
ru: Опция удаляет ВСЕ данные %1$s (настройки и SEO-информацию) при удалении плагина. Процесс необратим!

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Uninstall %1$s
ru: Удаление %1$s

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
ru: Выберите, с какими таксономиями вы хотите использовать столбцы %1$s.

en: Taxonomy Columns
ru: Столбцы таксономий

en: You will need to manually update everything.
ru: Обновления не будут устанавливаться без вмешательства администратора.

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
ru: Получение исправлений ошибок и обновлений безопасности, но не обновлённых функций.

en: Minor Only
ru: Второстепенные

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
ru: Получение новых функций, исправлений и обновлений безопасности по мере их выпуска.

en: All (recommended)
ru: Все (рекомендуется)

en: Automatic Updates
ru: Автоматические обновления

en: Announcements
ru: Уведомления

en: Dashboard Widgets
ru: Виджеты консоли

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
ru: Это добавляет %1$s на панель инструментов администратора для быстрого доступа к настройкам SEO.

en: Admin Bar Menu
ru: Меню панели администратора

en: Usage Tracking
ru: Отслеживание использования

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
ru: Выберите, с какими типами записей вы хотите использовать столбцы %1$s.

en: Post Type Columns
ru: Столбцы типов записей

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
ru: Включите нашу оценку TruSEO, чтобы помочь вам оптимизировать контент для получения максимального трафика.

en: TruSEO Score & Content
ru: Оценка и контент TruSEO

en: Breadcrumb Templates
ru: Шаблоны цепочек навигации

en: Category Name
ru: Название рубрики

en: search key word goes here
ru: здесь будет ключевое слово для поиска

en: Article Title
ru: Заголовок статьи

en: Subcategory
ru: Подрубрика

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
ru: Главная страница

en: Current Item
ru: Текущий элемент

en: 404 Error Format
ru: Формат ошибки 404

en: Search Result Format
ru: Формат результата поиска

en: Archive Format
ru: Формат архива

en: Breadcrumb Prefix
ru: Префикс цепочки навигации

en: Homepage Link
ru: Ссылка на главную страницу

en: Separator
ru: Разделитель

en: Breadcrumb Settings
ru: Настройки цепочки навигации

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: Gutenberg Block
ru: Gutenberg-блок

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show Breadcrumbs on Your Website
ru: Отображать цепочку навигации

en: Enable Breadcrumbs
ru: Включить цепочку навигации

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
ru: Воспользуйтесь помощником настройки, чтобы правильно настроить %1$s на своем сайте.

en: Setup Wizard
ru: Мастер настройки

en: License
ru: Лицензия

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
ru: Не удалось подключиться к сайту, повторите попытку позже.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Hide
ru: Скрыть

en: Show
ru: Показывать

en: Websites
ru: Сайты

en: Products & Entertainment
ru: Товары и развлечения

en: Places
ru: Места

en: People
ru: Люди

en: Organizations
ru: Организации

en: Groups
ru: Группы

en: Businesses
ru: Бизнесы

en: Activities
ru: Активность

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
ru: Расширенные сниппеты + Schema-разметка

en: Smart Redirects + 404 Detection
ru: Умные редиректы + детектор 404

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
ru: Отправляйте статьи не старше 48 часов в Google Новости.

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
ru: Расскажите Google о своей компании, и информация о ней будет отображаться в карточке графа знаний или бизнес-карусели.

en: Breadcrumbs
ru: Цепочки навигации

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
ru: Установите топовый плагин аналитики, чтобы узнать, как люди находят и используют ваш сайт. Вы будете видеть только ту статистику, которая действительно важна.

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
ru: Получите все необходимые инструменты, чтобы ваш веб-сайт отображался в поиске Google.

en: Optimized Search Appearance
ru: Оптимизированный вид в поисковиках

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
ru: Специально сформированные списки элементов содержимого сайта, которые используются поисковыми системами при сканировании сайта.

en: Manually Enter Type
ru: Введите тип вручную

en: archive
ru: архив

en: Sample short description for your product.
ru: Образец краткого описания товара.

en: A short description for your product.
ru: Небольшой текст описывающий свойства товара.

en: Product Short Description
ru: Краткое описание товара

en: Search for an item...
ru: Искать элемент...

note: Translators: 1 - An example URL (e.g. https://aioseo.com/example).
en: Enter a page URL, e.g. %1$s
ru: Введите URL страницы, например: %1$s

en: Type
ru: Тип

en: Click to Copy
ru: Нажмите, чтобы скопировать

en: Upgrade Your Plan
ru: Повысьте свой тариф

en: Edit Your Meta Description
ru: Изменить метаописание

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
ru: Описание должно вызывать у читателя интерес и побуждать его переходить на страницу статьи. Воспринимайте такое описание как мини-рекламу контента.

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
ru: Напишите метаописание для своей страницы. Используйте целевые ключевые слова (должны звучать естественно) и пишите так, чтобы было легко читать. Обобщите темы своей статьи.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is set and is %1$d characters long.
ru: Установлено метаописание длиной %1$d символов.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
ru: Установлено метаописание длиной %1$d символов.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
ru: Метаописание слишком длинное: в нем %1$d символов.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
ru: Ваше метаописание слишком длинное: в нем %1$d символов.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
ru: Метаописание слишком короткое: в нем %1$d символов.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
ru: Ваше метаописание слишком короткое: в нем %1$d символов.

en: No meta description was found for the page.
ru: Для страницы не найдено метаописание.

en: No meta description was found for your page.
ru: Для вашей страницы не найдено метаописание.

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
ru: Если у сайта нет SSL-сертификата, вы теряете много потенциального трафика. Рекомендуем немедленно установить SSL-сертификат.

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
ru: Сайт использует безопасный протокол передачи данных (https).

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
ru: Ваш сайт использует протокол безопасной передачи данных (https).

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
ru: Сайт не использует протокол безопасной передачи (https).

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
ru: Ваш сайт не использует протокол безопасной передачи данных (https).

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
ru: Google Safe Browsing выводит пользователям уведомление с предупреждением, когда они посещают подозрительный веб-сайт. Если ваш сайт отмечен сервисом Google Safe Browsing, необходимо немедленно принять меры, чтобы исправить это!

en: Google has not flagged this site for malware.
ru: Google не пометил этот сайт как вредоносный.

en: Google has not flagged your site for malware!
ru: Google не отметил ваш сайт как вредоносный!

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
ru: Похоже, этот сайт был добавлен в один из чёрных списков Google.

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
ru: Похоже, ваш сайт был добавлен в один из чёрных списков Google.

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
ru: В качестве альтернативы вы можете создать пустой файл index.php и сохранить его в каждом каталоге на своем сайте. Такой подход использует WordPress, и он отлично работает.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
ru: К счастью, на каждом популярном веб-сервере есть опции, которые позволяют предотвратить отображение каталогов. Вместо этого на странице появится сообщение «403 forbidden».

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
ru: Список каталогов на сервере отключен.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
ru: Похоже, список каталогов на вашем сервере отключен.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
ru: Список каталогов, похоже, включен на сервере.

en: Edit Your Page Title
ru: Редактировать заголовок страницы

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
ru: Список каталогов, похоже, включен на вашем сервере.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
ru: Это отличная идея - попытаться скрыть отображаемую тему. Время от времени в темах обнаруживаются уязвимости, и если ваш сайт не обновляется своевременно, устаревшие плагины и темы могут быть использованы для взлома.

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
ru: Написание привлекательных заголовков — это и наука, и искусство. Есть ряд автоматизированных инструментов, которые могут анализировать заголовки по известным показателям на читабельность и ценность клика. Также важно понимать психологию целевой аудитории.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
ru: Убедитесь, что заголовок вашей страницы содержит целевые ключевые слова, и сформулируйте его так, чтобы мотивировать пользователей нажимать на него.

en: The theme is not visible.
ru: Тема не видна.

en: Your theme is not visible!
ru: Ваша тема не видна!

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
ru: Кто угодно может видеть, что используется тема %1$s.

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
ru: Кто угодно может видеть, что вы используете тему %1$s.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
ru: Это отличная идея - попытаться скрыть используемые на сайте плагины. Время от времени в плагинах обнаруживаются уязвимости, и если ваш сайт не обновляется своевременно, устаревшие плагины и темы могут быть использованы для взлома.

en: There are no visible plugins.
ru: Видимых плагинов нет.

en: You have no visible plugins!
ru: У вас нет видимых плагинов!

en: Plugins from the website are publicly visible.
ru: Используемые плагины видны всем посетителям сайта.

en: Plugins from your website are publicly visible.
ru: Используемые вами плагины видны всем посетителям сайта.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
ru: Вы можете получить еще больший прирост скорости с услугой сети доставки контента. Эти службы размещают копию вашего контента на нескольких серверах по всему миру. Запрос пользователя обрабатывается пограничным сервером, ближайшим к их физическому местоположению, поэтому контент поступает невероятно быстро.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
ru: Если вы хотите и дальше улучшать время отклика, самое простое и быстрое решение — использовать плагин кеширования. Плагины кеширования хранят кешированную версию каждой страницы вашего сайта. Вместо того чтобы создавать страницу с нуля, сервер отправит кешированную копию.

en: The response time is under 0.2 seconds.
ru: Время отклика сайта составляет менее 0,2 секунды.

en: Your response time is under 0.2 seconds.
ru: Время отклика вашего сайта составляет менее 0,2 секунды.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
ru: Время ответа страницы составляет %1$f сек. Рекомендуется оставлять его равным или ниже 0,2 секунды.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
ru: Время ответа вашей страницы составляет %1$f сек. Рекомендуется оставлять его равным или ниже 0,2 секунды.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
ru: SEO-заголовок установлен и состоит из %1$d символов.

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
ru: Удаление пробелов также может повлиять на размер вашей HTML-страницы. Символы пробела, такие как символы возврата каретки и табуляции, игнорируются браузером, но упрощают чтение разметки разработчиками. Поэтому всегда следует удалять их из шаблонов или тем, прежде чем использовать в производственной среде.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
ru: Вы можете уменьшить повторение CSS с помощью атрибутов класса HTML и идентификатора. Часто одни и те же правила будут повторяться во многих элементах страницы, встроенных в атрибут «style» каждого тега. Вы можете выделить их в один тег стиля и использовать классы и идентификаторы для каждого элемента.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
ru: Иногда всему виной встроенный (в HTML) CSS. Небольшой встроенный CSS способен помочь вашей странице быстрее отображаться. Слишком большое количество раздувает HTML-файл и увеличивает время загрузки страницы.

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
ru: Чтобы уменьшить размер страницы, удалите из разметки все ненужные метки. Это включает в себя комментарии разработчиков, которые невидимы для ваших пользователей, — поисковые системы также игнорируют текст в комментариях.

en: This is under the average of 33 KB.
ru: Это не превышает среднее значение в 33 KБ.

en: This is over our recommendation of 50 KB.
ru: Это превышает нашу рекомендацию в 50 KБ.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The size of the HTML document is %1$d KB.
ru: Размер HTML-документа составляет %1$d Кб.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
ru: Ваш SEO-заголовок установлен и состоит из %1$d символов.

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
ru: Попробуйте заменить встраиваемые объекты альтернативами на HTML5.

en: Images:
ru: Изображения:

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
ru: Более 20 запросов могут привести к медленной загрузке страницы.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The page makes %1$d requests.
ru: Страница создает %1$d запросов.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
ru: Ваша страница создает %1$d запросов.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
ru: Существуют серверные инструменты (включая плагины WordPress) для автоматической минификации CSS-файлов.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
ru: Рекомендуем отслеживать, откуда берутся неминифицированные CSS-файлы.

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
ru: CSS-файлы появляются во многих местах, включая фреймворки (такие как Bootstrap), темы и шаблоны, а также сторонние плагины.

en: All CSS files appear to be minified.
ru: Все CSS-файлы выглядят минифицированными.

en: Some CSS files don't seem to be minified.
ru: Некоторые CSS-файлы не похожи на минифицированные.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
ru: Существуют серверные инструменты (включая плагины WordPress) для автоматической минификации JavaScript-файлов.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
ru: Рекомендуем отслеживать, откуда берутся неминифицированные JavaScript-файлы.

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
ru: JavaScript-файлы могут присутствовать во многих местах, включая фреймворки (такие как Bootstrap), темы и шаблоны, а также сторонние плагины.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
ru: SEO-заголовок состоит из %1$d символов, это превышение нормы.

en: All Javascript files appear to be minified.
ru: Все Javascript-файлы выглядят минифицированными.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
ru: Некоторые JavaScript-файлы не похожи на минифицированные.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
ru: В качестве альтернативы и для упрощения процесса вы можете использовать плагин CMS — это более удобный вариант. WordPress имеет множество плагинов для кеширования, и большинство из них дают возможность управлять кешированием заголовков.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
ru: Если вы используете веб-сервер Apache или NGINX, вы можете отредактировать файлы конфигурации, чтобы установить заголовок «expires» для всех файлов изображений. Для Apache вы также можете использовать «.htaccess», чтобы менять настройки для каждой директории.

en: The server is using "expires" headers for the images.
ru: Сервер использует заголовки «expires» для изображений.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
ru: Ваш сервер использует заголовки «expires» для изображений.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
ru: Ваш SEO-заголовок состоит из %1$d символов, это превышение нормы.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
ru: Сервер не использует заголовки «expires» для изображений.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
ru: Ваш сервер не использует заголовки «expires» для изображений.

en: Edit Your Page
ru: Редактировать страницу

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
ru: %1$s упрощает добавление на ваш сайт высокорелевантной разметки Schema.org. У него простой графический интерфейс, поэтому вам не придется возиться со сложной HTML-разметкой.

en: We found Schema.org data on the page.
ru: Мы нашли данные Schema.org на странице.

en: We found Schema.org data on your page.
ru: Мы нашли данные Schema.org на вашей странице.

en: No Schema.org data was found on the page.
ru: На странице данных Schema.org не найдено.

en: No Schema.org data was found on your page.
ru: На вашей странице данных Schema.org не найдено.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
ru: %1$s предоставляет простой, но мощный интерфейс для обработки данных Open Graph. Вы сразу получаете обратную связь с интерактивным предварительным просмотром, и вам не нужно возиться с необработанной HTML-разметкой.

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
ru: Вставьте индивидуальный метатег Open Graph для каждой важной страницы вашего сайта. Стандарт очень хорошо документирован, и вы можете прочитать о нем подробнее на страницах разработчиков Facebook.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
ru: SEO-заголовок состоит из %1$d символов, этого слишком мало.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
ru: Были найдены все необходимые метатеги Open Graph.

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
ru: Обнаружены повторяющиеся метатеги Open Graph.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
ru: Некоторые метатеги Open Graph отсутствуют.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
ru: %1$s имеет полный набор инструментов для управления файлом robots.txt, а также другими подобными технологиями, такими как XML-файлы карт сайта.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
ru: Вы можете вручную создать файл robots.txt и загрузить его в корневой каталог своего сайта. Более простой вариант — использовать подходящий для этого плагин.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
ru: Убедитесь, что вы блокируете только те части, которые не хотите индексировать.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
ru: Ваш SEO-заголовок состоит из %1$d символов, этого слишком мало.

en: The site has a robots.txt file.
ru: На сайте есть файл robots.txt.

en: Your site has a robots.txt file.
ru: На вашем сайте есть файл robots.txt.

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
ru: На сайте есть файл robots.txt, который включает одну или несколько директив запрета (disallow).

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
ru: На вашем сайте есть файл robots.txt, который включает одну или несколько директив запрета (disallow).

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
ru: Файл robots.txt отсутствует или недоступен.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
ru: Ваш файл robots.txt отсутствует или недоступен.

en: We couldn't find an SEO Title.
ru: Найти SEO-заголовок не удалось.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
ru: Вы должны использовать HTTP-переадресацию (301 постоянная переадресация), чтобы передавать PageRank от «неправильных» URL-адресов на стандартные (канонические). Таким образом, ваш контент по-прежнему будет получать обратные ссылки, если кто-то совершит ошибку, используя неправильный URL.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
ru: Определитесь, хотите ли вы, чтобы адреса URL вашего сайта содержали «www», или вы предпочитаете простое доменное имя. У каждого варианта есть свои маркетинговые плюсы и минусы, но для целей SEO никаких преимуществ нет ни у одного из них. Главное быть последовательным и использовать только один вариант.

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
ru: Обе версии URL, с www и без www, приводят на один и тот же сайт.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
ru: Обе версии вашего URL, с www и без www, приводят на один и тот же сайт.

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
ru: Версии URL, с www и без www, не приводят на один и тот же сайт.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
ru: Варианты вашего адреса URL с www и без www ведут на разные страницы.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
ru: Всегда используйте метатег noindex на страницах, которые желаете сделать скрытыми для поисковых систем!

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
ru: На странице отсутствует метатег noindex.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
ru: На вашей странице отсутствует метатег noindex.

en: The page contains a noindex header or meta tag.
ru: На странице присутствует метатег noindex.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
ru: На вашей странице присутствует метатег noindex.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
ru: Если вы повторно опубликовали статью из другого источника (например с другого сайта или из другого раздела вашего собственного сайта), вам нужно выбрать один «верный» адрес URL и использовать именно его!

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
ru: На каждой странице вашего сайта должен быть тег <ссылки> с атрибутом  'rel="canonical"'. Тег ссылки должен находиться внутри тега заголовка страницы и содержать «правильный» URL страницы.

en: The page is using the canonical link tag.
ru: На странице используется тег канонической ссылки.

en: Your page is using the canonical link tag.
ru: На вашей странице используется тег канонической ссылки.

en: No canonical link tag found on the page.
ru: На странице не найден тег канонической ссылки.

en: No canonical link tag found on your page.
ru: На вашей странице не найден тег канонической ссылки.

en: External:
ru: Внешние:

en: Internal:
ru: Внутренние:

en: The page has a correct number of internal and external links.
ru: Страница содержит подходящее количество внутренних и внешних ссылок.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
ru: Ваша страница содержит подходящее количество внутренних и внешних ссылок.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
ru: Неравное соотношение внутренних и внешних ссылок.

en: Too few internal links on the page.
ru: На странице слишком мало внутренних ссылок.

en: Too few internal links on your page.
ru: На вашей странице слишком мало внутренних ссылок.

en: No internal links were found on the page.
ru: На странице не найдено внутренних ссылок.

en: No internal links were found on your page.
ru: На вашей странице не найдено внутренних ссылок.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
ru: Убедитесь, что у каждого изображения есть тег alt, и добавьте полезные описания к каждому изображению. Добавьте ключевые слова или синонимы — но делайте это естественно.

en: All images on the page have alt attributes.
ru: Все изображения на странице имеют атрибуты alt.

en: All images on your page have alt attributes.
ru: Все изображения на вашей странице имеют атрибуты alt.

en: Some images on the page have no alt attribute.
ru: Некоторые изображения на странице не имеют атрибута alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
ru: Некоторые изображения на вашей странице не имеют атрибута alt.

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
ru: Не пытайтесь вставлять в подзаголовки ключевые слова, которые выглядят в контексте чужеродно. Это даст неверный сигнал вашим читателям и, вероятно, оттолкнет их.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
ru: Старайтесь гармонично вписывать в H2-заголовки свои основные и вспомогательные ключевые слова: в конце концов, именно эти ключевые слова описывают ваш контент! Если вам сложно составить подзаголовки из ключевых слов, возможно, эти ключевые слова недостаточно связаны с вашим текстом.

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
ru: Также старайтесь включать в H2-заголовки синонимы и подходящую терминологию. Поисковые системы довольно умны: они знают, какие слова в какой нише обычно появляются рядом.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
ru: Убедитесь, что H2-заголовки и обычный текст сбалансированы в вашем контенте. Логически выделяйте разделы в своем контенте и используйте заголовки для ввода каждой новой темы.

en: H2 tags were found on the page.
ru: На странице присутствуют H2-заголовки.

en: H2 tags were found on your page.
ru: На вашей странице присутствуют H2-заголовки.

en: No H2 tags were found on the page.
ru: На странице отсутствуют H2-заголовки.

en: No H2 tags were found on your page.
ru: На вашей странице отсутствуют H2-заголовки.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
ru: Вы должны писать так, будто ваши читатели сосредоточены на себе и не умеют долго удерживать внимание (так ведет себя большинство людей в мире). Читатели посещают веб-сайты из эгоистичных соображений, а не для того, чтобы порадовать вас.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
ru: Хороший заголовок стимулирует интерес читателя и дает вескую причину прочитать ваш текст. Он обещает очевидную пользу.

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
ru: Поскольку заголовок играет существенную роль в привлечении читателей, стоит потратить дополнительное время на его совершенствование. Многие ведущие копирайтеры часами стараются правильно составить заголовки — иногда они тратят больше времени на заголовок, чем на остальную часть статьи!

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
ru: Убедитесь, что самые важные ключевые слова используются в H1-заголовке: не злоупотребляйте, включайте их естественно, так чтобы для читателя текст выглядел осмысленным.

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
ru: WordPress-сайты обычно вставляют название страницы или записи как H1-заголовок (хотя в отдельных пользовательских темах может быть иначе).

en: One H1 tag was found on the page.
ru: На странице обнаружен один H1-заголовок.

en: One H1 tag was found on your page.
ru: На вашей странице обнаружен один H1-заголовок.

note: Translators: 1 - The number of H1 tags found.
en: %1$d H1 tags were found.
ru: Обнаружено %1$d H1.

en: For the best user experience there should be exactly one H1 tag on each page.
ru: Для достижения наилучших результатов, на каждой странице должен быть лишь один H1-заголовок.

en: No H1 tag was found.
ru: H1-заголовок не найден.

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: View all tags
ru: Просмотреть все теги

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в шаблон.

en: Submit a Support Ticket
ru: Отправить заявку в службу поддержки

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
ru: Оставьте заявку, и наша служба поддержки мирового уровня скоро свяжется с вами.

en: Get Support
ru: Получить поддержку

en: View All Documentation
ru: Смотреть всю документацию

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOEO").
en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
ru: Просмотрите документацию, справочные материалы и руководства для %1$s.

en: View Documentation
ru: Посмотреть документацию

en: Docs
ru: Документация

en: View All
ru: Все документы раздела «

en: Search
ru: Поиск

en: Close
ru: Закрыть

en: Read the Setup Guide
ru: Руководство по настройке

en: Launch the Setup Wizard
ru: Запустить мастер настройки

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
ru: Спасибо, что выбрали лучший WordPress-плагин для SEO. Вы можете сразу начинать использовать %1$s с предустановленными настройками. Наш специальный помощник познакомит вас с настройками конфигурации и представит передовые методы SEO, подходящие именно вашему сайту, что позволит повысить его рейтинг в поисковых системах.

en: How to Get Started
ru: С чего начать

en: Mobile Snapshot
ru: Мобильный снапшот

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
ru: Прочитайте полное руководство по SEO для WordPress

note: Translators: 1 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$d and above.
ru: Для достижения наилучших результатов следует стремиться к %1$d и выше.

note: Translators: 1 - Initial score range, 2 - Final score range.
en: A very good score is between %1$d and %2$d.
ru: Очень хороший результат между %1$d и %2$d.

en: Your Overall Site Score
ru: Общая оценка вашего сайта

en: Security
ru: Безопасность

en: Advanced SEO
ru: Расширенное SEO

en: Basic SEO
ru: Базовое SEO

en: No Follow Paginated
ru: No Follow с разбивкой на подстраницы

en: No Index Paginated
ru: No Index с разбивкой на подстраницы

en: No ODP
ru: Без ODP

en: No Snippet
ru: Без сниппета

en: No Image Index
ru: Без индекса изображений

en: No Translate
ru: Без перевода

en: No Archive
ru: Без архива

en: Large
ru: Большой

en: Standard
ru: Стандартный

en: Max Image Preview
ru: Предпросмотр максимальной картинки

en: Max Video Preview
ru: Предпросмотр максимального видео

en: Max Snippet
ru: Максимальный сниппет

en: Robots meta:
ru: Метатеги для роботов:

en: Dismissed Notifications
ru: Отклоненные уведомления

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
ru: Для всех таксономий установлено значение noindex, или на вашем сайте нет зарегистрированных таксономий, поддерживаемых этой опцией.

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
ru: Для всех типов записей установлено значение noindex, или на вашем сайте нет зарегистрированных типов записей, поддерживаемых этой функцией.

en: No taxonomies available.
ru: Доступных таксономий нет.

en: No post types available.
ru: Нет доступных типов записей.

en: Slug:
ru: Слаг:

en: Label:
ru: Этикетка:

en: a few seconds ago
ru: несколько секунд назад

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 years ago".
en: years ago
ru: лет назад

en: a year ago
ru: год назад

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 months ago".
en: months ago
ru: мес. назад

en: a month ago
ru: месяц назад

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 days ago".
en: days ago
ru: дня назад

en: a day ago
ru: день назад

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 minutes ago".
en: minutes ago
ru: мин. назад

en: a minute ago
ru: минуту назад

en: See Dismissed Notifications
ru: Смотреть отклонённые уведомления

en: You have no new notifications.
ru: У вас нет новых уведомлений.

en: Great Scott! Where'd they all go?
ru: Во дела! Куда всё делось?

en: Show Less
ru: Показать меньше

en: Show More
ru: Показать больше

en: Custom separator:
ru: Произвольный разделитель:

en: Analyzing...
ru: Анализируем...

note: Translators: This refers to a discount (e.g. "As a valued user you receive 50%, automatically applied at checkout!").
en: off
ru: откл

en: Price Indicator
ru: Индикатор цены

en: Tax ID:
ru: ИНН:

en: Phone number
ru: Телефонный номер

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: An error occurred while analyzing your site.
ru: При анализе вашего сайта произошла ошибка.

en: Your Username:
ru: Ваше имя пользователя:

en: Use the same username for multiple social networks
ru: Использовать одинаковое имя пользователя для разных соцсетей

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL MySpace недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Википедии недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL SoundCloud недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Yelp недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Tumblr недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL LinkedIn недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL YouTube недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Pinterest недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Instagram недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your X (Twitter) URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL-адрес для X (Twitter) недействителен. Проверьте формат и повторите попытку.

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Facebook недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrading to %1$s
ru: обновление до %1$s

en: Free
ru: Бесплатно

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
ru: Географическая зона, в которой предоставляется услуга или товар.

en: Custom Field Support
ru: Поддержка произвольных полей

en: Open Video Sitemap
ru: Открыть карту сайта для видео

en: Exclude Pages/Posts
ru: Исключить страницы/записи

en: Set Publication Name
ru: Установить название публикации

en: Open News Sitemap
ru: Открыть новостную карту сайта

en: HTML Sitemap
ru: HTML-карта сайта

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
ru: %1$s имеет интуитивно понятный помощник настройки, который проведет вас через процесс установки.

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
ru: Универсальное отслеживание AMP и мгновенных статей

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
ru: Отслеживание расширенной электронной торговли Google Analytics

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
ru: Панель Google Analytics + статистика в реальном времени

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
ru: Быстрая и простая настройка Google Analytics

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
ru: Лучший плагин Google Analytics для WordPress

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
ru: %1$s показывает, какие именно материалы пользуются популярностью, благодаря этому вы сможете анализировать и оптимизировать содержимое для повышения конверсии.

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins, 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s connects %2$s to Google Analytics, providing a powerful integration. %1$s is a partner of %2$s.
ru: %1$s подключает %2$s к Google Analytics, тем самым обеспечивая мощную интеграцию. %1$s является партнером %2$s.

en: Launch Setup Wizard
ru: Запустить мастер настройки

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
ru: %1$s %2$s позволяет задавать SEO-заголовок и описание для произвольных таксономий. Вы также можете контролировать все метапараметры роботов и другие параметры, такие как категория по умолчанию и таксономии меток.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в заголовок.

en: Show in Search Results
ru: Показывать в результатах поиска

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
ru: Позволяет указать максимальное количество записей для RSS-карты сайта. Рекомендуется 50.

en: Open RSS Sitemap
ru: Открыть RSS-карту сайта

en: Number of Posts
ru: Кол-во записей

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content. It is not a full sitemap of all your content.
ru: Данная опция создаст отдельную карту сайта для RSS, которую можно отправлять в Google, Bing и любые другие поисковые системы, поддерживающие данный тип карты сайта. Карта сайта RSS содержит RSS-канал последних записей блога. Это не полная карта всего содержимого сайта.

en: Press enter to create a keyword
ru: Нажмите Enter, чтобы создать ключевое слово

en: Enable Schema Markup
ru: Включить Schema-разметку

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
ru: Google, Bing и другие поисковые системы используют определенные данные из вашей Schema-разметки для вывода данных в свои панели знаний. Эти данные известны как Граф знаний. Используйте эти настройки, чтобы изменить внешний вид этих данных.

en: Knowledge Graph
ru: Граф знаний

en: Home Page
ru: Главная страница

en: Separator Character
ru: Символ разделителя

en: Title Separator
ru: Разделитель заголовка

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Show %1$s Meta Box
ru: Показать метаполе %1$s

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
ru: Показать миниатюру %1$s в системе произвольного поиска Google

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
ru: %1$s: заголовок

en: Show Date in Google Preview
ru: Показывать дату в предпросмотре Google

en: Other Options
ru: Прочие настройки

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Bulk Editing
ru: Пакетное редактирование

en: Robots Meta Settings
ru: Настройки мета для роботов

en: This feature requires one of the following plans:
ru: Для этой функции требуется один из следующих тарифов:

en: Schema Markup
ru: Schema-разметка

en: We recommended redirecting attachment URLs back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
ru: Рекомендуем переадресовывать URL вложения обратно на само вложение, поскольку страницы вложений WordPress по умолчанию имеют небольшую SEO-ценность.

en: Attachment Parent
ru: Родитель вложения

en: Attachment
ru: Вложение

en: Redirect Attachment URLs
ru: URL переадресации вложений

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
ru: %1$s %2$s предоставляет расширенные настройки функции анализа страниц, позволяя добавлять произвольные поля для анализа.

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
ru: Плагин ExactMetrics Google Analytics для WordPress поможет вам правильно настроить все мощные механизмы отслеживания Google Analytics без написания кода или найма разработчика.

en: Deactivated
ru: Деактивировано

en: Status:
ru: Статус:

en: Manage
ru: Управление

note: Translators: 1 - Company name ("Awesome Motive").
en: The %1$s Team
ru: Команда %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Company name ("Awesome Motive").
en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
ru: Плагин %1$s — детище команды %2$s, которая стоит за созданием множества продуктов, таких как WPBeginner — крупнейшая ресурсная площадка WordPress, OptinMonster — самое популярное программное обеспечение для привлечения потенциальных клиентов, а также MonsterInsights — лучший плагин для аналитики WordPress.

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
ru: Наша карта сайта для Новостей Google позволяет контролировать, какой контент будет отправляться в Новости Google, и содержит только статьи, опубликованные за последние 48 часов. Чтобы отправить карту сайта сервису новостей Google, вы должны добавить свой сайт в Центр издателей Google и получить его одобрение.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
ru: Карта сайта для видео работает во многом так же, как модуль XML-карты сайта: он генерирует XML-карту сайта специально для видеоконтента вашего сайта. Поисковые системы используют эту информацию для отображения информации расширенного описания в результатах поиска.

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
ru: Глобально контролируйте атрибут заголовка и Alt-текст изображений в контенте сайта. Эти атрибуты важны как для удобства посетителей, так и для SEO.

en: Purchase License
ru: Купите лицензию

en: Enter License Key
ru: Введите лицензионный ключ

en: A valid license key is required in order to use our addons.
ru: Для использования наших аддонов требуется действительный лицензионный ключ.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
ru: Обновите %1$s тарифа Pro и разблокируйте все функции!

en: Search for Features...
ru: Поиск функций...

en: Deactivate All Features
ru: Деактивировать все

en: Activate All Features
ru: Активировать все

note: Translators: 1 - The amount of remaining notifications.
en: You have %1$s more notifications
ru: У вас есть ещё уведомления (%1$s)

en: Relaunch Setup Wizard
ru: Перезапуск помощника настройки

en: Dismiss All
ru: Закрыть все

note: Translators: 1 - "Pro", 2 - A discount percentage (e.g. "50%").
en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
ru: Перейдите на %1$s и сэкономьте %2$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Get more features in %1$s %2$s:
ru: Получите больше возможностей в %1$s %2$s:

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
ru: Легко управляйте всеми значимыми параметрами карт сайта, настройте XML-карту, карту видео, карту новостей и т.д.

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
ru: Настройте сайт с помощью наших мощных инструментов, включая редактор robots.txt, импорт/экспорт и многое другое.

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
ru: Повысьте локальную SEO-позицию с помощью Schema для юр. адреса, графика работы, контактных номеров и т.д.

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
ru: Проверьте рейтинг вашего сайта с помощью SEO-анализатора и сравните его с сайтом конкурента.

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
ru: Настройте отображение содержимого своего сайта в Google, Bing и других поисковиках.

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
ru: Вы можете использовать эти быстрые ссылки для оперативного доступа к нашим страницам настроек, чтобы настроить параметры SEO своего сайта.

en: Quicklinks
ru: Быстрые ссылки

en: SEO Site Score
ru: Оценка SEO сайта

en: See all dismissed notifications.
ru: Просмотреть все отклоненные уведомления.

en: There are no new notifications at this moment.
ru: На данный момент новых уведомлений нет.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
ru: Похоже, ваш сервер работает на Nginx, поэтому для исправления, вероятно, потребуется добавить корректные правила перезаписи в конфигурацию Nginx. %1$sВзгляните на нашу документацию для получения дополнительной информации%2$s.

note: Translators: 1 - Server name, 2 - Opening link tag, 3 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on %1$s, so the fix should be as simple as checking the %2$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%3$s.
ru: Похоже, ваш сервер работает на %1$s, поэтому выполнить исправление должно быть так же просто, как проверить %2$sправильность реализации .htaccess на wordpress.org%3$s.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
ru: Похоже, файлу robots.txt не назначены подходящие правила перезаписи.

note: Translators: 1 - The url to the main site.
en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
ru: Этот сайт работает в подкаталоге вашего основного сайта, расположенном в %1$s. Ваш файл robots.txt должен появляться только в корневом каталоге этого сайта.

en: Import and Delete
ru: Импорт и удаление

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
ru: %1$s обнаружил физический файл robots.txt в корневой папке WordPress. Рекомендуется удалить этот файл, так как он может вызвать конфликт с динамически созданным файлом. %2$s может импортировать данные этого файла и дезинтегрировать его, или вы можете просто удалить его.

en: Open Robots.txt
ru: Открыть robots.txt

en: Delete Rule
ru: Удалить правило

en: Enable Custom Robots.txt
ru: Включить произвольный robots.txt

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
ru: Как и WordPress, %1$s создает динамический виртуальный robots.txt, поэтому отдельный физический файл не хранится на вашем сервере. Содержимое robots.txt хранится в базе данных сайта.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
ru: Редактор robots.txt в %1$s позволяет настраивать robots.txt сайта, который заменит стандартный robots.txt WordPress. Создавая файл robots.txt при помощи %2$s, вы получаете больший контроль над инструкциями, которые даются поисковым роботам относительно вашего сайта.

en: Enable this option to show additional X data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
ru: Включите эту опцию, чтобы отображать дополнительные данные X в ваших записях и на страницах (кто автор записи и сколько времени может занять чтение текста).

en: Additional Data
ru: Дополнительные данные

en: Card Type
ru: Тип карточки

en: Home Page Image
ru: Изображение домашней страницы

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ru: Минимальный размер: 300×157 px, идеальные пропорции 2:1, объем до 5MB. Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ru: Минимальный размер: 144×144 px, идеальные пропорции 1:1, объем до 5MB. Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Summary with Large Image
ru: Краткая информация с большим изображением

en: Default Card Type
ru: Тип карточки по умолчанию

en: Enable this feature if you want X to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ru: Включите эту функцию, если хотите, чтобы при публикации ссылки на ваш сайт в X отображалась карточка предварительного просмотра с изображениями и фрагмент текста.

en: X (Twitter) Card Settings
ru: Настройки карточки X (Twitter)

en: Pinterest Verification Code
ru: Проверочный код Pinterest

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
ru: Если вы уже подтвердили свой сайт с помощью Pinterest, можете пропустить следующий шаг.

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
ru: Узнайте, как получить проверочный код Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
ru: Pinterest использует метаданные Open Graph так же, как Facebook, поэтому не забудьте установить флажок Open Graph на вкладке Facebook, если желаете оптимизировать сайт для Pinterest.

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - "Pro", 4 - Opening bold tag, 5 - A discount percentage (e.g. "50%"), 6 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
ru: %1$sБонус:%2$s Вы можете перейти на тариф %3$s сегодня и %4$s сэкономить %5$s со скидкой %6$s (скидка применяется автоматически).

en: Features:
ru: Функционал:

note: Translators: 1 - The abbreviated plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Lite vs. Pro
ru: %1$s Lite против Pro

en: Optimizing your Content Headings
ru: Оптимизация заголовков вашего контента

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO Pro"), 2 - "Pro" string.
en: Installing %1$s %2$s
ru: Установка %1$s %2$s

en: How to Control Search Results
ru: Как контролировать результаты поиска

en: Best Practices for Domains and URLs
ru: Лучшие практики для доменов и URL

en: Basic Guide to Google Search Console
ru: Базовое руководство по Google Search Console

en: Basic Guide to Google Analytics
ru: Базовое руководство по Google Аналитике

en: See our full documentation
ru: Читайте полную документацию по плагину

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Documentation
ru: Документация %1$s

en: View all video tutorials
ru: Смотреть все видеоуроки

en: Video Tutorials
ru: Видеоуроки

en: Local SEO
ru: Локальное SEO

en: Smart Schema
ru: Умная Schema

note: Translators: 1 - The location of the log file.
en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
ru: Журнал заблокированных ботов: %1$s

en: Blocked Bots Log
ru: Журнал заблокированных ботов

en: To let search engines know which profiles are associated with this user, enter them below:
ru: Чтобы поисковые системы учитывали, какие профили связаны с этим пользователем, введите их ниже:

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Must-Use Plugins
ru: Необходимые плагины

en: Server Info
ru: Информация о сервере

en: Copy to Clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Download System Info File
ru: Скачать файл с отчетом

en: System Status Info
ru: Отчет о состоянии системы

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: All %1$s Settings
ru: Все настройки %1$s

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
ru: Очистить журналы блокировщика плохих ботов

en: Cleared
ru: Очищено

en: Bad Bot Blocker Logs
ru: Журналы блокировщика плохих ботов

en: Logs
ru: Журналы

en: No, I need to make a backup
ru: Нет, мне нужно сделать резервную копию

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
ru: Да, у меня есть резервная копия, и я хочу сбросить настройки

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
ru: Это действие необратимо. Прежде чем выполнять его, рекомендуем сделать %1$sполную резервную копию веб-сайта%2$s.

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
ru: Вы точно хотите сбросить выбранные настройки до стандартных значений?

en: Your settings have been reset successfully!
ru: Ваши настройки были успешно сброшены!

en: Select settings that you would like to reset:
ru: Выберите настройки, которые желаете сбросить:

en: Select Settings
ru: Выберите настройки

en: Reset / Restore Settings
ru: Настройки сброса / восстановления

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This allows you to edit the .htaccess file for your site. All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
ru: Это позволяет редактировать .htaccess сайта. Все сайты WordPress, работающие на сервере Apache имеют файл .htaccess, и мы предоставили вам удобный способ его редактирования. Всегда следует проявлять осторожность при редактировании важных файлов, поскольку неправильное изменение может привести к тому, что WordPress перестанет работать. %1$sОбязательно сделайте резервную копию перед внесением изменений и убедитесь, что у вас есть FTP-доступ к серверу и вы знаете, как редактировать файлы через FTP.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML link and bold tag, 2 - Closing HTML link and bold tag.
en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
ru: Подробная документация по отслеживанию использования доступна %1$sздесь%2$s.

en: Purchase and Install Now
ru: Купить и установить сейчас

en: I'll do it later
ru: Я сделаю это позже

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
ru: У вас нет доступа к этой функции, пока расширения не будут приобретены и установлены.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
ru: Требуется обновление, чтобы разблокировать следующие функции.

en: Would you like to purchase and install the following features now?
ru: Хотите приобрести и установить следующие функции сейчас?

en: Yes, count me in
ru: Да, рассчитывайте на меня

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Help make %1$s better for everyone
ru: Примите участие в совершенствовании %1$s

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
ru: На эл. почту вы сможете получать рекомендации по поисковой оптимизации. Этот адрес также будет использоваться для подключения вашего сайта к нашему SEO API.

en: Your Email Address
ru: Ваш адрес электронной почты

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
ru: Получайте полезные советы от %1$s о том, как оптимизировать содержание сайта, чтобы занять более высокое место в результатах поиска.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
ru: Настройка анализатора сайта + умных рекомендаций

en: Redirect attachment pages?
ru: Переадресовать страницы вложений?

en: Do you have multiple authors?
ru: У вас несколько авторов?

en: Live Site
ru: Действующий сайт

en: Under Construction
ru: В разработке

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
ru: Сайт находится в стадии разработки или уже существует (готов к индексации)?

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в метаописание.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в заголовок сайта.

en: Edit Title and Description
ru: Изменить заголовок и описание

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
ru: Крайне важно, как ваш сайт отображается в результатах поиска. Найдите время, чтобы просмотреть эти настройки и при необходимости подправить их.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
ru: По умолчанию у SEO-редакторов есть доступ к %1$sSEO-настройкам отдельных страниц и записей.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
ru: По умолчанию у авторов есть доступ к %1$sSEO-настройкам отдельных страниц и записей, к которым у них уже есть доступ для редактирования%2$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance, Social Networks, and Redirects as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
ru: По умолчанию у редакторов есть доступ к %1$sSEO-настройкам в разделах: «Общие настройки», «Вид в поисковиках», «Соцсети» и «Переадресации», а также ко всем настройкам для отдельных страниц и записей%2$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
ru: По умолчанию у администраторов есть доступ ко %1$sвсем SEO-настройкам сайта%2$s.

en: SEO Editor
ru: SEO-редактор

en: SEO Manager
ru: SEO-менеджер

en: Editor
ru: Редактор

en: Administrator
ru: Администратор

en: Access Control Settings
ru: Настройки контроля доступа

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
ru: При активации дополнения произошла ошибка. Загрузите его вручную или обратитесь в службу поддержки для получения дополнительной информации.

en: Select your timezone
ru: Выберите свой часовой пояс

en: Your license has expired.
ru: Срок действия вашей лицензии истек.

en: You have not yet added a valid license key.
ru: Вы еще не добавили действительный лицензионный ключ.

en: Your license key is invalid.
ru: Введённый лицензионный ключ недействителен.

en: Your license has been disabled.
ru: Введённый лицензионный ключ заблокирован.

note: Translators: 1 - A number, 2 - A number.
en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
ru: Использовано %1$s из %2$s максимально рекомендуемых символов.

en: Active Notifications
ru: Активные уведомления

en: New Notifications
ru: Новые уведомления

en: Travel Agency
ru: Туристическое агенство

en: Tourist Information Center
ru: Туристический информационный центр

en: Television Station
ru: Телеканал

en: Score
ru: Оценка

en: Sports Activity Location
ru: Спортивный объект

en: Shopping Center
ru: Торговый центр

en: Self Storage
ru: Склад индивидуального хранения

en: Recycling Center
ru: Центр переработки материалов

en: Real Estate Agent
ru: Агент по недвижимости

en: Radio Station
ru: Радиостанция

en: Medical Business
ru: Медицинский бизнес

en: Lodging Business
ru: Гостиничный бизнес

en: Library
ru: Библиотека

en: Legal Service
ru: Юридическая служба

en: Internet Cafe
ru: Интернет-кафе

en: Home & Construction Business
ru: Строительный бизнес

en: Health & Beauty Business
ru: Сфера здоровья и красоты

en: Government Office
ru: Правительственное учреждение

en: Food Establishment
ru: Заведение общепита

en: Financial Service
ru: Финансовая служба

en: Entertainment Business
ru: Развлекательный бизнес

en: Employment Agency
ru: Бюро занятости

en: Emergency Service
ru: Аварийная служба

en: Dry Cleaning/Laundry
ru: Химчистка / Прачечная

en: Dentist
ru: Стоматология

en: Childcare
ru: Уход за детьми

en: Automotive Business
ru: Автомобильный бизнес

en: Archive Organization
ru: Архивная организация

en: Area Served
ru: Используемая площадь

en: Payment Info
ru: Платежная информация

en: Multiple Locations
ru: Несколько адресов

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
ru: Информационная разметка с данными о местном бизнесе позволяет вам рассказать Google о своей компании, в том числе указать название, адрес, номер телефона, часы работы и диапазон цен. Эта информация может отображаться в виде карточки графа знаний или бизнес-карусели.

en: All Good!
ru: Всё хорошо!

en: Complete Site Audit Checklist
ru: Контрольный список полного аудита сайта

en: Save and Continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Go Back
ru: Назад

en: Skip this Step
ru: Пропустить этот шаг

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
ru: Источник изображения по умолчанию (устанавливается в соцсетях)

en: Attached Image
ru: Прикрепленное изображение

en: Default Image (Set Below)
ru: Изображение по умолчанию (установите ниже)

en: Choose Image
ru: Выберите изображение

en: to see your Site Score.
ru: чтобы увидеть оценку вашего сайта.

en: Excellent!
ru: Превосходно!

en: Very Good!
ru: Отлично!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Needs%1$sImprovement!
ru: Требуется%1$sулучшение!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: We've got some%1$swork to do!
ru: У нас есть%1$sнад чем поработать!

en: A valid license key is required
ru: Требуется действующий лицензионный ключ

en: to analyze a competitor site.
ru: чтобы проанализировать конкурентный сайт.

en: Other:
ru: Другое:

en: Portfolio
ru: Портфолио

en: Corporation
ru: Крупная компания

en: Small Offline Business
ru: Малый бизнес офлайн

en: Online Store
ru: Онлайн-магазин

en: News Channel
ru: Новостной канал

en: Media Description
ru: Метаописание

en: Home Page Title
ru: Заголовок главной страницы

en: Enter your answer
ru: Укажите свой вариант

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
ru: Выберите категорию, чтобы подобрать наиболее подходящую для вашего сайта конфигурацию SEO.

en: Which category best describes your website?
ru: Какая категория лучше всего описывает ваш сайт?

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
ru: Мы уже выбрали рекомендуемую конфигурацию на основе характеристики вашего сайта, но вы можете использовать иные опции для более точной настройки сайта.

en: Which SEO features do you want to enable?
ru: Какие функции SEO вы хотите включить?

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
ru: Будут установлены следующие плагины и аддоны %1$s: %2$s

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
ru: Будут установлены следующие аддоны %1$s: %2$s

note: Translators: 1 - A list of plugin names.
en: The following plugins will be installed: %1$s
ru: Будут установлены следующие плагины: %1$s

en: Animal Shelter
ru: Приют для животных

en: Contact Page URL:
ru: URL страницы контактов:

en: About Page URL:
ru: URL страницы описания:

en: Website URL:
ru: URL сайта:

en: Your name or company name.
ru: Ваше имя или название компании.

en: name
ru: имя

en: Business Info
ru: Информация о компании

en: Import Data and Continue
ru: Импортировать данные и продолжить

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
ru: Мы обнаружили признаки других SEO-плагинов, установленные на сайте. Выберите плагины, данные из которых хотите импортировать в %1$s.

en: Import data from your current plugins
ru: Импорт данных из установленных плагинов

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
ru: Ваша статическая карта сайта в настоящее время восстанавливается. Это может занять некоторое время в зависимости от размера вашего сайта. Это также может привести к тому, что содержимое карты сайта будет выглядеть устаревшим.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
ru: Мы рекомендуем ограничиться 1000 адресов URL на один индекс карты сайта. Чем больше ссылок, тем больше времени потребуется для загрузки карты сайта.

en: Taxonomy Priority Score
ru: Оценка приоритета таксономии

en: Post Type Priority Score
ru: Оценка приоритета типа записи

en: Grouped
ru: Сгруппировано

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
ru: Любые записи, соответствующие этим условиям, также будут исключены из карты сайта.

en: Include All Taxonomies
ru: Включить все таксономии

en: Author Sitemap
ru: Карта сайта автора

en: Date Archive Sitemap
ru: Карта сайта архива по датам

en: Automatically Ping Search Engines
ru: Уведомлять поисковые системы автоматически

en: Open Sitemap
ru: Открыть карту сайта

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
ru: Карта сайта пустая или появляется ошибка 404?

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
ru: Неиндексированный контент не будет отображаться в вашей карте сайта.

en: Links Per Sitemap
ru: Ссылки в каждой карте сайта

en: Enable Sitemap
ru: Включить карту сайта

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
ru: XML-карта сайта — это список всего контента, который поисковые системы используют при сканировании вашего сайта. Это важная часть SEO, потому что она содержит важную информацию, которая нужна поисковым системам при сканировании вашего сайта. XML-карта сайта, созданная %1$s, сообщает поисковым системам, где какое содержимое сайта искать.

en: Granular controls per role
ru: Детальный контроль каждой роли

en: Default settings that just work
ru: Стандартные настройки, которые просто работают

en: SEO Editor Role
ru: Роль SEO-редактора

en: SEO Manager Role
ru: Роль SEO-менеджера

en: WP Roles (Editor, Author)
ru: WP-роли (редактор, автор)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Enter your %1$s License Key
ru: Введите свой лицензионный ключ %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
ru: Уже приобрели? Просто введите свой лицензионный ключ ниже для соединения с сервером %1$s!

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro".
en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
ru: Чтобы разблокировать выбранные функции, %1$s и введите ниже свой лицензионный ключ.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
ru: Чтобы разблокировать выбранные функции, введите ниже лицензионный ключ.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrade to %1$s
ru: перейти на %1$s

en: Sitemaps
ru: Карты сайта

en: Social Networks
ru: Соцсети

en: Export All Post Types
ru: Экспорт всех типов записей

en: Export All Settings
ru: Экспорт всех настроек

note: Translators: 1 - The name of the plugin (e.g. "Yoast SEO"), 2 - The version of the plugin (e.g. "10.2.3").
en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
ru: Мы не поддерживаем импорт из установленной в данный момент версии %1$s (%2$s). Перейдите на последнюю версию и попробуйте снова.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
ru: Ошибка при импорте данных %1$s. Попробуйте ещё раз.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: %1$s was successfully imported!
ru: Данные из %1$s успешно импортированы!

en: Term Meta
ru: Метаданные выражения

en: Post Meta
ru: Метаданные записи

en: not installed
ru: не установлено

en: All Settings
ru: Все настройки

en: Select a plugin...
ru: Выберите плагин...

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
ru: Выберите плагин для импорта SEO-данных в %1$s.

en: Import Settings From Other Plugins
ru: Импорт настроек из других плагинов

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
ru: Метка «Description» необходима для корректного отображения на сайте метаописаний.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
ru: Выберите, будет ли %1$s выводить требуемую разметку схемы, необходимую Google для создания окна поиска дополнительных ссылок.

en: Enable Sitelinks Search Box
ru: Включить окно поиска по ссылкам сайта

en: Dynamically Generate Meta Keywords
ru: Динамическое генерирование ключевых слов

en: Use Meta Keywords
ru: Использовать ключевые слова

en: Remove Category Base Prefix
ru: Удалить базовый префикс категории

en: Global Robots Meta
ru: Общие мета роботов

en: There was an error importing your settings. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
ru: При импорте настроек произошла ошибка. Убедитесь, что вы загружаете корректный файл и он имеет правильный формат.

en: Success! Your settings have been imported.
ru: Настройки успешно импортированы!

en: A JSON or INI file is required to import settings.
ru: Для импорта настроек требуется файл JSON или INI.

en: Imported settings will overwrite existing settings and will not be merged.
ru: Импортированные настройки заменят собой существующие, а не будут объединены.

en: Choose a File
ru: Выберите файл

en: Import from a JSON or INI file...
ru: Импорт из файла JSON или INI...

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Import / Restore %1$s Settings
ru: Импорт / восстановление настроек %1$s

en: Restore
ru: Восстановить

en: Create Backup
ru: Создать резервную копию

en: You have no saved backups.
ru: У вас нет сохраненных резервных копий.

en: Backup Settings
ru: Настройки резервного копирования

note: Translators: 1 - Date, 2 - Timestamp.
en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: Success! The backup was restored.
ru: Резервная копия успешно восстановлена!

en: Success! The backup was deleted.
ru: Резервная копия успешно удалена!

en: Delete
ru: Удалить

en: Closed
ru: Закрыто

en: Open 24h
ru: Открыто 24 часа

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Saturday
ru: Суббота

en: Friday
ru: Пятница

en: Thursday
ru: Четверг

en: Wednesday
ru: Среда

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Monday
ru: Понедельник

en: Select your timezone:
ru: Выберите свой часовой пояс:

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Use 24h format
ru: Использовать 24-часовой формат

en: Open 24/7
ru: Открыто 24/7

en: Labels
ru: Ярлыки

en: Display Opening Hours
ru: Отображение часов работы

en: Show Opening Hours
ru: Показывать часы работы

en: Opening Hours Settings
ru: Настройки часов работы

en: All Items
ru: Все элементы

en: Refresh Results
ru: Обновить результаты

en: Complete SEO Checklist
ru: Полный контрольный список SEO

en: Good Results
ru: Хорошие результаты

en: Recommended Improvements
ru: Рекомендуемые улучшения

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
ru: Ваш сайт не подключен. Настройте подключение к серверу %1$s и повторите попытку.

en: We were unable to parse the content for this site.
ru: Нашей системе не удалось проанализировать содержание этого сайта.

en: The URL provided is invalid.
ru: Указанный URL недействителен.

en: Please enter a valid URL.
ru: Пожалуйста, введите корректный URL.

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
ru: Проведите углубленный SEO-анализ сайта вашего конкурента.

en: Enter Competitor URL
ru: Введите URL сайта конкурента

en: Default Taxonomy Object Types
ru: Типы объектов таксономий по умолчанию

en: Default Post Type Object Types
ru: Типы объектов записей по умолчанию

en: Show Facebook Author
ru: Показывать Facebook Author

en: How to get your Facebook Author URL
ru: Как получить Facebook Admin ID

en: How to get your Facebook App ID
ru: Как найти Facebook App ID

en: How to get your Facebook Admin ID
ru: Как получить Facebook Admin ID

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
ru: Не будет учитываться, если Facebook author URL присутствует в индивидуальном профиле пользователя.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
ru: Facebook App ID для приложения сайта. Чтобы использовать Facebook Insights, необходимо добавить ID приложения на свою страницу. Insights позволяет просматривать аналитику трафика, который поступает на ваш сайт с Facebook. Найдите Facebook App ID на панели инструментов приложения.

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
ru: Введите Facebook Admin ID. Вы можете ввести несколько значений через запятую.

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в описание.

en: Use the home page description
ru: Используйте описание главной страницы

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в название главной страницы.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в название сайта.

en: Use the home page title
ru: Используйте заголовок главной страницы

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
ru: Вот как ваша страница, настроенная с помощью %1$s, будет выглядеть при публикации на Facebook. Название и описание сайта будут добавлены автоматически.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
ru: Название страницы или сайта, которым вы делитесь

en: Default Term Facebook Image
ru: Стандартная картинка в Facebook

en: Default Post Facebook Image
ru: Стандартная картинка записей в Facebook

en: Term Custom Field Name
ru: Название произвольного поля

en: Post Custom Field Name
ru: Название произвольного поля записи

en: Height
ru: Высота

en: Width
ru: Ширина

en: Default Term Image Source
ru: Источник изображения по умолчанию

en: Default Post Image Source
ru: Источник изображения записи по умолчанию

en: Enable Open Graph Markup
ru: Включить Open Graph

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ru: Включите эту функцию, если вы хотите, чтобы Facebook и другие соцсети отображали превью с изображением и фрагментом текста при публикации ссылки на ваш сайт.

en: General Facebook Settings
ru: Общие настройки Facebook

en: Manually Enter Person
ru: Введите имя вручную

en: Your Social Profiles
ru: Ваши профили в соцсетях

en: Default Social Share Image
ru: Изображение для публикации в соцсетях по умолчанию

en: Remove
ru: Удалить

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
ru: Минимальный размер: 112×112 px. Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Paste your image URL or select a new image
ru: Вставьте URL изображения или

en: Upload or Select Image
ru: Выберите или загрузите файл

en: Logo
ru: Логотип

en: Name
ru: Имя

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
ru: Выберите, кого представляет данный сайт — физ. лицо или организацию.

en: Choose a Person
ru: Выберите профиль физ. лица

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s Today
ru: Перейти на %1$s сегодня

en: And many more...
ru: И многое другое...

en: Advanced WooCommerce
ru: Продвинутый WooCommerce

en: Image SEO Optimization
ru: SEO изображений

en: Video and News Sitemaps
ru: Новостная и видео карты сайта

note: Translators: 1 - Plugin name ("All in One SEO"), 2 - The number of active users, 3 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over %2$s Professionals who are already using %3$s to improve their website search rankings.
ru: %1$s — лучший SEO-плагин для WordPress. Уже более %2$s профессионалов используют %3$s для повышения рейтинга своих веб-сайтов в поиске.

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
ru: Перейдите на Pro, получите наиболее мощный SEO-функционал

en: Setup Webmaster Tools
ru: Инструменты поисковых систем

en: See Advanced Settings
ru: Дополнительные настройки

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Watch our Guided Tour of %1$s
ru: Посмотреть видеообзор %1$s

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
ru: Прочитать пошаговое руководство по улучшению SEO-рейтинга

en: Join on Facebook
ru: Присоединиться на Facebook

en: Here's what to do next:
ru: Вот что еще можно сделать:

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
ru: Завершить настройку

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
ru: Поздравляем, теперь ваш сайт готов для SEO!

en: Go back to the Dashboard
ru: Вернуться в панель управления

en: Let's Get Started
ru: Давайте начнем

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
ru: Продуманный механизм последовательной настройки %1$s позволяет грамотно настроить параметры SEO вашего сайта — и вам не придется нанимать опытного специалиста. На все уйдет не более 10 минут!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
ru: Помощник настройки %1$s.

en: Connecting...
ru: Соединение...

note: Translators: 1 - The current step count. 2 - The total step count.
en: Step %1$s of %2$s
ru: Шаг %1$s из %2$s

en: Close and Exit Wizard Without Saving
ru: Выйти из помощника без сохранения

en: See all features
ru: Посмотреть все функции

en: Learn more about all features
ru: Узнайте больше о функциях

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
ru: %1$s %2$s поставляется со множеством дополнительных опций, которые помогут вывести SEO вашего сайта на новый уровень!

en: Image Title
ru: Заголовок изображения

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Archives
ru: Архивы

en: Content Types
ru: Типы содержимого

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Social Profiles
ru: Профили соцсетей

en: Database Tools
ru: Правка базы данных

en: Import/Export
ru: Импорт/экспорт

en: General Sitemap
ru: Общая карта сайта

en: Opening Hours
ru: Часы работы

en: Locations
ru: Расположение

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Analyze Competitor Site
ru: Анализ сайта конкурента

en: SEO Audit Checklist
ru: Контрольный список для SEO-аудита

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
ru: Уверены, что хотите выйти? Есть несохранённые изменения!

en: Success
ru: Готово

en: Smart Recommendations
ru: Умные рекомендации

en: Search Appearance
ru: Вид в поисковиках

en: Choose Features
ru: Выберите функции

en: Additional Site Information
ru: Дополнительная информация о сайте

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Analytics
ru: Аналитика

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
ru: Подключиться к серверу %1$s

en: Lite vs. Pro
ru: Lite против Pro

en: Getting Started
ru: Начало работы

en: Access Control
ru: Контроль доступа

en: RSS Content
ru: RSS-контент

en: Webmaster Tools
ru: Инстр. веб-мастера

en: Contact Page
ru: Страница контактов

en: Title & Description
ru: Заголовок и описание

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Google Tag Manager account
ru: Учётная запись Менеджера тегов Google

en: Item Page
ru: Страница элемента

en: Profile Page
ru: Страница профиля

en: Collection Page
ru: Страница коллекции

en: Web Page
ru: Веб-страница

en: None
ru: Нет

en: News Article
ru: Новостная статья

en: Blog Post
ru: Запись блога

en: Article Type
ru: Тип статьи

en: Schema Type
ru: Тип Schema

en: Real Estate Listing
ru: Объявление по недвижимости

en: FAQ Page
ru: Страница часто задаваемых вопросов

en: Custom Fields
ru: Произвольные поля

en: Page Analysis
ru: Анализ страницы

en: Tools
ru: Инструменты

en: SEO Analysis
ru: Анализ SEO

en: Redirects
ru: Переадресации

en: Internal Links
ru: Внутренние ссылки

en: Sitemap Settings
ru: Настройки карты сайта

en: Use Default Settings
ru: Использовать стандартные настройки

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
ru: Ошибка подключения к API лицензирования. Повторите попытку позже.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
ru: Этот лицензионный ключ был активирован максимальное количество раз. Заблокируйте его на другом сайте или купите новую лицензию, чтобы и дальше получать автоматические обновления.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
ru: Введенный лицензионный ключ заблокирован. Введите другой ключ, чтобы и дальше получать автоматические обновления.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
ru: Введенный лицензионный ключ недействителен. Введите другой ключ, чтобы и дальше получать автоматические обновления.

en: An unknown error occurred, please try again later.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Повторите попытку позже.

en: Connect
ru: Подключить

en: Paste your license key here
ru: Вставьте свой лицензионный ключ сюда

en: Your license key provides access to updates and addons.
ru: Активация плагина обеспечивает доступ к обновлениям и дополнениям.

en: default
ru: по умолчанию

en: Dynamically Generate
ru: Динамическая генерация

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren't a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
ru: Вы можете использовать этот раздел для добавления любых URL в вашу карту сайта, которые не являются частью вашей установки WordPress. Например, если у вас есть контактная форма, которую вы хотите включить в карту сайта, вы можете ввести информацию вручную.

en: Clear
ru: Сброс

en: Type to search...
ru: Введите текст для поиска...

en: Priority Score
ru: Уровень приоритета

en: Exclude Posts / Pages
ru: Исключить записи/страницы

en: Include All Post Types
ru: Включить все типы записей

en: Publication Name
ru: Название публикации

note: Translators: 1 - The name of the image attribute ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в атрибут %1$s.

en: Strip punctuation from image attributes
ru: Удаление пунктуации из атрибутов изображения

en: Title Attribute Format
ru: Формат атрибута заголовка

en: Search Page
ru: Страница поиска

en: Date Archives
ru: Архивы дат

en: Author Archives
ru: Архивы авторов

en: Paginated Content
ru: Пагинированное содержимое

en: Categories
ru: Категории

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
ru: Поля ниже содержат важную SEO-информацию от %1$s, которая может повлиять на ваш сайт.

en: Nofollowed content
ru: Содержимое с nofollow

en: Noindexed content
ru: Содержимое с noindex

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
ru: Отлично! Обновившись до последней версии, вы получаете доступ ко всем последним функциям, исправлениям и улучшенной безопасности.

en: Go to Plugins
ru: Перейти к плагинам

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
ru: Для %1$s доступно обновление. Обновитесь до последней версии, чтобы получить доступ к новым функциям, исправлениям и улучшенной безопасности.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
ru: Отлично! Они необходимы для %1$s Schema-разметки персоны.

en: Your Person Name and Image are set
ru: Ваше имя и фотография установлены

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
ru: Ваше имя и/или фотография не указаны. Эти значения необходимы для %1$s Schema-разметки персоны.

en: Your Person Name and/or Image are blank
ru: Ваше имя и/или фотография не установлены

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
ru: Отлично! Они необходимы для %1$s Schema-разметки организации.

en: Your Organization Name and Logo are set
ru: Логотип и название вашей организации установлены

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
ru: Название вашей организации и/или логотип не указаны. Эти данные необходимы для %1$s Schema-разметки организации.

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
ru: Логотип и/или название вашей организации не установлены

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
ru: Отлично! Они необходимы для Schema-разметки %1$s и часто используются в качестве резервных значений для различных других функций.

en: Your Site Title and Tagline are set
ru: Название и слоган сайта установлены

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
ru: Заголовок и/или слоган вашего сайта пусты. Мы рекомендуем установить оба этих значения, поскольку %1$s требует их для различных функций, включая нашу Schema-разметку

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
ru: Название сайта и/или слоган не указаны

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
ru: Ваш сайт открыт для публичного доступа. Поисковые системы будут индексировать ваш сайт, и он появится в результатах поиска.

en: Your site appears in search results
ru: Ваш сайт отображается в поисковиках

en: Go to Settings > Reading
ru: Перейдите в Настройки > Чтение

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
ru: Ваш сайт закрыт для публичного доступа. WordPress информирует поисковые системы, что нужно исключить сайт из поисковых запросов.

en: Your site does not appear in search results
ru: Ваш сайт не отображается в поисковиках

en: The last name of the post author.
ru: Фамилия автора записи.

en: By allowing us to track usage data we can better help you as we will know which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
ru: Имея доступ к данным об использовании плагина, мы сможем принести вам больше пользы, зная, под какие конфигурации WordPress, темы и плагины следует адаптировать код.

en: RSS Content Settings
ru: Настройки RSS-канала

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Local Business Schema
ru: Schema местного бизнеса

en: LinkedIn Post Inspector
ru: Инспектор записей LinkedIn

en: Go to Settings > General
ru: Перейти в Настройки > Общие

en: State
ru: Штат

en: Local Business SEO
ru: SEO для местного бизнеса

en: Notifications
ru: Уведомления

en: News Sitemap
ru: Новостная карта сайта

en: Publish Date
ru: Дата публикации

en: Access our Premium Support
ru: Премиум-поддержка

en: RSS Sitemap
ru: Карта сайта RSS

en: Not Really...
ru: Не совсем...

en: Yes I love it
ru: Да, мне нравится

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: titles
ru: заголовки

en: Not Installed
ru: Не установлен

en: Priority Support
ru: Приоритетная поддержка

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
ru: Только записи, страницы, рубрики и метки

en: Not Available
ru: Недоступно

en: WooCommerce Products only
ru: Только товары WooCommerce

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
ru: Записи, страницы, произвольные типы записей + рубрики, метки и произвольные таксономии

en: Complete Support
ru: Полная поддержка

en: Posts, Pages and custom Post Types only
ru: Только записи, страницы и произвольные типы записей

en: Limited Support
ru: Ограниченная поддержка

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
ru: Получите %1$s %2$s и разблокируйте весь мощный функционал.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
ru: Получите максимальную отдачу от %1$s, улучшив его до Pro и разблокировав все самые мощные функции.

en: Schema Rich Snippets
ru: Расширенные сниппеты Schema

en: WooCommerce Integration
ru: Интеграция с WooCommerce

en: Social Meta (Open Graph Markup)
ru: Социальные метаданные (разметка Open Graph)

en: Search Engine Optimization (SEO)
ru: Поисковая оптимизация (SEO)

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
ru: Уж мы-то знаем толк в создании классных продуктов, которые нравятся пользователям.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
ru: Наша цель — максимально облегчить процесс оптимизации вашего сайта для поисковых систем.

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
ru: За годы работы мы выяснили, что большинство других плагинов WordPress для SEO были раздутыми, медленными, слишком сложными в использовании и часто давали сбои. Поэтому мы разработали этот плагин как простую и эффективную альтернативу.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
ru: Добро пожаловать в %1$s, оригинальный плагин SEO для WordPress. В %2$s мы создаем систему, которая поможет вам повысить рейтинг сайта в поисковиках и получить мощный органический трафик.

en: Plugin installed & activated.
ru: Плагин установлен и активирован.

en: Activate
ru: Активировать

en: Activated
ru: Активирован

en: Join our Community
ru: Вступить в сообщество

en: Support & Docs
ru: Поддержка и документация

en: Link has been inserted.
ru: Ссылка вставлена.

en: No results found.
ru: Результатов не найдено.

en: (no title)
ru: (без заголовка)

en: Add Link
ru: Добавить ссылку

en: Update
ru: Обновить

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ru: Социальные метаданные рубрик, меток и пользовательских таксономий

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
ru: Внимание: %1$s обнаружил другие активные плагины SEO или карты сайта. Для предотвращения конфликтов систем, рекомендуем отключить следующие плагины:

en: Give us a 5-star rating!
ru: Оцените нас на 5 звёзд!

en: Mobile-Friendly Test
ru: Тест поддержки мобильных устройств

en: Google Page Speed Test
ru: Тест Google PageSpeed

en: CSS Validator
ru: Валидатор CSS

en: HTML Validator
ru: Валидатор HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
ru: Валидатор Pinterest Rich Pins

en: Facebook Debugger
ru: Отладчик Facebook

en: Check Google Cache
ru: Проверка кэша Google

en: Check links to this URL
ru: Проверьте ссылки на этот URL

en: Analyze this page
ru: Анализировать страницу

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
ru: Получите %1$s %2$s сегодня и разблокируйте все продвинутые функции

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
ru: Вы используете %1$s. Чтобы разблокировать больше функций, рассмотрите %2$s.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
ru: Вы используете %1$s, лицензия не требуется. Приятной работы!

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
ru: Предложить функцию

en: never
ru: никогда

en: yearly
ru: ежегодно

en: hourly
ru: ежечасно

en: always
ru: всегда

en: Your image's alt tag attribute.
ru: Атрибут alt-тега вашего изображения.

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
ru: Как ценный пользователь вы автоматически при оформлении заказа получаете скидку %1$s!

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
ru: Перейти на %1$s

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
ru: Чтобы разблокировать больше функций, рассмотрите %1$s.

en: About Us
ru: О нас

en: I already did
ru: Я уже это сделал

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Nope, maybe later
ru: Нет, может позже

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
ru: Хорошо, вы это заслужили

en: That's awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ru: Отлично! Будем признательны, если вы поставите нашему плагину максимальную оценку в каталоге WordPress. Так вы поддержите нашу мотивацию, а плагин станет еще популярнее.

en: Give feedback
ru: Оставьте отзыв

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
ru: Сожалеем, что вам не понравился %1$s. И мы хотели бы иметь шанс стать лучше. Пожалуйста, уделите минуту и ​​сообщить нам, что мы можем исправить или улучшить?

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
ru: Тоже нравится %1$s?

note: Author of the plugin
en: All in One SEO Team
ru: Команда All in One SEO

en: Person Name
ru: Имя персоны

en: Ad free (no banner adverts)
ru: Отсутствие рекламы

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
ru: Организуйте записи карты сайта в отдельных файлах. Мы рекомендуем включить этот параметр, если карта сайта содержит более 1000 URL-адресов.

en: Reservations
ru: Бронирование

en: Sales
ru: Продажи

en: Billing Support
ru: Помощь при оплате

en: Technical Support
ru: Техническая поддержка

en: Customer Support
ru: Служба поддержки

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Organization Name
ru: Название организации

en: The page number.
ru: Номер страницы.

en: Archive
ru: Архив

en: Category
ru: Категория

en: Month
ru: Месяц

en: Page
ru: Страница

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
ru: Руководство пользователя %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
ru: К вашим услугам %1$s

en: Temporarily unable to load feed.
ru: {Временно невозможно загрузить канал.}

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
ru: Внимание: %1$s обнаружил блокировку доступа поисковых систем к сайту. Вы можете это изменить в разделе Настройки > Чтение.

en: Remind Me Later
ru: Напомнить позже

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
ru: Было обнаружено использование %1$s. Перейдите на %2$s, чтобы разблокировать расширенный SEO-функционал для электронной коммерции, включая SEO для категорий товаров и не только.

en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Exclude Terms
ru: Исключить слова

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
ru: %1$s информация отладки

en: Inactive Plugins
ru: Неактивные плагины

en: Active Plugins
ru: Активные плагины

en: Yandex Webmaster Tools
ru: Яндекс Вебмастер

en: Author Pages
ru: Страницы автора

en: Your site title.
ru: Заголовок сайта

en: sitemaps
ru: карты сайта

en: This sitemap index contains
ru: Индекс этой карты сайта содержит

en: URLs
ru: Адреса URL

en: This sitemap contains
ru: Эта карта сайта содержит

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
ru: это XML-карта сайта, предназначенная для использования поисковыми системами, как Google или Яндекс.

en: Generated by
ru: Сгенерировано

en: Bing Webmaster Tools
ru: Средства веб-мастера Bing

en: Disallow
ru: Запретить

en: Allow
ru: Разрешить

en: Exclude Images
ru: Исключить изображения

en: Exclude Images from your sitemap.
ru: Исключение изображений из карты сайта.

en: Search Engine Visibility
ru: Видимость для поисковых машин

en: Site Language
ru: Язык сайта

en: Site Title
ru: Название сайта

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ru: SEO рубрик, меток и пользовательских таксономий

en: Advanced support for e-commerce
ru: Расширенная поддержка онлайн-магазинов

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
ru: Использовать содержание для генерирования описания

en: SEO News
ru: SEO-новости

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
ru: Динамически создает XML-карту сайта вместо использования статического файла.

en: Analyze
ru: Анализировать

note: Description of the plugin
en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
ru: SEO для WordPress. Такой функционал, как XML-карта сайта, SEO для произвольных типов публикаций, SEO для блогов и бизнес-сайтов, SEO для интернет-магазинов, и многое другое. Более 100 миллионов загрузок с 2007 г.

en: Image SEO
ru: SEO изображений

en: Use Custom Blocklists
ru: Свой чёрный список

en: Block Referral Spam using HTTP
ru: Блокировать реферальный спам, используя HTTP

en: Block Bad Bots using HTTP
ru: Блокировка вредных ботов, используя HTTP

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
ru: Обновить до версии Pro

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
ru: Документацию к плагину

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
ru: Настройки SEO

en: License Key
ru: Лицензионный ключ

en: Facebook Admin ID
ru: Facebook ID администратора

en: dynamically
ru: динамически

en: Add URL
ru: Добавить URL

en: Additional Pages
ru: Дополнительные страницы

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Change Frequency
ru: Частота изменений

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Frequency
ru: Частота

en: Priority
ru: Приоритет

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Post Types
ru: Типы записей

en: Enable Sitemap Indexes
ru: Включите индексирование карты сайта

en: monthly
ru: ежемесячно

en: weekly
ru: еженедельно

en: daily
ru: ежедневно

en: Include Author Archives in your sitemap.
ru: Добавить архивы автора в вашу карту сайта.

en: Include Date Archives in your sitemap.
ru: Добавить архивы по датам в вашу карту сайта.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
ru: Укажите архивы таксономий для вывода на карте сайта.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
ru: Укажите типы публикаций для вывода на карте сайта.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
ru: Позволяет указать максимальное число публикаций в карте сайта (до 50 000).

en: XML Sitemap
ru: XML карта сайта

en: Discard Changes
ru: Отменить изменения

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: User Agent
ru: Браузер

en: Submit
ru: Отправить

en: Email Debug Information
ru: Отправить отладочную информацию

en: Active Theme
ru: Активная тема

en: Multisite
ru: Сеть сайтов

en: Home URL
ru: URL домашней страницы

en: Site URL
ru: URL сайта

en: PHP XML Support
ru: Поддержка PHP XML

en: PHP IPTC Support
ru: Поддержка PHP IPTC

en: PHP Exif Support
ru: Поддержка PHP Exif

en: PHP Max Script Execution Time
ru: PHP макс. время выполнения скрипта

en: PHP Max Post Size
ru: PHP макс. размер статьи

en: PHP Max Upload Size
ru: PHP макс. размер загрузки

en: PHP Memory Limit
ru: PHP лимит памяти

en: PHP Version
ru: PHP версия

en: SQL Mode
ru: Режим SQL

en: Memory Usage
ru: Использование памяти

en: Server
ru: Сервер

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Yes
ru: Да

en: N/A
ru: Н/Д

en: Off
ru: Откл

en: On
ru: Вкл

en: Not set
ru: Не установлено

en: System Status
ru: О системе

en: Object Type
ru: Тип объекта

en: Default
ru: По умолчанию

en: Organization
ru: Организация

en: Person
ru: Физ. лицо

en: Person or Organization
ru: Физ. лицо или организация

en: Article Tags
ru: Теги статьи

en: Article Section
ru: Раздел статьи

en: Use Post Tags in Article Tags
ru: Использовать метки публикаций в метках статьи

en: Use Categories in Article Tags
ru: Использовать рубрики в метках статьи

en: Use Keywords in Article Tags
ru: Использовать кл. слова в тегах к статьям

en: Automatically Generate Article Tags
ru: Автоматически генерировать теги статьи

en: Summary
ru: Краткая информация

en: Custom Image
ru: Пользовательское изображение

en: Image
ru: Изображение

en: First Available Image
ru: Первое доступное изображение

en: Post Author Image
ru: Изображение автора статьи

en: Image from Custom Field
ru: Изображение из настраиваемого поля

en: First Image in Content
ru: Первое изображение в контенте

en: Featured Image
ru: Основное изображение

en: Site Description
ru: Описание сайта

en: Site Name
ru: Название сайта

en: Run Shortcodes in Description
ru: Использовать шорткоды в описании

en: Run Shortcodes in Title
ru: Включить шорткоды в заголовке

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Blog
ru: Блог

en: Article
ru: Статья

en: Episode
ru: Эпизод

en: TV Show
ru: ТВ-шоу

en: Song
ru: Песня

en: Product
ru: Продукт

en: Movie
ru: Видео

en: Game
ru: Игра

en: Food
ru: Еда

en: Drink
ru: Напитки

en: Book
ru: Книга

en: Album
ru: Альбом

en: State/Province
ru: Область/Регион

en: Landmark
ru: Достопримечательность

en: Country
ru: Страна

en: City
ru: Город

en: Public Figure
ru: Публичная личность

en: Profile
ru: Профиль

en: Politician
ru: Политик

en: Musician
ru: Музыкант

en: Director
ru: Режиссер

en: Author
ru: Автор

en: Athlete
ru: Спортсмен

en: Actor
ru: Актер

en: University
ru: Университет

en: School
ru: Школа

en: Non-Profit
ru: Некоммерческая организация

en: Band
ru: Муз. коллектив

en: Sports Team
ru: Спортивная команда

en: Sports League
ru: Спортивная лига

en: Cause
ru: Дело

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: Hotel
ru: Отель

en: Cafe
ru: Кафе

en: Company
ru: Компания

en: Bar
ru: Панель

en: Sport
ru: Спорт

en: Activity
ru: Активность

en: Update Options
ru: Обновить настройки

en: Export Settings
ru: Настройки экспорта

en: Import
ru: Импорт

en: No
ru: Нет

en: Cancel
ru: Отмена

en: Save
ru: Сохранить

en: Post
ru: Запись

en: Edit
ru: Править

en: Edit .htaccess
ru: Изменить .htaccess

en: .htaccess Editor
ru: Редактор .htaccess

en: Robots.txt Editor
ru: Редактор robots.txt

en: Video Sitemap
ru: Карта сайта для видео

en: Performance
ru: Производительность

en: Social Media
ru: Соцсети

en: Feature Manager
ru: Расширения

en: Version
ru: Версия

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
ru: Поддержка

en: Edit SEO
ru: Править SEO

en: Getting started? Read the Beginners Guide
ru: Пособие для новичков

en: Watch video tutorials
ru: Смотреть видео-уроки

en: View the Changelog
ru: Журнал изменений версий плагина

en: Reset Selected Settings to Default
ru: Сбросить выбранные настройки

en: Front Page
ru: Главная страница

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Network Settings
ru: Настройки сети

en: Home Page Settings
ru: Настройки главной страницы

en: Manage Google Analytics
ru: Управление Google Analytics

en: Description
ru: Описание

en: Title
ru: Название

en: Autogenerate Descriptions
ru: Авто-генерируемые описания

en: Use Tags for Meta Keywords
ru: Использовать метки как ключевые слова

en: Use Categories for Meta Keywords
ru: Использовать рубрики как ключевые слова

en: Pinterest Site Verification
ru: Верификация на Pinterest

en: Paged Format
ru: Формат разбивки на страницы

en: Description Format
ru: Формат описания

en: No Pagination for Canonical URLs
ru: Запретить разбивку страниц для канонических URL

en: Canonical URL
ru: Канонический URL

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
ru: Эта строка добавляется к названиям и описаниям пронумерованных страниц (например страниц архивов или терминов).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
ru: Отметьте это, если вы хотите, чтобы ключевые слова на странице с публикациями (устанавливается в настройках WordPress, в разделе Чтение, отображение страницы) и архивных страницах динамически генерировались из ключевых слов, показанных на той странице. Если не отмечено, будут использованы ключевые слова, заданные на экране редактирования для страницы записей.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ru: Отметьте, чтобы теги для данной записи использовались как ключевые слова для нее же (в дополнение к любым ключевым словам, указанным на экране редактирования записи).

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ru: Отметьте, чтобы рубрики данной записи использовались как ключевые слова для неё (в дополнение к любым ключевым словам, указанным на экране редактирования записи).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
ru: Опция позволяет переключать использование ключевых слов на всем сайте.

en: General Settings
ru: Общие настройки

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
ru: Заблокированный бот с IP %1$s - соответствует рефереру %2$s, найденному в чёрном списке.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
ru: Заблокированный бот с IP %1$s - соответствует агенту пользователя %2$s, найденному в чёрном списке.

en: Referer Blocklist
ru: Чёрный список рефереров

en: User Agent Blocklist
ru: Чёрный список пользовательских агентов

en: Track Blocked Bots
ru: Отслеживание блокированных ботов

en: Bad Bot Blocker
ru: Блокировщик вредных ботов
